223 Musis Haven zijn daarvan 9 voorbeelden te vinden. Want een bestemming tot Gedistilleerdmuseum, zoals de oude branderij Lange Haven 76 mocht overkomen, komt natuurlijk maar één maal voor. Als behoud eenmaal is gelukt, dan ligt een ander gevaar op de loer: aangrenzende nieuwbouw die niet aan de omgeving is aangepast. Ondoordachte invulling van reeds aanwezige kaal slag of de vervanging van tussenliggende panden, kan het effect van een hele serie historische panden te niet doen. Plaatsen waar het fout zou kunnen gaan zijn bijvoorbeeld de hoek Westerkade/Nieuwe Haven, de omgeving van Museummolen De Palmboom en de Schie bij de Sint Anna Zusterstraat. Daar ligt een verantwoordelijke taak voor de Welstands- en Monumentencommissie. Maar.., het gaat in Schiedam langzaam de goede kant op. Zo heeft de Noordvestsingel een meer dan acceptabele aanvulling gekregen. In totaal staan thans op de monumentenlijst (rijks en gemeentelijk tesamen) 55 gebouwen die betrokken zijn of zijn geweest bij de bereiding van jenever. Afgezet tegen het nog aanwezige aantal van ca 125 stuks is dat niet gering. Toch blijft oplettendheid geboden. Tot de nog onbeschermde gebouwen behoren o.a. de volledige complexen van De Kuyper aan de Buitenhavenweg, Uto aan de Noordvest en Nolet aan de Hoofdstraat, en voorts tientallen kleinere gebouwen in de oude stad die zorgen voor de onopvallende maar noodzakelij ke entourage van de meer in het oog springende panden. 20e- eeuwse jeneverindustriecomplexen of-gebouwen zijn in Schiedam nauwelijks te vinden. "De Kraton" aan de Noordvestsingel werd in 1980 gesloopt, "Hollandia" aan de Schie in 1990. En het uit 1963 stammende nieuwe branderij complex van De Koning bestaat sinds 1991 ook al niet meer. De distilleerderij van De Kuyper uit 1911 aan de Buitenhavenweg resteert, maar bestaat grotendeels toch weer uit een aaneenschakeling van traditionele puntgevels. En won derwel, maar bedreigd, staat daar aan de Vijgensteeg toch nog het in 1952 in gebruik genomen gebouw van distilleerderij Wenneker, een mooi grootsteeds bakstenen gebouw, door vormgeving en detaillering een goede buur voor zowel de oude bebouwing er omheen, als voor het nieuwbouwontwerp voor het Spinhuispad ernaast. Afblijven dus. DE SCHEEPSBOUW De uitgroei van de zeehaven van Rotterdam bracht Schiedam een geheel van de jenever verschillende industrie; de scheeps bouw. Wel was de scheepswerf De Nijverheid reeds van 1835 tot 1893 actief geweest met de bouw van houten schepen, maar Gusto in 1905 en Wilton in 1919 brachten scheepsbouw van een andere soort en op een andere schaal. De hallen daar voor nodig, waren van een onvergelijkbare grootte. Voor Gusto werd een hal, gebruikt voor een tentoonstelling in Düsseldorf in 1902, in twee delen van elk 280 meter lengte geplaatst als scheepsbouwhallen. De sloop daarvan in 1984 was ronduit een groot verlies. En voor een voorstel van de Historische Vereniging om ten minste het smeedijzeren toe gangshek in de omgeving een plaats te geven bleek geen voe dingsbodem aanwezig. Voor Wilton werd in 1919 een giganti sche scheepsbouwhal gebouwd, die tot het laatst functioneer de. Toen Wilton-Fijenoord in 1988 de scheepsnieuwbouw noodgedwongen moest afstoten kwam deze hal buiten gebruik. Hergebruik bleek tot op heden niet mogelijk, met als gevolg dat dit industriële erfgoed van de eerste orde, gedoemd is te verdwijnen. Redding van de timmerloods van Wilton (bouwjaar 1950) met het uit gebogen delen bestaande karakte ristieke dak en met een majestueuze