f iiasiii JiiJllili GROENOORD wordt een vroegere verbintenis opnieuw gelegd. Altijd is het bedoeling geweest dat het VolkstuinencomplexVijfsluizen, het sportveldencomplex, de resten van de vroegere natuurlijke omgeving, de Poldervaart, het Beatrixpark en Bad Groenoord een geheel zouden vormen. Indertijd werden de kansen van dit recreatiegebied op regionale waarde geschat. Met name van Bad Groenoord werd hoog opgegeven als mooiste, grootste en modernste in de regio. Over het huidige bad wordt voorzichtiger gesproken, zij het dat de directeur Rob Schouten toch graag de aandacht even vestigt op het technische vernuft en de vele recreative functies die in het bad zijn samengebracht. Als recreatiebad is Bad Groenoord inderdaad een voorzie ning die veel aantrekkelijks te bieden heeft. Inpassing ervan in het recreatiege bied rond de Poldervaart zou het bad echter helemaal compleet maken. Zeker wanneer ooit een gezamenlijk entreege- bied wordt gecreëerd voor het Beatrixpark, de overige nabij gelegen recreatiegebieden en het Bad Groenoord. Waarin elementen uit vroegere rappor tages ontbreken zijn de passages die betrekking hebben op de voor-oorlogse en na-oorlogse stadsuitbreidingen. Weinig aandacht bijvoorbeeld wordt gegeven aan de 'kleine groene long' van Schiedam-Oost: de charmante groene strook die zich als een lint slingerde vanaf het centrum tot aan de noordoos telijke grens van de stad. Het gebied ligt er op dit moment verwaarloosd bij. Niet meer te zien valt hoe zich hier vroeger een smal stadspark van betekenis bevond dat in de onderdelen 'Dieselstaat', 'Buys Ballotsingel', 'Snelliusen Swammerdamsingel' en 'Marconistraat' een volle kilometer wandel- en speel- plezier bood. Hetzelfde geldt in feite voor Nieuwland. Het hier ontwikkelde beheersplan en groenstructuurplan geven een 'vernieuwende' visie op dit gebied, juist op het moment dat de oor spronkelijke natuurarchitectonische waarden die in woongebieden van dit type zijn gerealiseerd in de hedendaagse stedebouw worden herontdekt. In de ontwikkeling van het voorbeeldproject 'Regenboogbuurt' in Almere wordt bij voorbeeld uitgebreid stilgestaan bij de groenarchitectuur van de vroeg-naoor- logse wijk Pendrecht in Rotterdam, die ten grondslag wordt gelegd aan de groenvoorziening in een deel van deze Regenboogbuurt. En Pendrecht lijkt in meer dan één opzicht op de wijk Nieuwland. Gesteld wordt in het pro- 173 Musis Inpassing van Bad Groenoord in het recreatiegebied rond de Poldervaart zou het bad echter hele maal compleet maken. kavelingseenheid waaruit Pendrecht is opgebouwd. Het is niet alleen de herha ling van de stempel die de ruimtelijke continuïteit van Pendrecht garandeert. De ruimtelijke wisselwerking tussen de bebouwing en het groen wordt ook bepaald door de gekozen materialen en kleuren. Het grote aantal nuances van de bakstenen gevels staat in een specifieke verhouding tot de samenstellende delen van de buitenruimtes. De tinten van de stenen, de zandige cementkleur van de :S»S!=ïvs::;bM - - jectrapport 'Regenboogbuurt': 'In Pendrecht zijn de bebouwde en onbe bouwde ruimte samen ontworpen. De aanleg van de ondergrond zet het patroon voort van de 'stempel', de ver- SPORT- EN RECREATIEBAD Recreatief zwemmen met: Glijbaan 70 m. Whirlpools Massagestralen Wild waterkreek Peuterbad Kleuterbad Openingstijden: ma t/m vrij 14.00 - 22.00 uur zat zon 9.30 - 15.00 uur X0\ever/0D «O o K oY va/? p deze - 15. 00 Tel.: 010 - 471 93 27 voegen en betonnen randen, de oneffen heden tussen de stenen en de voeg heb ben een pendant in de boomsoorten, de kleuren van de bladeren, de struiken en de materialisatie van de stoepen en de wegen'. Natuurlijk is het toeval dat in een ander deel van de Regenboogbuurt in Almere zich een parkachtige waterpartij bevind, die in karakter sterk overeenkomt met de slingerende singels die ooit het sier raad waren van Schiedam-Oost. Exact dezelfde verbredingen en buigingen, de boompartijen die tot op het water rei ken, het verbergen van de gevelwand en suggereren van open ruimten. Het ver schil met Schiedam en Pendrecht is alleen dat in de Regenboogbuurt in Almere stedebouwkundigen van inter nationale faam zich straks komen oriën teren op de replica's van het moois dat ooit de voor- en na-oorlogse sociale woonwijken sierde, terwijl de originele, 'buiten'ruimtelijke scheppingen van onder andere Groosman, Lotte Stam Beese en zelfs Zocher, elders langzaam aan worden uitgevlakt in de groenstruc- turele zoektocht naar iets nieuws maar vooral iets anders.

Musis | 1996 | | pagina 173