HET HEMAPLEIN OPGETILD IN DE RUIMTE Rik van Dolderen WEEFSEL. TMSS£W£W/#7E HOF orjectev XO'MTE *OA/Dt*\ iscHiemM] pfyR^ Alleen een parkje of alleen wonen is een te schrale invulling voor deze bijzondere plek. Musis 238 Dat het centrum van de stad van iedereen is mag blijken uit de uiteenlopende meningen die zich voordoen rondom de toekomsti ge herbestemming van het voor malige Hemaplein aan het Broersvest. Zo zijn er voorstanders voor de inrich ting van een stadspark terwijl anderen geen heil zien in de aanleg van een groene ruimte op dit cruciale punt van de stad en pleiten voor bebouwing. Op historische gronden hebben beiden evenveel recht van spreken. Om echter werkelijk recht te doen aan de potenties die deze plek voor de stad heeft is het interessant om een combinatie van beide invalshoeken te bewerkstelligen. Niet onr zo tot een compromis van vlees nog vis te komen, maar vanuit het besef dat de gegroeide, historische binnenstad haar kracht ontleent aan de gelaagdheid van verschillende vormen en funkties. Alleen een parkje of alleen wonen is een te schrale invulling voor deze bijzondere plek. Het stedelijke landschap van onze histo rische binnensteden vormt zich laag over laag in de tijd. Onder invloed van veranderende wensen en behoeften van de mens verschuift dit beeld van de stad voortdurend. In dit landschap vinden continu wisselingen plaats, straten, grachten, pleinen en gebouwen verdwij nen waarop weer opnieuw wordt begonnen. Om de rijkdom van dit ste delijke weefsel niet kapot te maken is het van belang voorzichtig om te gaan met het hergebruik van bestaande loka- ties. Op het voormalige Hemaplein zijn ech ter alle sporen uitgewist. Slechts in het gemeentearchief is de oorspronkelijk heid van de plek terug te vinden. Bestudering van de oude stadsplatte gronden geeft een invalshoek om de karakteristiek van de plek terug te halen. De verschillende tijdslagen die deze kaarten laten zien kunnen worden gebruikt als tekens van informatie voor het reconstrueren van de stad op de stad en om vanuit het historisch besef tot een nieuwe ontwikkelingslaag te komen. In eerste instantie bevond de plek zich aan de rand van de stad met het Hollandse landschap als horizon. Toen het Broersvest nog een gracht was vormde de plek een dichtbebouwd stadsdeel van langgerekte kavels en kleinschalige bebouwing. Het binnen terrein van dit stadsdeel was een groene ruimte, de voormalige Baanspinnerij genaamd 'Oude Doelen'. Later vonden verdichtingen in de stad plaats. De open ruimte van de binnen tuin 'Oude Doelen' werd bebouwd met de kleine arbeiderswoningen die tesamen het 'Broersvesthof' vormden. Zoals zoveel andere hofjes uit die tijd vormde dit bebouwingstype een kleine gemeen schap binnen de stad. Uiteindelijk heeft dit dichtbebouwde stadsdeel plaats moe ten maken voor de tijdelijke vestiging van de Hema en parkeerplaatsen. Nu ook deze winkelbestemming is verplaatst blijft een lege plek hoopvol achter. Bovendien verdween gelijktijdig met de sloop van de Hema ook de ontmoe tingsplek die zich hier als onderdeel van het winkelcircuit vanuit de Lange Kerkstraat had gevormd. Deze korte geschiedbeschrijving laat zien dat de huidige lege plek niet of nauwelijks enige relatie heeft met z'n omgeving als open ruimte. Dit verklaart dan ook de enorme hiaten en verschil len in de randen die het voormalige plein begrenzen. Aan de noordzijde en de zuidzijde bevindt zich de kleinschali ge bebouwing uit vroegere tijden die op vele plaatsen nog terug komt in het cen trum. De oostzijde wordt begrensd door de invalsweg Broersvest die door de brede profilering een aansluiting met het Stadserf bemoeilijkt. De westzijde ten slotte wordt gevormd door de achter kant van het ABC complex die als gevel te weinig architectonische kwaliteiten heeft om aan het plein een identiteit te kunnen geven. De nieuwe bestemming zal dus in de ingreep zelf moeten wor den gevonden. Voor de inrichting van de openbare ruimte zouden twee onderdelen uit de historische gelaagdheid van de plek kunnen worden gelicht: ten eerste de binnentuin 'Oude Doelen' die later wordt verdicht tot het 'Broersvesthofje' als stedelijke binnenruimte en ten twee de de ontmoetingsruimte nabij de voor malige Hema als stedelijke buitenruimte en onderdeel van het winkelcircuit van uit de Lange Kerkstraat. Wordt een stedelijke as tussen de twee grote kerken als leidraad genomen om de relatie tussen het Stadserf en de bin nenstad te versterken dan is het interes sant om deze as ter plekke als verblijfs- ruimte uit te breiden. Er ontstaat zo een

Musis | 1996 | | pagina 238