Kuifje in Afrika Hans van der Sloot ■BH! SI 133 Musis Zomaar een foto: twee Zuidafrikaanse Boerensoldaten in 1899. De geweren in de aanslag, het kampvuur zopas gedoofd en opvallend op de voorgrond de jeneverkruik met een overbekend etiket, waarop schuin de letters 'Bols'. Natuurlijk werd in Transvaal Nederlandse jenever gedronken. Waar ter wereld niet. De Nederlandse afstam ming van de Zuidafrikaanders had daar mee minder te maken dan de wereld wijde verspreiding van de Nederlandse - meest Schiedamse en Delfshavense - jenever. Hoewel de exportpositie van jenever op het eind van de negentiende eeuw al danig was aangetast in vergelij king met vijftig jaar daarvoor, restten bij het aanbreken van de twintigste eeuw nog belangrijke afzetmarkten, waarvan de Afrikaanse landen zeker niet de min ste waren. De Nederlandse exportdistilleerderijen hadden daarbij overigens minder te duchten van produktconcurrentie dan van politieke en protectionistische maatregelen die in 1914 uitmondden in de 'Geneva and Gin ordinance' die op initiatief van de Britse Lady Astor door het Britse Lagerhuis werd aangenomen en bepaalde dat de import van sterke drank in de Britse koloniën elk jaar met tien procent moest worden verminderd en de verordening dat invoer alleen was toegestaan wanneer de jenever verge zeld ging van het zogenaamde pots till— certificate. Dit verklaarde dat het pro- dukt was verkregen uit een viervoudige distillatie. Dat laatste was niet zozeer een probleem voor de Nederlandse exportdistillateurs. In tegenstelling tot het merendeel van hun collega's die op de binnenlandse markt opereerden hielden zij vast aan de traditionele produktiemethode waarin moutwijn de voornaamste grondstof was. En deze werd gewoontegetrouw verkregen in drievoudige distillatie, waarmee voor driekwart aan de voor waarden van het potstill-certificate was voldaan. Het eerste daarentegen vormde een bron van toenemende zorg. Het afkon digen van een verordening die de export stelselmatig naar beneden moest brengen was een ernstiger zaak, al bleek in de praktijk al spoedig dat de Geneva and Gin Ordinance een weinig effectieve manier was om de alcoholconsumptie in de uithoeken van het Britse Gemenebest onder controle te krijgen. De produktconcurrentie stelde in het begin van de twintigste eeuw al even min veel voor. Schotse whisky stond nog maar aan het begin van wat later

Musis | 1996 | | pagina 133