EEN GOED GLAS, NAAR SCHIEDAMSE TRADITIE chiedam, molens en jenever', is de slogan waarmee deze stad zich sinds kort weer eerlijk en onom- wonden afficheert. Beide elemen- ten domineren ook het historisch karakter. Al vroeg behoorden daar ook de herbergen en proeflokalen bij en de typische Schiedamse bierhallen waar het personeel van de honderden bedrijven in het stadscentrum een laatste glas van de dag kwam drinken. Schiedam dankt daaraan tot op de dag van vandaag een aantal bijzondere horeca-gelegenheden. Enkele bestaan zolang de herinnering reikt, andere zijn gehuisvest in een omgeving die binnen het kader van de gedistilleerd geschiede nis zeker de status van industrieel monument verdient. Stuk voor stuk zijn ze een bezoek waard. Het zijn de juwe len die een wandeling door Schiedam tot een belevenis maken als u deze stad echt wilt kennen. Café De Zeeman, dat sfeervol uitkijkt op het meest historische plekje van Schiedam (op het punt waar even na 1200 de dam in de Schie gelegd werd) mag zich erop beroepen waarschijnlijk het oudste etablissement van Schiedam te zijn. Ook oude bronnen maken mel ding van een herberg op deze plek. Vroeger was deze bierhal, waar natuur lijk even graag jenever werd gedronken, een trefpunt van zakkendragers die een pand verder hun -nog altijd bestaande - gildehuis hadden, brandersknechts en schippers. Tegenwoordig wordt De Zeeman, met z'n zonnige terras op het midden van het oude pleintje, graag bezocht door Schiedammers die een smaakvol trefpunt op een wel zeer karakteristieke historische lokatie op prijs stellen. Café de Unie, behoort tot de cafés, waar van het zorgvuldig gewreven interieur al generaties lang ongewijzigd is. Ook is de huidige eigenaar telg van een geslacht dat in Schiedam van vader op zoon z'n sporen als kastelein heeft verdient.Van oudher was de Unie een café dat een bijzondere rol vervulde in het vereni gingsleven. Tegenwoordig staat de Unie mede bekend om z'n inbreng in jazz- evenementen, uitgesproken sfeer en aan wezigheid van een terras dat midden in het drukke centrum ideaal gelegen is aan de rand van de haven aan een door bomen overschaduwd, intiem pleintje: in de volksmond niet voor niets het Unieplein genaamd. En nog steeds is de Unie daarmee het café, waar Schiedammers na een spronkelijke hoogte van de tapkast uit het proeflokaal. In de flessenkasten erachter stonden vroeger de produkten uit eigen bottelarij. De bijzondere entou rage, maakte dat 't Sterretje in de zestiger en zeventigerjaren faam maakte als café waar kunstenaars, maar ook captains of industry en bestuurders elkaar troffen en dankt daaraan tot op de dag van vandaag z'n ongedwongen, speelse sfeer met een sterke historische en culturele toets, die dit etablissement -met de daar geserveerde, voortreffelijke spare-ribs - tot ver in het land bekendheid heeft bezorgd. 't Vierkantje heeft een lange en bij zondere geschiedenis. En mag zich erop beroepen één van de mooiste glas-in-loodramen in Nederland te dag of een middag winkelen graag even neerstrijken voor een goed glas in oor spronkelijke Schiedamse sfeer. 't Sterretje, (voorheen café Hoek, zoals de gevel vermeldt) is van oorsprong een herberg nabij de Rotterdamse poort, annex stalhouderij en later distilleerde rij en proeflokaal. In z'n huidige vorm is het café bijna anderhalve eeuw oud. Jaren heeft het pand op de nominatie gestaan om gesloopt te worden tot dat ook het gemeentebestuur de waarde besefte van dit bijzondere monument. De lage bar heeft nog

Musis | 1996 | | pagina 234