BRANDERSBUURT HERHAALD Gesloten geschiedenis sen. Musis kan niet nalaten er toch enkele te openen. Anders dan Foto Van der Waal die ze voor de omslag foto grafeerde. 187 Musis MUSIS''n nieuw clan juli/augustus 1996, jaargang 2, no 7 Verschijnt 11 maal per jaar en informeert onafhankelijk over cultuur, stadsontwikkeling en -vernieuwing, beeldende kunst, literatuur, maatschappelijke vraagstukken en sport in Schiedam en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS/'n nieuw elan/ Schiedam. Produktïe: de Hollandse Onderneming VOF/Schiedam Redactie: Aart J. Tijhof, voorzitter Diana Wind Charles jeurgens Sjef Henderickx Kor Kegel Herman Noordegraaf Luc van Huijgevoort Henk Slechte Eindredactie: Hans van der Sloot Aan dit nummer werkten mee: Marlies Dingenouts, Kor Kegel, Herman Noordegraaf, Henk Slechte, Hans van dei- Sloot, Cees Straus, Aart Tijhof, Gerjan Vincent, Frank WUlemse, Fotografie/illustraties: Robert Colette, Digitale Stad, Gemeentearchief, Jan van der Ploeg, Hans Visser. secretariaat: p/a Frans Rietveldpad 34 3123 CD Schiedam, telefoon/fax 010 4701474 Abonnementen: Door overmaking van Hfl. 47,50 (jaarabonne ment) op rekeningnummer 81.33.79.555 onder vermelding van 'MUSIS'. Losse nummers: Hil. 5,25 Advertentie-exploitatie: de Hollandse Onderneming VOF Frans Rietveldpad 34 3123 CD Schiedam telefoon/fax 010 - 4701474 Zetwerk en lithografie Z-Work Prepress/Gouda Druk: Drukkerij Mercator/ Schiedam Copyright: Overname van artikelen of gedeelten daarvan slechts met toestemming van uitgever en/of auteur eri in alle gevallen slechts met uitdruk kelijke vermelding van datum en bron. Dertig jaar geleden werd Schiedam landelijk nieuws. Dat was sinds het ongeluk met de Petrakis Nomikos op 31 oktober 1936 (de interval van dertig jaar is een zuiver toevallige) niet meer gebeurd De aanleiding de actie voor herstel van de brandersbuurt die eind 1966 werd ingezet in het Zakkendragershuis. De actie kreeg al snel veel publiciteit en leidde in januari 1961 tot de later roemrucht geworden teach-in in de Korenbeurs waar voor- en tegenstanders van het behoud van restauratie van de brandersbuurt hun standpunten beargumenteerden. De huizen en bedrijven waarom het ging zijn inmiddels goeddeels verdwenen. Wat bleef is de herinnering aan een beweging die tot op de dag van vandaag z'n invloed doet gelden. De tegenstanders van het behoud van de buurt mogen ook nu nog volhouden dat zij het gelijk aan hun kant hadden, maar feit blijft dat geen woord over herstel van de binnenstad en versterking van het stedelijk karakter kan worden gesproken zonder dat 'de brandersbuurt' ter sprake komt. Frank Willemse leek het voor Musis goed om juist voor die Schiedammers die door afkomst of leeftijd de brandersbuurt-beweging slechts kennen van horen zeggen, nog eens even terug te kijken en kwam daarbij tot de conclusie dat de belangrijkste woordvoerders van toen na der tigjaar nog even gemotiveerd en geëmotioneerd tegenover elkaar staan. De brandersbuurt bestaat niet meer, de discussie erover is echter nooit verstomd. Henk Slechte maakte in de vroege jaren zeventig voor het eerst kennis met de inmiddels vrijwel kaal geslagen brandersbuurt en de daar toen pas gebouwde brandweerkazernedie - overigens ten onrechte- algemeen de aanleiding heette te zijn tot sloop van de buurt. Ter plaatse sprak hij nog eens met brandweercommandant Ad van Leeuwen en ontwerper van de kazerne (en toenmaligplv. commandantJ.C. Putter). De brandersbuurt was voor Kor Kegel aanleiding om het masterplan Westerhaven 'ns vanuit deze optiek nader te bezien. Ook daar bevindt Schiedam zich voor de keuze tussen herstel van een charmant, oud en levendig stadsdeel en onpersoonlijke nieuwbouw. Zijn waarschu wing is dat met de Westerhaven verder en met meer visie naar de toekomst, moet worden gekeken. Aleida van Henegouwen heeft dankzij het eminente boek 'Maerlants wereld' van Frits van Oostromwat meer kleur op haar wangen. Of er tussen haar en de vader der Dietsche dich teren algader' iets meer heeft bestaan dan alleen de relatie van opdrachtgeefster versus ortder- u'ijzer/koster/schrijver, duft ook Van Oostrom niet te veronderstellen. Gertjan Vincent las 'Maerlants wereld' en maakte op deze wijze nader kennis met een opmerkelijke vrouw. Roel van den Bosch is gereformeerd predikant in Schiedam en schreef over de strijd tussen de 'korte' en 'lange' zangers in de Nederlandse kerk aan het eind van de achttiende eeuw: een 'quaestie', die in Maassluis bijna het leven kostte aan de voorganger maar in Schiedam geen valse noot ten gevolge had. Herman Noordegraaf vernam hiervan met plezier. Musis gaat digitaal. Een plaatsje in het computernetwerk 'De digitale stad' is reeds inge ruimd. Bibliotheekdirecteur Aart Tijhof die, met het door regelmatige gebruikers betreurde overbrengen van het Groot Woordenboek der Nederlandse taal (waar hoort dat anders thuis dan in een bibliotheek?) naar het Gemeentearchief, wat meer ruimte heeft voor digitale keu- nisopslag, toetste deze ontwikkeling voor ti in. Giny Vos is Schiedamse, woont en werkt in Amsterdam en heeft als kunstenares een aantal opzienbare performances op haar naam. Cees Straus maakte kennis met haar in Europa's culturele hoofdstad Copenhagen. Een weerzien.

Musis | 1996 | | pagina 187