MARGRIET SPORT- EN EVENEMENTENHAL Bel voor meer informatie 010 - 246 55 08 147 Musis Eigenlijk zou het verwonderlijk zijn geweest als Henk van Gelder in 'De rokende schoorsteen, schrijvers in de reclame' niet uitgebreid aandacht had besteed aan de relatie tussen letteren, publiciteit en Schiedam. Al was het alleen maar omdat zoveel schrijvers in hun werk gewag maken van een goed glas jenever als smeermiddel in hun contact met medemens en muze. Geen toeval is het dat er zoveel literato ren ook als tekschrijver promotie heb ben gemaakt voor het gedistilleerd. Nog voordat de reclame in Nederland (na de Eerste Wereldoorlog) tot ontwikkeling kwam, beseften distillateurs dat hun pro- dukt het best verkocht op basis van fan tasie omtrent gezelligheid, traditie, gezondheid, sfeer en karakter. Dus trok de gedistilleerdindustrie al vroeg talent van naam aan om de recla meboodschap te verfijnen en in te bed den in een sfeer van exclusiviteit. We noemen slechts in willekeurige volgorde en ons niet beperkend tot louter schrij vers Drs. P, Herman de Man, Dr. P.H. Ritter, Herman Teirlinck, Felix Timmermans, Antoon Coolen, Marten Toonder, Rien Poortvliet, Jules Deelder, Dimitri Frenkel Frank, Heere Heeresma, Jan Arends en... natuurlijk Simon Carmiggelt, die ook als schrijver nog eens een voornaam en graag beluisterd ambassadeur was van Schiedams trots. En daarbij blijft het niet.Vele malen komt ook het van oorsprong Schiedamse Reclamebureau Lintas ter sprake als kweekvijver van (journalis tiek-, letterkundig- en reclame)talent en is het aantal verwijzingen naar het café als ontmoetingsplaats van schrijvers, dichters en denkers legio. Vanuit stedelijk perspectief lijkt het heel aantrekkelijk om de lens op dit punt 'ns wat scherper te stellen: welke schrijvers en publicisten heeft de gedistilleerd- industrie voor kortere, of langere tijd aan zich gebonden en welke beeldende en grafische kustenaars zijn daarbij betrokken geweest. Misschien een aan trekkelijk toekomstig onderwerp voor De Gekroonde Brandersketel, maar dit terzijde. Vanuit letterkundig oogpunt is het boek een amusante uitgave, waarvan de waar de vooral in de curiositeit ligt. In de flaptekst die meteen de inleiding is (Henk van Gelder doet hiermee ver moeden dat hij heel wat meer van recla me weet dan hij voorgeeft) meldt de schrijver: 'Heel wat bekende schrijvers en dichters hebben de afgelopen hon derd jaar, meestal om den brode en al dan niet anoniem, reclameteksten geschreven. De rokende schoorsteen beschrijft de banden tussen letterkunde en reclamewereld en bevat tientallen voorbeelden -verrassende teksten die in geen enkel verzameld werk zullen wor den opgenomen'. En dat is natuurlijk het leuke; vaak zijn het voorbeelden waarvan de schrijver zich nu het liefst zou distantiëren als'ie kon, maar helaas is daar Henk van Gelder die hem behen dig de voet dwars zet onder het motto: 'Eens geschreven blijft geschreven...'. Nog leuker is het feitelijk heel simpele en daardoor amusant-bedriegelijke uit gangspunt van dit boek. Niet de kwali teit van het letterkundig werk van de genoemden, noch hun mogelijke bete kenis voor de reclame zijn uitgangspunt, maar het feit dat hoe ze -later bekend als de slippendragers van de muze en al dan niet gesubsidieerde cultuur - een volle mond hebben gehaald aan de overvolle ruif van commercie en ver kooptactiek. Blokker met z'n beestachtig wippende eend, Kees van Kooten met z'n verf, Jan G. Elburg, met de vijftigers Campert, Kouwenaar, Schierbeek en Lucebert met Het Bier is weer best en OUDE KLARE Godfried Bomans. Leuk en alleszins de moeite van het lezen waard, al blijf ik als Schiedammer toch met de knagende vraag zitten hoeveel bekende schrijvers de Schiedamse gedistilleerdindustrie, anders dan via de tapkast tot zich heeft weten te trekken Henk van Gelder, De rokende schoor steen, Schrijvers in de reclame, Nijgh Van Ditmar, geïll. 192 pagina's met ver antwoording en naamregister, Hfl. 34,90 6 indoor tennisbanen beschikbaar op werkdagen (niet 's avonds). Gelegenheid voor beurzen, congressen, ten toonstellingen, personeelsfeesten etc. OOK VOOR SPORTHAL GROENOORD Nieuwe Damlaan 5 In de maanden mei en juni zijn er nog tijden voor verhuur ter beschikking Schiedam bouwt op jeneververleden. Een echte Schiedammer voelt de band met het jeneververleden, schrijft Nathalie Lans in het voorwoord van 'Schiedam bouwt op jeneververleden'. Dat is juist en zeker vandaag de dag, waarin de historie van het nationaal gedistilleerd danig wordt opgepoetst. Nathalie Lans wil hieraan een bijdrage leveren en in dat kader verdient het boek de aandacht. En dan niet als publi catie die beoordeeld moet worden op zijn juistheid tot in detail, maar als alge meen en smakelijk verhaal dat een breed publiek probeert te betrekken bij dit aspect van de stedelijke geschiedenis. Ook diegenen die later in Schiedam zijn komen wonen, de geschiedenis van de jenever slechts kennen van horen zeg gen, maar desalniettemin interesse heb ben voor dit stukje geschiedenis waar over elke Schiedammer, geboren of niet, ooit wel eens gevraagd wordt. Op die manier gelezen voegt Nathalie Lans heel wat toe aan de gedistilleerdge- schiedenis in de vorm van verhalen, anekdotes en bijzonderheden. Hoofdlijn in het verhaal is een wandeling door de stad en dan eentje waarin de wandelaar allerlei aardige details worden verteld als ware hij een toerist in Schiedam met Nathalie Lans als gids. De opsomming van branderijen en distilleerderijen die naast de bewaard gebleven panden keu rig ook de naam van de gesloopte of ingrijpend gewijzigde panden vermeld, is daarbij een apart document, een com pliment waard. Ook in toonzetting doet 'Schiedam bouwt op jeneververleden' sterk denken aan een rondwandeling. Maar...., natuurlijk is geen boek zo goed of er valt wel iets op af te dingen. Dat is dan ook gebeurd door 'kenners', die onmiddellijk de vinger opsteken als het verschil tussen branderij en distilleerderij hier en daar niet al te duidelijk is of kel- dertlessen met kelders worden verward. Hierbij teveel stil blijven staan doet de schrijfster in haar boek en haar bedoe lingen echter tekort. Over de tijd dat Schiedam bestond van de produktie van jenever, schrijft Nathalie Lans op een alleraardigste en onderhoudende manier. En dat is meer dan je van heel wat publicaties die streven naar 'verweten schappelijking' kunt zeggen. Nathalie Lans, Schiedam bouwt op jeneververleden. Een wandeling door de tijd, linnen gebonden, geïll. 160 pagina's

Musis | 1996 | | pagina 147