TASTBARE HERINNERINGEN '}y} warmtemeter Frederieke Verheijen Charles Jeurgens Specialist in warmtemeting en kostenverdeling Raab Karcher Warmtemeter: uw partner voor de toekomst Musis 246 Schiedam heeft een rijk industrieel verleden. Wie door de stad loopt, ziet daarvan nog steeds de sporen. Niet alleen Schiedam, maar het gehele land staat vol met bouwwerken die nauw ver band houden met het industriële verleden en die de moeite van het bewaren en bezichtigen waard zijn. De waardering voor de industriële samenleving is geen constante. Pas sinds kort hebben we oog voor de eigen schoonheid van het indus triële erfgoed. De industrie werd in de vorige eeuw anders gewaardeerd dan in onze tijd. De kreet 'onder de rook van...' wordt in onze tijd meestal direct aan milieuvervuiling gekop peld en dus als onplezierig ervaren om daaronder te wonen of te werken. Dat lag honderd jaar geleden anders. Rook bete kende werk en werk betekende inkomen. Dat er ook negatie ve aspecten zaten aan het hebben van veel nijverheid en industrie binnen de stadsgrenzen werd weliswaar ook vroeger al onderkend maar meestal voor lief genomen. Bekend zijn natuurlijk de vele klachten over de enorme smog die Londen al in de 17e eeuw tot een onleefbare stad maakte. In ons land schreef de chemicus M.J. Mulder reeds in 1827 een verhande ling over de schadelijkheid die de werking van de industrie had op de gezondheid van de bevolking. Stoken van hout, steenkool en turf werden door hem veroordeeld omdat niet alleen de atmosfeer maar ook het drinkwater hierdoor werden verpest. Mulder mag dan wel gelijk hebben gehad, er waren echter maar weinigen die aan dit gelijk consequenties wilden verbinden. Schiedam is daarvan een prachtig voorbeeld. De Brandersstad werd niet voor niets Zwart Nazareth genoemd, of, zoals Simon Carmiggelt het later uitdrukte: Schiedam was de 'grauwe smidse van Nederlands pret'. Die bijnamen had het vooral te danken aan de dag en nacht walmende schoorstenen die met de molens het silhouet van de stad bepaalden. Niet alleen fabriekspanden maar ook machines, gereedschap pen en voorwerpen van industriële vormgeving helpen de herinnering aan vroeger te bewaren. Minder zichtbaar, maar in aanzienlijke hoeveelheden aanwezig zijn de archieven van diverse Schiedamse ondernemingen die in het gemeentear chief worden bewaard. Het zijn niet zozeer de vaak indruk wekkend uitziende registers die ten behoeve van de boekhou ding werden aangelegd die maken dat deze archieven de moeite van het bewaren waard zijn, danwel de corresponden tie, de notulen, de reclamefolders en etiketten, de foto's, de bedrijfsfilms, de geluidsopnames en zelfs de briefhoofden. In het weekend van Open Monumentendag op 14 en 15 sep tember is een greep uit dit onbekende deel van het industriële erfgoed uit het Schiedamse gemeentearchief voor iedereen te zien in de Korenbeurs van Schiedam. Er worden meer dan 160 foto's van de vele vormen van het Schiedamse industriële verleden getoond, er zijn unieke bedrijfsfilms te zien (o.a. van Wilton-Fijenoord en de Gasfabriek) en verschillende histori sche bandopnamen te horen. Aan de hand van rijk geïllustreer de briefhoofden, die met name in de vorige eeuw en in de eerste helft van deze eeuw door bedrijven werden gevoerd om de aandacht op zich te vestigen, wordt een beeld geschetst van de industriële bedrijvigheid in de stad. Nieuwpoortweg 11, 3125 AP Schiedam, tel.: (010) 4620100

Musis | 1996 | | pagina 246