vedijveren met beroemde kerkra men. Het is ook vervaardigd door het befaamde glazeniersduo André en Frits Henderickx van welke broers tot ver over de Nederlandse grenzen monumen tale ramen zijn uitgevoerd. De 'schat' van 't Vierkantje bevindt zich in de vroegere serre. Aardig daarbij is te weten dat deze serre eigenlijk een -vroe ger open - terras was boven een nog steeds bestaand steegje, het Klein Groenendaal en dat op deze plaats jaren lang plaatselijke politiek is bedreven. De serre was namelijk lang het dagelijks trefpunt van journalisten, kunstenaars, politici, advi seurs, bestuurders en Schiedammers die op één of andere manier hun stem wilden laten horen. bezitten, dat in kleur, vakmanschap en gloed mag Restaurant De Mouterij bevindt zich in een mas sief en karakteristiek his torisch pand aan de Noordvest. Behalve de uitstekende keuken is het interieur van de Mouterij zeer bijzon der. Voor de echtheid van elk detail kan volledig worden ingestaan. De Mouterij was dan ook oorspronkelijk een zowel in- als uitwendig zorgvuldig gerestau reerd object waarin de functie als culi nair trefpunt langzaamaan is gegroeid. In de Mouterij - de laatste authentieke mouterij die als bedrijf van de Erven Lucas Bols en A. de Koning tot na de Tweede Wereldoorlog aktief was - kan de bezoekers zich een goede indruk cormen van het oude proces van moutmaken en de omvang en capa citeit van de Schiedamse gedistil- leerdindustrie. In de sfeervolle benedenzaal gloeiden vroeger, ach ter open vensters de vuren waar boven de ontkiemde gerst werd gedroogd om vervolgens als 'mout' te worden vermalen in een van de molens, waarna het meel als belangrijkste grondstof diende voor de bereiding van jenever. Tapperij Het Weeshuis aan de afrol van de Hoogstraat ver gast de bezoekers op een specialiteit die dateert van voor de periode dat Schiedam wereldbe roemd werd als jeneverstad. In Het Weeshuis -lid van Alliantie van Biertapperijen- worden meer dan hon derd soorten bier geschonken. Absoluut het proeven waard is daartussen het Proveniersbier, een oorspronkelijk Schiedams bier dat in eigen beheer, ambachtelijk en op kleine schaal wordt gebrouwen. Het Weeshuis herstelde daarmee recent een traditie die in de vijftiger jaren verloren ging met de slui ting van Schiedams laatste bierbrouwerij en -handel die eveneens aan de smalle Hoogstraat was gevestigd. In Café Podium betreedt de bezoeker een voormalige distilleerderij die ooit tot de meest bekende ter wereld behoorde. Het betreft hier de distilleer derij van de notabele Daniël Visser, beter bekend misschien als De Graauwe Hengst. Jenevers van dit merk werden wereldwijd verkocht en golden als een Schiedams produkt bij uitstek. De tegenwoordige naam 'Podium' wordt door het management volledig recht gedaan. Met grote regelmaat treden bekende en aankomende theater, cabaret en muziekformaties op. Het is dan ook niet uitgesloten dat bezoekers van café Podium een bekende Nederlander tegen g het lijf lopen. Hetzij incognito, hetzij als jjj middelpunt van het programma van die to dag, want veel artiesten blijven Podium trouw ook als ze de grote podia of tele visie bereikt hebben. Café van Diggelen is gehuisvest achter één van de mooiste classicistische gevels aan de Grote Markt. Een solide bouw werk dat tot voor kort een onderkomen was van de Schiedamse politie en lange tijd zelfs als hoofbureau in gebruik is geweest. De sfeervolle bar bevindt zich in de voormalige wachtkamer, waar ordeverstoorders en plegers van kleine vergrijpen 'in de wacht' werden opge sloten. Uw drankje nuttigt u voorts in het eigenlijke bureau, waar de agenten hun administratieve taken verrichtten. Café van Diggelen dankt z'n naam aan een befaamde Schiedamse fotograaf die aan het begin van de twintigste eeuw de stad, de mensen en de gedistilleerdindus- trie op de gevoelige plaat vastlegden. Deze naam en het gebouw maken dat de bezoeker deelgenoot is van een bij zonder stukje Schiedamse geschiedenis in het hart van de stad. Tevens staat 'Van Diggelen' ook bekend om de live-concerten die er worden georganiseerd en is trefpunt van (pop)muziekminnend Schiedam.

Musis | 1996 | | pagina 235