IN SCHIEDAM Chrit Wilshaus SEAC REIZEN: DE 'EGYPTE-SPECIALIST gen als imaginaire aanstichter van onheil en onontwarbare problemen'. Op het terras in Burgos vond Don Henriques 'dat ook ander recht hadden op zo'n kaart en stelde voor om een Nederlandse dominee of pastoor als geadresseerde te kiezen'. Numann wilde daar niet van weten onder het motto: 'wij van Philips zijn onpartijdig'. Daarom viel de keus op een geadres seerde van onberispelijke Hollandse snit, zijnde de burgemeester van een kleine gemeente. Henk de Jongh en Sies Numaan spraken over de burgemeester van Schoonhoven ofWoerden, maar 'omdat de waarheid altijd in het midden ligt en midden tussen Schoonhoven en Woerden zich het stadje Oudewater bevindt, koos het tweetal op die junidag in 1946 de hun onbekende meetser van het mooie Hollandse stadje Oudewater.' Pater Janssen begon daarop met het ver sturen van kaarten vanuit de gehele wereld. Numann had deze tijdens zijn reizen gekocht. Hij beschreef ze, tekende met 'Pater Janssen' en zond ze in een envelop naar ingewijden in alle wereld delen, die de kaarten dan weer, voorzien van een buitenlands zegel en dito post stempel, naar Nederland verzonden. De grap die in Spanje was ontstaan ging op die manier de wereld door en kreeg in vliegtuigen, op cocktailparties, bij ontvangsten en diners waar Numann verscheen, een mondiale dimensie. Tijdens diners in Hollywood met man nen als Cecil B. DeMille, Hitchcock, Bing Crosby en Danny Kaye, vormde 'Pater Janssen' vaak het begin van het gesprek. Burgemeester Arke ging ondertussen door met zich angstig te verbazen over deze mondain mysterieuze missionaris die hem zowel vanuit donker Afrika als de Himalaya, maar ook Las Vegas, Monte Carlo, Kaapstad en Ubach over Worms zijn kleurrijke groeten zond. Was Pater Janssen een in de familie-genealogie over het hoofd geziene neef die zich een positie had verworven als pauselijk gezant? Een verre kennis misschien, een schoolvriend? Of maakten de kaarten deel uit van een complot waarin de overactieve geheime diensten van de NAVOlanden of het Warschaupact een spel speelden dat zijn bepluimde, burge- meesterlijke steek ver te boven ging. Arke wist ook niet dat Numann en pas sant ook een geheim genootschap had opgericht: 'The Ancient Order of Brother John'. Die 'Brother John' was iemand die echt had bestaan. Op Curaqao staat nog een standbeeld van deze John en ook moet zich nog ergens een foto bevinden van Sies Numann voor dat beeld. The Ancient Order of Brother John telde vijftig leden die alle maal op de hoogte waren van de grap. Het grootste gedeelte van de Order werd gevormd uit mensen die in de reclamewereld een topfunctie, vervulden Steeds meer mensen besluiten hun vakantie in Egypte door te brengen. De zon schijnt altijd, het water van de Rode Zee is warm, men vindt er oud heidkundige schatten, de bevolking is vriendelijk, en het prijspeil is laag. Voor velen is het dan ook terecht een droombestemming. De tempel van Karnak in Luxor De bijna perfecte manier om Egypte te bezoeken is om een combinatiereis te boeken: één week Nijl-cruise en één week strand. Tijdens de gezellige en informele cruise bezoekt u de steden Luxor en Aswan. SEAC reizen speurt voor u naar de leukste en voordeligste Egypte-reizen. SEAC reizen is al meer dan 12 jaar bekend met reizen naar Egypte en helpt u graag op weg. Burg. Van Haarenlaan 782, SCHIEDAM tel. 010-4716777 en industriëlen en mensen uit de theater- en showwereld. Ieder lid was in het bezit van een bronzen penning, waarvan de beeldenaar een omvangrijke monnik toonde die treffend geleek op Sies Numaan zelf, die zich ook niet tot de lichtsten mocht rekenen. Deze pen ning, waarvan nog een exemplaar wordt bewaard in het Philips-archiet, verschaf te in enkele gerenommeerde hotels zoals L'Europe in Amsterdam en Waldorf Astroia in New York de leden een bij zonder privilege. Alleen voor hen werd namelijk een speciaal kastje geopend waarin zich een al evenexclusieve likeur bevond: 'Brother John Liqueur'. De officiële naam voor het drankje was 'Brother John's Own' en producent ervan was Joh de Kuyper in Schiedam waarvan de directeur Jean de Kuyper zelf lid was van 'The Ancient Order'. Cor Braad, oud-werknemer van De Kuyper kan het zich nog herinneren en weet van die fles, van het recept en van het feit dat op de zaak weieens gespro ken werd van Brothers John's Eigen Drankje. Met de vondst van Enkelaar was het overigens ook bijna gedaan met Pater Janssen. In de Volkskrant van 24 decem ber 1953 onthulde hij in de Volkskrant de hele toedracht. Deze publicatie trok de aandacht van de nog jonge KRO- televisie. Burgemeester Arke en Sies Numann werden daarop naar studio Irene in Bussum gelokt voor het pro gramma 'Gastenboek' van Mies Bouwman. Gescheiden zaten ze in de studio totdat het gordijn opging en Numann en Arke elkar in de ogen keken. De grap was daarmee ten einde maar de vriendschap eruit ontstond hield zolang stand dat ze het de Gemeente Oudewater waard was om bij het zevenhonderdjarig bestaan een beeldje aan Pater Janssen te wijden. Waarmee Oudewater naast de aardige attractie van een namaak-heksencertili- caat, ook de bronzen penning van een als grap bedoeld priesterlijk genootschap kan voegen alsmede een eigen drankje in een wel heel merkwaardige fles. Want niet geheel toevallig - we schrijven 1953 - zal het immers zijn geweest dat deze uiterst exclusieve, alleen in de duurste hotels ter wereld voor enkele uitverkorenen, verkrijgbare drank uit een ordinaire Schiedamse Kma-fles werd geschonken, de toen overbekende platronde fles waarin een inmiddels vergeten, maar tot de jaren zestig uiterst populaire, uit de Oost overgewaaide alcoholische versnapering werd geschonken. 265 Musis

Musis | 1996 | | pagina 265