2 r - - - - - De belofte van (inmiddels 'sint') Liduina is gelovig Schiedam in de oren blijven klinken. Het andere gevolg van de stadsbrand sprak minder tot de verbeelding. En dat ter wijl deze verordening vóór de tweede helft van de vijftiende eeuw gedaan uniek mag worden genoemd. Hiermee plaatste het alleszins bescheiden stadje aan de Maas, zich in de rij van veel In feite haakte het college van bur gemeester en wethouders in op een eeuwenoude traditie toen het kort na de brand waarin de molen De Walvisch in vlammen opging, voorstelde om het monumentaal bezit door brandpreventieve maat regelen te beschermen. Of het er ooit van zal komen dat er een ver ordening komt die brandmeld- en brandblusinstallaties, danwel dat er een subsidieregeling op dit gebied komt, is nog lang niet aan de orde. Hoewel het niet de eerste keer zou zijn, wanneer Schiedam met de schrik van het vuur nog in de benen, komt met een plaatselij ke maatregel die de stad in de lan delijke kopgroep brengt. De aanleiding tot de eerste stede lijke brandpreventieve maatregel was de grote stadsbrand van 1428. Deze leidde tot de belofte van de toen nog levende maagd Liduina dat zij bij voorspraak Schiedam tot in de eeuwigheid voor een derge lijke ramp zou behoeden en tot de stedelijke beschikking dat alle hui zen in het hart van Schiedam, namelijk het grootste gedeelte van de Hoogstraat, Dam en Boterstraat voortaan van harde daken moes ten zijn voorzien. voornamere steden als Dordrecht, Utrecht en Kampen, waar een dergelijk besluit al eerder was genomen. De verplichting om voortaan alleen harde daken toe te staan markeert een belang rijk moment in de ontwikkeling van lan delijke gemeenschap naar een stedelijk patroon, het moment namelijk waarna niets anders dan de 'stedelijk' gebouwde constructie zal worden toegestaan. Dat dit inderdaad het geval was blijkt uit een verordening uit 1563 waarin werd bepaald dat 'van nu voordaen, wat huijsen men binnen deser steede van nieuwe optimmert, ghemaeckt sullen werden vóór ende achter met een steene ghevel, mitsgaeders aen weerszijde ghemuijrt en ghedeckt met hardt dack'. In alle eenvoud is dit een 'bouwverordening' van grote betekenis.Vooral als men in aanmerking neemt dat deze beslissing bijna haaks stond op de aard van het stadje, waar zich binnen stadsmuren nog tientallen boeren huisvestingen bestonden. Ook voor deze werd nergens een uitzondering gemaakt. Alweer een koploper was Schiedam met de aanschaf van de eerste brandspuit van Jan van der Heyden in het derde kwart van de zeventiende eeuw. Ook hier speel de de herinnering aan de brand die in 1604 het stadhuis in de as legde een rol. En, en passant nam men in 1682 ook het besluit om de stad te voorzien van een straatverlichting volgens ontwerp van dezelfde Van der Heyden. Met dit nieuw tje had Amsterdam in 1676 een wereld primeur gehad en mocht Schiedam zich - voor wereldsteden als Londen en Parijs- zich rekenen tot de eerste vijf steden met een echte, deugdelijke en onder alle omstandigheden goed functionerende 115,5 - - Jlï". De Ridderikhoff groep Musis 232

Musis | 1996 | | pagina 232