Glazen Compact van Sybren Valkema 1949 Boheems likeurstel, gedecoreerd in trans parante kleuren, Meyr Nephew Glasfabrieken, laatste kwart 19de eeuw 131 Musis grote vraag naar goed vormgegeven gebruiksglas en functioneel verpakkings glas. Opmerkelijk voor deze tijd met z'n grote huisvestingsproblemen is de voor keur voor stapelbare serviezen die zowel in aarde- als in glaswerk werden uitge voerd. Ook (of juist) op de kleintjes werd gelet. In 1949 ontwierp Sybren Valkema de set Compact, bestaande uit vijf stapelbare glazen op voet. In de catalogi en reclamefolders van Leerdam werd het ontwerp als volgt aangeprezen: 'Deglazen Compact zijn ontworpen met het oog op de typisch Hollandse tafelgewoonte waarbij in het bij zonder op soberheid werd gelet. Het alom heersende ruimtegebrek bracht ons op het idee deze nieuwe servieseenheid zo min mogelijk plaats te doen innemen. In 6 drinkbekers is een 30-delig servies opgeborgen en kan men het in dozen makkelijk opstapelen. Kamer en flatbewoners, in het algemeen alle kleinbe- huisden kunnen zodoende een behoorlijke glasvoorraad opbergen'. Dit ontwerp stond daarmee in tegen stelling tot enkele speciale stellen die nog met mondjesmaat werden ontwor pen als likeurstel zoals de zeer dun uit geblazen karaf Anima van Floris Meydam uit 1953 met zes stapelbare bekertjes, maar in de produktie van machinaal vervaardigde drinkglazen komen likeurstellen niet meer voor. Overigens stemde het servies van Sybren Valkema in zeker opzicht toch weer overeen met de bijzondere kelder tjes uit de negentiende eeuw. Waren dit vaak al voorbeelden van miniatuur- kunstmjverheid waarin glaasjes en karaf- jes minutieus in elkaar waren gepast tot dat ze niet meer ruimte in beslag namen dan een flink boek, met het ontwerp van Sybren Valkema kon elke huisvrouw haar complete glasservies in twee han den naar de kast dragen. Het borrelglas overigens daargelaten, want daarin had Valkema nu juist niet voorzien.

Musis | 1996 | | pagina 131