SCHIEDAM, JENEVERSTAD Met het Nederlands Gedistilleerd Museum 'De Gekroonde Brandersketel' bevestigt Schiedam z'n rijke historie en traditie als stad waar in het verleden het gedistil- leerdambacht een vlucht heeft genomen, die voor- en nadien nooit meer zou worden geëvenaard. De slogan 'Schiedam, jeneverstad'houdt daarmee veel meer in dan alleen het feit dat in deze stad de herinnering aan een oud bedrijf (met toenemend enthousiasme) levend wordt gehouden. De geschiedenis van de relatie tussen Schiedam en de gedis- tilleerdnijverheid tekent zich ook in de aanwezigheid van belangrijke monumenten, een uniek stadsbeeld, bijzondere bouwwerken die in dit jaar van het Industrieel Efgoed nog eens extra aandacht verdienen en krijgen en bovendien een geheel eigen cultuurhistorisch efgoed, dat nog lang niet voldoende in kaart is gebracht. In feite liggen hierin zowel de motivering tot de oprichting van een geheel aan het gedistilleerd gewijd museum als de opdracht voor de toekomst besloten. Het levend houden van het bijzondere branders- en distillateursbedrijf, met de daarmee samen hangende beroepen, en het stimuleren van onderzoek. Wat hieruit kan voortkomen heeft Schiedam reeds mogen ondervinden met het zorgvuldige herstel van het vijftal molens aan de oude vesten. Het zijn de pronk stukken van de stad en een toeristische attractie van de eerste orde. Minder bekend bij het publiek, maar daarom niet minder waardevol is dat dit herstel heeft geleid tot een restauratiewerkplaats waarin het molenmakersvak en de bouw van grote, tradi tionele werk- en hijstuigen opnieuw tot leven zijn gebracht. Tot welke betekenis De Gekroonde Brandersketel kan groeien, wordt verduidelijkt door dit magazine waarin een aantal collega-musea en relaties die elk voor zich een raakvlak hebben met het uitgebreide werkterrein dat De Gekroonde Brandersketel mede het zijne mag noemen, een bijdrage leveren. Uit alle hier verzamelde artikelen blijkt hoezeer de nationale (en daarmee Schiedamse) gedistilleerdindustrie door de tijden heen verweven was met de Nederlandse cultuur en economie. Des te verheugender is het dat Schiedam vanaf heden beschikt over een museum dat in het conserveren, onderzoeken en exposeren daarvan een rol van betekenis kan vervullen. Lange tijd is gezegd dat Schiedam zich heeft geschaamd voor z'n verleden als jene verstad. Ik wil daar graag de kanttekening bij maken, dat dit veel meer een veron derstelling was, misschien voortkomend uit de teleurstellende terugval van de bran dersindustrie aan het begin van deze eeuw dan een te bewijzen feit. Altijd zijn de verhalen uit het verleden levend gebleven, de restauratie - al sinds '1928 - van de molens, valt niet los te zien van stedelijke trots, de gedistilleerindustrie betreffend en ook de oprichting van een eerste, bescheiden gedistilleerdmuseum en het in de jaren '80 geopperde plan om een werkelijk compleet Nederlands Gedistilleerdmuseum op te richten, tonen dat die veronderstelde reserve tzich beperkte tot een kleine groep. Dit werd nog eens duidelijk onderstreept door de mate waarin de Schiedamse bevol king en het bedrijfsleven zich betrokken hebben gevoeld bij het realiseren van de binnenkort te openen Gekroonde Brandersketel De bijdragen in deze Musis maken niet alleen duidelijk dat. Schiedam trots kan zijn op z'n verleden, maar ook waaróm. R. Scheeres, burgemeester van Schiedam Kelders, kelderflessen en kelderfles- etiketten zijn symbolen van de Schiedamse jenever door de eeuwen heen, zoals dat in het Nederlands Gedistilleerdmuseum De Gekroonde Brandersketel opnieuw tot leven Musis115 wordt gebracht. MUSIS/'n nieuw elan mei 1996, jaargang 2, no 5 Verschijnr 11 maal per jaar en informeert onafhan kelijk over cultuur, stadsontwikkeling en -vernieu wing, beeldende kunst, literatuur, maatschappelijke vraagstukken en sport in Schiedam en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS/'n nieuw elan/ Schiedam. Produktie: de Hollandse Onderneming VOF/Schiedam Redactie: Aart J. Tijhof, voorzitter Diana Wind Charles Jeurgens Sjef Henderickx Kor Kegel Herman Noordegraaf Luc van Huijgevoort Henk Slechte Eindredactie: Hans van der Sloot Aan dit nummer werkten mee: Marlies Dingenouts, Jef Jansen, Kor Kegel, Annet van der Kiev, Janny van der Lee, Ronalt Osterholt, Nora Schadee, Henk Slechte, Hans van der Sloot, Ann Vandeput, Aad Wagenaar Fo tografi e illus trati es Adas van Stolk, Roel Dijkstra, De Gekroonde Brandersketel, Gemeentearchief Schiedam, Nationaal Jenevermuseum Hasselt Robert Colette Agenda: Musis/'n nieuw elan aanvaardt geen aansprakelijk heid voor programma-gegevens zoals vermeld, wij zigingen, afgelastingen etc. Redactiesecretariaat: p/a Frans Rietveldpad 34 3123 CD Schiedam. Abonnementen: Door overmaking van HfL 47,50 (jaarabonnement) op rekeningnummer 81.33.79.555 onder vermel ding van 'MUSISh Losse nummers: Hfl. 5,25 Advertentie-exploitatie: de Hollandse Onderneming VOF Frans Rietveldpad 34 3123 CD Schiedam telefoon/fax 010 - 4701474 Zetwerk en lithografie Z-Work Prepress/Gouda Druk: Drukkerij Mercator/ Schiedam Copyright: Overname van artikelen of gedeelten daarvan slechts met toestemming van uitgever en/of auteur en in alle gevallen slechts met uitdrukkelijke ver melding van datum en bron.

Musis | 1996 | | pagina 115