OPEN MONUMENTEN Zorg voor het industriële erfgoed is het thema van het Open Monumenten weekein de 1996 en daarmee van deze Musis. Architect Prof ir Jan Brouwer, winnaar en genomineerde van verschillende prestigieuze prijzen op het gebied van architectuur en bouwkunde en hoogleraar bouwconstructieve integratie en coördinatie aan de TH- Delrft spreekt zijn zorg uit over het feit dat een rijke traditie in Nederland een nau welijks monumentale toekomst tot gevolg heeft. Ruud Poels, eindredacteur van het onovertroffen boek 'Bouwkundig bezit van Schiedam', nam er de algemene 'Indeling industrieel erfgoed' van Prof Nijhorfbij om te onderzoeken wat Schiedam op dit punt te bieden heeft. Het aantal industrieel- historische monumenten noemt hij indrukwekkend. Zijn overzicht bevat daarom een aanzienlijk groter aantal interessante panden en objecten dan op 14 en 15 septem ber kan worden bezocht, ook al ontbreekt bij hem de bevrijdende lach voor wat de toekomst betreft. Henk Slechte sprak met molenbouwer/molenbaas Ron Batenburg en geeft een stand van zaken voor wat de restauratie van de Walvisch betreft. En doet met hem een belofte aan de Musislezers voor de nabije toekomst. Kor Kegel vraagt zich af wat een gewilde combinatie van 'senti'- en 'monu'menten teweeg zou kunnen brengen en geeft en passant antwoord op de vraag hoe mensen kunnen gaan houden van een -in wezen- foeilelijk, maar markant, fabrieksgebouw. Een aansluiting zoeken tussen de schaal van de oude binnenstad, waarin de eeuwen hun verhaal hebben geschreven en nieuwe elementen stelde Rik van Dolderen zich ten doel. Van Dolderen baseert zijn stedebouwkundige ontwerpen voor oa de Gemeente Amsterdam op sterk beeldende elementen. Op die manier nam hij voor Alusis de historie van het 'Hemaplein' als uitgangspunten en schetste van daaruit een aantal verrassende ontwikkelingmogelijkheden, ontwikkelingsmogelijkheden van het Hemaplein. Reizend rondom het Koemarktplein raakte architectuur-publicist voor oa het Haarlems Dagblad en de Groene Amsterdammer Wim de Wagt geïnspireerd door de de bijzondere architectuur rondom dit plein. Overal loert het gebrek aan verbeelding is zijn conclusie en alle Schiedammers zij aangeraden om 'ns een zondagochtend door te brengen met liet onbevangen (de patatkramen zijn dan nog gesloten) genie ten van de bijzondere schoonheid van dit ondergewaardeerd stedelijk bouwkundig bezit. Reinier Scheeres is behalve burgemeester een ware Heer van stand. En legt dc diepe roerselen bloot die hebben geleid tot het opnieuw doen contefeiten van een heer zoals deze in eenvoud en zelfopoffering doet hetgeen zijn goede vader reeds zei. Enigjes. En verder; Waarom Bram Uil, beeldend kunstenaar en performer alsmede de Schiedamse Mister Bean een onvolmaakte huwelijkskandidaat is; Copier als ont werper van eenvoudig fabrieksglaswerk; tien jaar Open Monumentendag; een onvindbare Wiebenga in Schiedam en een droom over kunst, historie en musea. Schiedam. Een veilige liefde, mijmert fotograaf Jan van der Ploeg op de omslag. 215 Musis MUSIS/'n nieuw elan September 1996, jaargang 2, no 8 Verschijnt II maal per jaar cn informeert onafhankelijk over cultuur, stadsontwikkeling en -vernieuwing, beeldende kunst, literatuur, maatschappelijke vraagstukken en sport in Schiedam en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS/'n nieuw elan/ Schiedam. Produktie: de Hollandse Onderneming VOF/Schiedam Redactie: Aart J. Tijhof. voorzitter Diana Wind Charles Jeurgens Sjef Henderickx Kor Kegel Herman Noordegraaf Luc van Huijgevoort Henk Slechte Eindredactie: Hans van der Sloot Aan dit nummer werkten mee: Jan Brouwer, Marlies Dingenouts, Rik van Dolderen, Kor Kegel, Annet van der Kley- Blextoon, Sjaak Poppe, Reinier Scheeres, Henk Slechte, Hans van der Sloot, Bram Uil, Frederieke Verheijen/Charles jeurgens, Wim deWagt Fotografie/illustraties: .Gemeentearchief lom Haartsen.Jan van der Ploeg, Mick Willemsen. secretariaat: p/a Frans Rietveldpad 34 3123 CD Schiedam, telefoon/fax 010 - 4701474 Zetwerk en lithografie Z-Work Prepress/Gouda Druk: Drukkerij Mercator/ Schiedam Copyright: Overname van artikelen of gedeelten daarvan slechts met toestemming van uitgever en/of auteur en in alle gevallen slechts met uitdruk kelijke vermelding van datum, en bron.

Musis | 1996 | | pagina 215