Qlambi V\A.e\^ Slijterij - Wijnhandel ic OUDE SCHIEDAM STOKERIJ h.r. HASSELT 20686 een veestapel (voornamelijk ossen) vet mestten en met de natuurlijke mest hun akkers vruchtbaar maakten. Zij hadden ten opzichte van de overheid een sterk argument: hun veestapel en de uitbrei ding van het landbouwareaal. Dit brengt ons bij de kwaliteit van de jenever, waarin het Belgische en het Nederlandse produkt zich gedurende lange tijd van elkaar hebben onderschei den. Het ligt voor de hand dat in een beknottende sfeer de jeneverproducen ten weinig initiatieven namen voor het moderniseren van hun apparatuur. Hierdoor werd de kwalitatieve en kwan titatieve optimalisering van de produktie beperkt. Omwille van de accijnsregle mentering werd in Vlaanderen moutwijn bijvoorbeeld gestookt uit een dik beslag dat slechts eenmaal op een hevig vuur gedistilleerd werd: een proces dat nooit zo'n verfijnd produkt kon opleveren als de drievoudige distillatie uit dun beslag die in Nederland werd toegepast. Het toenemende verschil in kwaliteit van het Belgische en Nederlandse pro dukt leidde er uiteindelijk toe dat tegen het einde van de 18de eeuw pogingen werden ondernomen om in de Zuidelijke Nederlanden Hollandse sto kerijen op te richten. In 1781 werd dit zelfs van overheidswege bevorderd en richtte de regering zelf staatsstokerijen op die werden geleid door Nederlandse stokers. Dit nam niet weg dat met het voor België aanbreken van de Franse periode (1794-1815), de branders en distillateurs nog niet de nodige kennis hadden opge daan om kwaliteitsjenevers op de markt te brengen. Hiermee verkeerden ze in een nadelige positie ten opzichte van het Franse gedistilleerd. Ook het aanbre ken van de 'Hollandse Tijd (1815— Hoogstraat 139- 141 - 3111 HE Schiedam Telefoon OIO - 4270867 1830)', bracht hierin slechts in zoverre verandering dat de Belgische stokers het nu niet langer hadden op te nemen tegen het Franse produkt maar tegen de Hollandse jenever die nu door het vor men van een gemeenschappelijke markt met Nederland en het wegvallen van de invoerrechten in een vloedgolf over het zuiden spoelde. In Vlaanderen moest gewacht worden op de Belgische onafhankelijkheid voor de jeneverindustrie zich langzaam weer kon herstellen. Om de inlandse produktie te beschermen werd reeds door het voor lopig bewind de invoer van Nederlandse jenever verboden en de brandewijnac cijns verlaagd. De Belgische producen ten begonnen aan een inhaalmanoeuvre. Toch bleef de faam van de Nederlandse produkten zo groot dat de Belgische distillateurs in hun naamgeving aan de produkten vaak refereerden aan Nederland en dan voornamelijk aan Schiedam om aan te geven dat het hier toch ging om een drank van hoge kwa liteit. De laatste decennia kunnen we een her opleving van de jenever vaststellen. Er is terug aandacht voor het ambachtelijke gedistilleerd van eigen bodem. De regio nale verschillen in produktie, samenstel ling en aroma worden daarenboven positief gekaderd in de streekgebonden gastronomie. Jenever is vandaag niet lan ger 'de druppel van de arme man', maar een edele drank die rustig zijn plaats mag opeisen tussen de andere nobele gedistilleerde dranken. Over de geschiedenis van de Belgische en de Nederlandse jenever verschijnt in het najaar bij de Stichting Kunstboek het referentiewerk 'Jenever in de Lage Landen'. Hoofdauteur is prof. dr. E.Van Schoonenberghe (KaHo Sint Lieven, Gent).Verder zal het boek bijdragen bevatten van prof. dr. Peter Scholliers (VUB), dr. Hilde Verboven (Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap) en kunst criticus lie. Karl Scheerlinck, als nieuwe spelronde in de traditionele treffen van Holland en België. Het zal ook niet de laatste ontmoeting zijn al neigt de uit slag vaker en vaker naar gelijkspel. van de zuiverste en fijnste kwaliteit, gegarandeerd. 149 Musis

Musis | 1996 | | pagina 149