REIZEN ROND HET KOEMARKTPLEIN Wim de Wagt De verpaupering van de openbare ruimte in Nederland is een fenomeen dat de gemoe deren steeds meer bezighoudt. Aan ad-hoc oplossingen is er geen gebrek, getuige de meer of minder geslaagde pogingen die her en der worden ondernomen om de ver loedering van straten, pleinen en parken een halt toe te roepen. Verklaringen die de onderliggende oorzaken aan het licht bren gen zijn evenwel moeilijker te vinden. Dat die ooit nog eens opgediept worden is belangrijk, want zonder de wortel aan te pakken zal het probleem blijven opduiken. Gebouwen, die voor Schiedam uniek zijn en door hun ligging van een eminente stedebouw- kundige betekenis. 229 Musis Waarom toch die verwaarlozing van de huiskamers, gangen en tuinen van de stad? Hoe heeft het zover kunnen komen? Waarom heeft, pakweg vanaf de Tweede Wereldoorlog, ondanks al onze kennis en kunde, de vormgeving en inrichting van de bui tenruimte het maar al te vaak afgelegd tegen functionele argu menten en economische overwegingen? Christian Norberg Schultz heeft wel eens een verklaring geopperd voor dit wijdverbreide verschijnsel. De architectuur en stedebouw hebben in hun totaliteit geleden onder de ver- ontachtzaming van de zeggingskracht die ze ooit hadden, meent deze invloedrijke architectuurhistoricus. Een groot deel van de schuld, schrijft hij, ligt bij de royale mogelijkheden die wij tegenwoordig hebben om ons, fysiek of'in de geest', te ver plaatsen naar andere landen en steden, naar andere tijden en werelden. Dat heeft tot gevolg dat we minder oog hebben voor onze dagelijkse omgeving. Volgens Norberg Schultz hangt dit samen met een typisch 'post-moderne' geesteshouding. Veel mensen in de westerse samenlevingen ontlenen hun identiteit niet langer aan vastom lijnde, etnisch bepaalde territoria, beweert hij, maar ervaren de wereld als een gefragmenteerd geheel van indrukken die gelijktijdig naast elkaar bestaan. ,,As a consequence, the care for the given environment wich formed the basis of past cultures, is weakened", aldus Norberg Schultz in zijn essay 'The two faces of Post-Modernism'. Met andere woorden: Met de sleutel tot ontsnapping binnen handbereik - of dit nu de vakantiegids is of de afstandsbedie- Foto's: Jan van der Ploeg

Musis | 1996 | | pagina 229