DE SPELERS AAN HET WOORD De Realist: Harm Roelfsema Burgemeester Schiedam 1965-1974. Woont in serviceflat te Voorschoten. Lid SDAP- PvdA. Van onderwijzer tot wethouder stad Groningen, dan burgemeester Hoogezand- Sappemeer en lid Gedeputeerde Staten (Gron). Bleef lange tijd na pensionering in Schiedam wonen. Is verrast over interview - na al die jaren- en geeft feilloos meningen en feiten weer. De binnenstad van Schiedam was verwaarloosd en verkrot. De kro topruiming was nooit stevig ter hand genomen omdat de woningnood er toe dwong in de oude pandjes zo lang mogelijk bewo ning toe te laten. De droom van de acti visten, de herleving van de oude glorie van de buurt zou naar mijn vaste over tuiging nooit realiteit kunnen worden. Er was teveel verval, de brandersbuurt was een kaalslag, het was puin met inge vallen rommel. Die huisjes waar vroeger brandersknechts in woonden, moesten door de gemeente aan alle kanten wor den gestut. Het waren éénkamerwonin gen met zelfs het privaat in de hoek en een zolder om op te slapen. Je moet dan nuchter de zaak bekijken en onderken nen dat behoud niet meer mogelijk was. Ik ben nog steeds van mening, dat de oude buurten in Schiedam alleen opge knapt konden worden als daar in de jaren twintig mee was begonnen. De argumenten van de groep Schaper waren ook zo ongelooflijk emotioneel. Zo liep men s'nachts wacht omdat ze bang waren dat de gemeente stiekum- weg zou slopen. Wat helemaal de bedoe ling niet was. Op die teach-in, waar ik als enige namens de gemeente sprak, daar heb ik nuchter over de toestand gesproken maar dat vond geen weer klank natuurlijk (lacht). Ik was ook gevraagd om wat te zeggen. En aan die afspraak hield ik mij tot verdriet van de actievoerders. Zodoende hepen de emo ties hoog op. Het werd ook al snel een politieke zaak doordat landelijke politici als Egas uitspraken voor behoud deden. Hij was op verkiezingspad en gaf zijn oordeel zonder dat hij er geweest was. Ook de jongeren van de plaatselijke PvdA en ouderen van de PSP (Eggink), CPN (Collé) en WD (Boerdam) waren plotseling voor. Maar ja, daar was het de oppositie voor. Het was een tijd dat zich nostalgische gevoelens ontwikkelden, na een periode van vernieuwing en aanpas sing. Het waren typisch de roerige jaren zestig. Ik kon best begrip opbrengen voor het idee om het verleden te behouden, maar waarom zo emotievol en met verdachtmakingen. Ik vraag mij dan ook af; hoe heeft het gekund terwijl men dagelijks in de buurt kon gaan kij ken hoe vervallen het was? Eerlijk gezegd, heb ik de emoties nooit hele maal kunnen verklaren. Je moet ook nuchter constateren dat het opknappen van de buurt niet door jongeren zelf gedaan kon worden, 't was geen vrijwil ligers werk. Ik loop nog weieens bij gelegenheid door Schiedam en dan denk ik: Wat toen weg moest omdat het zo slecht was, is nu allemaal weg. Terwijl andere restauraties waar ik voor ingezet heb zoals kunstenaars huisvesten in het Proveniershuis en de ruïne wel gelukt zijn. Wij hebben al de eerste bestem mingsplannen gemaakt voor het cen trum die tot mijn goedkeuren nu in Schiedam gerealiseerd zijn. Ja en die meneer Schaper: Hij was mijn tegen pool. Dat begon al met die film van hem. Toen hij mijn mening vroeg, heb ik eerlijk geantwoord dat de inhoud nl. Schiedam werd landelijk nieuws op 5 januari 1967. Weinig Schiedammers, die belangstelling hadden. Kom nou...., de Korenbeurs was afgeladen vol. Burgemeester Harm Roelfsema en Hans de Ridder. Strijd om een idee. Musis 192

Musis | 1996 | | pagina 192