Van senti ment naar monument Kor Kegel Als laatste stad in Nederland wordt Schiedam onderworpen aan een uitvoerige en kritische inventarisatie van bestaande en potentiële monumenten. De pro vincie Zuid-Holland beoordeelt streng en loepzuiver welke gebouwen volgens de 'objectieve criteria' van de Rijksdienst voor Monumentenzorg een nationale bescherming behoeven. Eind 1998 zal de inventarisatie zijn afgerond, maar het is nu al duide lijk dat er minder gebouwen op de monumentenlijst bij komen dan rechtgeaarde Schiedammers zouden willen. Schiedammers hebben niets aan 'objectieve criteria' van de rijks overheid. Séntimenten, daar gaat het om. Wat we mooi en dierbaar vinden, dat staat los van rijksnor men - en daarom moet het lokale monumentenbeleid (dat er óók is) nog veel meer worden afge stemd op de beleving van de inwoners. De gemeente Schiedam zou aan een inventari satie van sentimenten een goede onderlegger hebben voor een lijst van monumenten. Het Monumenten-Inventarisatie Project (MIP) van de provincie Zuid-Holland heeft een forse ver traging opgelopen, waardoor Delft, Maassluis, Vlaardingen en Schiedam als laatste gemeenten van Nederland aan de beurt komen. Rampzalig is dat niet, maar niettemin doet het potsier lijk aan dat vier uitgesproken his torische binnensteden als laatste geïnspecteerd worden. Als ver klaring wordt aangevoerd dat de provinciale ambtenaren geen monumentaal zitvlees hebben. Er is op de desbetreffende afdeling nogal wat doorstroming geweest. In die zin is het dus maar goed dat er strikte condities zijn, die in heel Nederland als leidraad dienen bij de beoordeling of een object de monu mentale status kan verkrijgen. Het hangt niet van wisselende ambtenaren at. Er is een helder, nationaal beleid en dat heeft in Schiedam al 175 rijksmonu menten opgeleverd, voornamelijk geconcentreerd in en rond het stadscen trum waar dat nog de sporen van de jeneverindustrie draagt, en in Kethel. Er is een redelijke kans dat er door het MIP minimaal zo'n 25 rijksmonumen ten bijkomen, voornamelijk in de omgeving van de Plantage, want een eerste, globale verkenning heeft in het Provinciehuis het besef doen ontstaan dat de Tuinlaan en de Lange Nieuwstraat iets unieks hebben. Waar in Nederland vind je tenslotte zo'n con centratie van deftig wonen en kleinscha lige bedrijvigheid? Dat maakt de omgeving van de Plantage tot een door de regering te beschermen stukje Schiedam - nog afgezien van het feit dat de Plantage geldt als Neerlands oudste stadspark. De kunsthistorici, die met de inventari satie in Zuid-Holland bezig zijn, hebben de opdracht zich te richten op de jon gere bouwkunst, dat wil zeggen uit de periode van 1850 tot 1914. De bestaan de rijkslijst loopt tot 1850 en zal nu worden aangevuld met wat er tot aan de Eerste Wereldoorlog aan monument waardige panden is gebouwd. De erva ring tot dusver met het MIP is dat een kleine tien procent van wat volgens de gemeenten in aanmerking behoort te komen, ook inderdaad van de begeerde M wordt voorzien. Voor een goed restauratiebeleid krijgt de gemeente Schiedam veel te weinig geld van de rijksoverheid. De meeste objec ten op de lijst zijn er slecht aan toe, een minderheid is niet veel beter dan matig. De planning loopt derhalve tot voorbij het jaar 2002 en als alle noodzakelijke verbeteringen uitgevoerd konden wor den, dan was er een bedrag van meer dan 62 miljoen gulden nodig - we heb ben het dus alleen over wat er tot nog toe volgens de strakke maatstaven voor rijkssubsidie in aanmerking komt. Het gaat om kapitalen. De Singelkerk slokt alleen al 12 miljoen op. Andere geldvers lindende monumenten zijn het stadhuis, de Korenbeurs, een boerderij op de Kerkweg, nog enkele kerken en uiter aard de afgebrande molen De Walvisch. Na de MIP, eind 1998, zal duidelijk worden hoeveel méér miljoenen nog nodig zijn voor een minimaal niveau van onderhoud en restauratie van de bij komende rijksmonumenten. En wie zo onderhand nog niet cynisch is geworden om wat er in Schiedam al allemaal ver loren is gegaan, kan misschien enig opti misme ontlenen aan een beleidsombui ging. Niet het aantal monumenten in een gemeente is straks maatgevend voor de rijksuitkeringen, maar de staat waarin ze verkeren. Dat kan voor Schiedam betekenen dat de gemeente een grotere greep in de buidel kan doen - dus ook in het theoretische geval dat de MIP geen extra rijksmonumenten oplevert. Tot zover zit het wel goed, maar nu de rest van Schiedam. Sinds een jaar of vijf tendeert de gemeente naar een eigen monumentenbeleid, ter aanvulling op wat het Rijk al doet. In 1992 besloot de gemeenteraad om 50.000 gulden uit te trekken voor een eerste inventarisatie, aanvankelijk toegespitst op de Lange Haven, de Korte Haven en de Hoogstraat en later uitgebreid tot de hele binnenstad. Daarbij gaat het om gebouwen die voor de stad waardevol zijn en vooralsnog niet voldoen aan de objectieve criteria van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Mogelijk wor den enkele gemeentemonumenten na de MIP wél een rijksmonument en dat is dan mooi meegenomen. Goede kans hebber is de HAV-bank van Dudok. In oktober 1995 besloot de gemeenteraad om een krediet van 100.000 gulden te verlenen voor een verdere inventarisatie, waarbij het accent ligt op honderd pan den rond de Plantage en aan de Westerkade en Warande, en vijftig pan den her en der in dorp Kethel en de kerkbuurt van Kethel-Noord. Het uitge trokken bedrag is verdubbeld ten opzichte van dat in 1992, omdat er ook een gemeentelijk monumentenboek van moet worden bekostigd. De Historische Vereniging Schiedam gaf in 1980 een uitstekende aanzet tot een lokaal monu mentenbeleid, door de publicatie van het boek Bouwkundig bezit van de stad Schiedam onder eindredactie van Ruud Po els. Het is nog altijd een belangrijk docu ment. Als het toenmalige gemeentebe stuur er na de uitgave wat vlotter op ingespeeld had en eerder tot een lokaal monumentenbeleid was overgegaan, had wellicht voorkomen kunnen worden dat het klooster aan de Warande en het fraaie hoofdkantoor van de Gusto verlo ren waren gegaan. De verantwoordelijke personen mogen met terugwerkende kracht als mindere Schiedammers wor den aangemerkt. Sloop van beeldbepalende gebouwen in de plaats waar je bent geboren en geto- Musis 236

Musis | 1996 | | pagina 236