HAVERSCHMIDT EN DE VERENIGING PAULUS Jef Jansen J.J. Petit b.v. Broersveld 135/137 Schiedam Groeneweg 52 Schiedam I et het onlangs gerestaureerde gebouw aan de Korte Haven, waar boven de hoofdingang de naam Paulus prijkt, her krijgt Schiedam een fraai voorbeeld van een neo-renaissancistische gevel zoals die in de negentiende eeuw in den lande veel werden gebouwd. De vormgeving van het gebouw, een schou dergevel met afwisselend baksteen en speksteen lagen, doet door de raaminde- ling een kerkelijke functie vermoeden. Dit vermoeden is inderdaad juist, het werd in 1888 door de Zendings- Vereeniging Paulus gebouwd als plaats voor haar godsdienstige bijeenkomsten. Maar wat was Paulus voor een vereni ging, wanneer werd ze opgericht en wat was haar doel? De geschiedenis van de vereniging die voor de bouw van het pand verantwoordelijk was is enkele jaren geleden uitgebreid beschreven door Herman Noordegraaf in zijn onvolprezen boek "HaverSchmidt en Schiedam". Ik ontleen hieraan het vol gende. Hoewel Paulus en HaverSchmidt als onafscheidelijk werden en nog wel wor den beschouwd, had deze vereniging haar bestaan niet te danken aan de laat ste, sterker, de Vereniging Paulus werd al opgericht vóórdat HaverSchmidt als predikant in Schiedam stond. De kiem voor de vereniging werd in 1862 gelegd door de hervormde dominee Pantekoek, die in een bidstond voor de zending de apostel Paulus ten voorbeeld stelde als zendeling. Kort hierna werd door vier lidmaten het initiatief geno men tot de oprichting van een vereni ging, die zichzelf tot doel stelde de zen ding te ondersteunen in morele en financiële zin. De vereniging deed dat door middel van de organisatie van bij eenkomsten en zou later ook een leesin- richting, een reciteergezelschap, een zanggezelschap, een zangschool, een lezingencommissie en een kinderkerk in het leven roepen. In de richtingenstrijd die zich in die jaren in de Nederlands- Hervormde kerk afspeelde koos Paulus de partij van de minderheid, die van de liberale of moderne stroming, waarmee ze kwam te staan tegenover de meerder heid in de hervormde gemeente, de orthodoxe stroming. Hierdoor kwam de zendingsgedachte op de achtergrond en werd Paulus meer een verzamelpunt van de modernen. De eerste plaats van samenkomst was een eenvoudige zaal in een mouterij aan het Groeneweegje, later kwam men bij een in een pand aan het Spinhuispad of in Musis Sacrum aan de Lange Haven. Het was de weldoenster Alida Loopuyt, die eerder aan de Hervormde gemeente twee predikantswoningen had geschon ken, die het in 1871 de vereniging mogelijk maakte een bestaand pand aan de Korte Haven aan te kopen. Dit gebouw bleek echter een bron van aan houdende zorg waaraan ook verbou wingen niet veel konden veranderen. Daarom werd een hypotheek aangegaan om het gebouw geheel te vernieuwen. Aan de architect J.J. Vormer werd opdracht voor een nieuw ontwerp gegeven. Dit behelsde het verlengen van de spreekzaal en het vernieuwen van de voorgevel. Het gemeentebestuur ver leende voor de nieuwbouw toestem ming onder het voorbehoud van even tuele intrekking van de vergunning voor naar buiten toe openslaande deuren. Op 21 oktober 1888 werd het gebouw in gebruik genomen. Ter gelegenheid hier van hield ds. HaverSchmidt een toe spraak naar aanleiding van het bijbel boek Zacharia IV vers 10: Zij zullen zich verblijden als zij het paslood zien in de hand van Zerubbabel. Met andere woorden, de nieuwbouw werd in ver band gebracht met de bouw van de Tweede Tempel door de joden na de Babylonische ballingschap. Of deze ver gelijking terecht is laat ik in het midden, de Schiedamse Courant sprak in ieder geval van van een zeer net en doel treffend ingericht gebouw. Paulus zou er uiteindelijk maar een korte tijd gebruik van maken. In het begin van de jaren negentig van de vorige eeuw liep het ledental sterk terug, zodat de financiële draagkracht niet meer opgebracht kon worden om het pand in stand te houden. Toen bovendien ook in 1894 HaverSchmidt overleed en er geen uitzicht was op de benoeming van een nieuwe moderne predikant, besloot men de Vereniging Paulus op te heffen en te doen opgaan in de afdeling Schiedam van de Nederlandse Protestantenbond. Het gebouw kreeg een profane bestemming, eerst als pakhuis voor gedistilleerd en enkele jaren later, nieuwe tijden waren aangebroken, als inrichting tot het ver vaardigen en herstellen van automobie len. Met de dood van HaverSchmidt kwam dus een einde aan de bestemming van het gebouw en aan de vereniging Paulus. Met de restauratie van het pand, nu weer Paulus genoemd, en de aan brenging van een bronzen medaillon van HaverSchmidt, is de band tussen beide hersteld, nu voorgoed. Het gebouw is nu niet alleen maar een monument in de zin van de wet, maar vooral ook voor HaverSchmidt. Daarmee wordt aan de wens van Herman Noordegraaf tegemoetgeko men wanneer hij stelt: Laten we zijn persoon en werk in gedachtenis houden. We hebben tenslotte maar één HaverSchmidt gehad. Zo iemand komt nooit meer terug. Literatuur: Herman Noordegraaf, Fran(ois HaverSchmidt en Schiedam, Schiedam 1994; S. Tolboom e.a. Tieti jaar werken aan een toekomst voor het verleden, Schiedam 1996. Co co 3: S ï- LOODGIETERSBEDRIJF V.N.I.-installateur div. merken c.v.-ketels Telefoon nummers. Winkel Broersveld 135/137 010-4267736 Loodgietersbedrijf 010-4714879 Mobiele Riolerings Dienst 010-4701132 259 Musis

Musis | 1996 | | pagina 259