lichtschacht centraal in het gebouw, staat nog geenszins vast. Wilton-Fijenoord bezit uit de beginperiode ook nog een dubbel vast droogdok. Als het even goed misgaat met het bedrijf herinnert straks echt niets meer aan de glorieuze scheepsbouwperiode in Schiedam. ANDERE INDUSTRIEËN EN INDUSTRIËLE OBJECTEN Ook andere grootschalige industriële bouwwerken in Schiedam zijn bijna geheel ten onder gegaan of verdwijnen binnen niet al te lange tijd. De enige 19e-eeuwse echt groot schalige industrie in Schiedam was Kaarsenfabriek "Apollo". Er werkten ooit meer dan 400 mensen. De fabriek, gebouwd in 1865 werd, na overplaatsing in 1931 van het bedrijf naar Gouda, gesloopt. Van diverse in de vorige eeuw bestaan hebbende industriële bedrijven is weinig of niets meer te ontwaren: de ijzergieterij van Nolet 1836-1869 (80 man personeel in 1863), de kistenfabriek van Van Deventer Zoon (in 1876 werkten er 59 arbeiders), de glasblazerij van Van Deventer Co (in datzelfde jaar 78 arbeiders), de metaal gieterij Vincent Co (in 1891 zijn er ca 100 arbeiders). De watertoren maakte plaats voor het pompstation aan de Rotterdamsedijk. De glasfabriek heeft geen historisch indus triële bebouwing meer. Uitgezonderd de drie torenhoge bak stenen fabrieksschoorstenen. Schiedam had er tientallen, op deze drie na zijn ze allen verdwenen. De gasfabriek is, evenals elders in Nederland, historie. Het slachthuis uit 1940 is ges loopt. Het uit 1937 stammende dieselgemaal 'Van der Schalk' bij Vijfsluizen is al weer verleden tijd en de voorganger daar van, het 19e-eeuwse gemaal 'Van der Goes' in de Poldervaart, werd in 1972 gesloopt. Alleen de fundamenten houden de herinnering vast, terwijl de tympaan met wapenschilden thans een onderdeel is van het gebouwencomplex van het Hoogheemraadschap Delfland in Delft. Mogelijk zou de her nieuwde interesse in de reconstructie van de Poldervaart iets kunnen opleveren. Op het gebied van industriële nieuwbouw op kleinere schaal is in Schiedam betrekkelijk weinig gerealiseerd. Nieuwe indus- trietjes waren in Schiedam niet zonder meer gedwongen tot nieuwbouw. Honderden bestaande gebouwen waren immers beschikbaar gekomen door de ondergang van de moutwijnin dustrie. De naoorlogse industriële bouw is nog niet systema tisch in kaart gebracht. Een enkel pand valt toch wel op. De timmerloods van Wilton-Fijenoord en de distilleerderij van Wenneker zijn al genoemd.Verder mag niet onvermeld blijven het pand op de hoek van de Couwenhovenstraat en de Van Cleefstraat, onderdeel van de in 1950 aan de Van Deventerstraat gebouwde Coca-Cola-bottelarij van Bottelo N.V Schiedam. In de evenwichtige gevel vallen vooral de schuin aangebrachte grote vensters op om de voorbijganger een blik te gunnen op de toen nog uniek genoemde bottelin stallatie. ARBEIDERSWIJKEN EN ONDERNEMERSVILLA'S Volgens een inmiddels al weer jaren aanvaarde indeling kun nen tot het Industrieel Erfgoed ook gerekend worden arbei derswijken en ondernemersvilla's. Tot het Schiedams indus trieel erfgoed behoren dan ook: - het allereerste volkswoning complex Fabristraat 1-22, inmiddels aangemerkt tot gemeente lijk monument - meedere woningcomplexen in de Gorzen zoals de het complex Abbenbroeksestraat Heenvlietsestraat Zwartewaalsestraat met de grote rondboogpoorten - het eigen hotel-restaurant van Wilton op het werfterrein naast de ingang van het grote gegraven dok en de witte villa aan de Arij Prinslaan 14 die in 1931 gebouwd werd als woning voor de directeur van Van Nelle.

Musis | 1996 | | pagina 223