267 Musis bezoekers van het Passage theater zijn goed geïnformeerd omtrent de ontwik kelingen. Het publiek zal terugkeren zodra rond de opening van het nieuwe theater op het Stadserf een aantal goede voorstellingen wordt gepresenteerd.' De interim managing director van de Stichting Schiedamse Theaters, Deborah Lens, kent naar aanleiding van de slui ting twee theorieën: 'Een aantal mensen verwachtte dat met de sluiting van het Passage theater de bezoekers onmiddel lijk hun weg zouden vinden naar theater de Teerstoof. Anderen, mijzelf incluis, hadden als motto 'onbekend maakt onbemind'. De Teerstoof was niet zo bekend bij de inwoners van Schiedam.' Dat was ook merkbaar aan de bezoek cijfers. Lens: 'Alleen door veel aandacht te besteden aan de promotie van de Teerstoof zagen we langzaamaan de bezoekerscijfers stijgen. Dat ging niet van de ene op de andere dag. De aan dacht voor de Teerstoof moest worden opgebouwd.' Nu lag dit niet geheel en al aan het Schiedamse publiek. Jarenlang is de Teerstoof bewust aandacht onthouden. Het theater, zoals zovele vestzak- of zol dertheaters, dankte z'n ontstaan aan een idealistisch initiatief van een aantal Schiedamse theaterliefhebbers. Bij de opening nog werden deze luide beju beld om hun moed, durf en doorzet tingsvermogen om vervolgens geheel in de kou te worden gezet toen de gemeente besloot om het Passagetheater aan te kopen en in de sfeer van subsidie en promotie alle voorrang te geven. De theorie 'onbekend maakt onbemind' krijgt daarmee toch een bijsmaakje en de echte liefhebbers van het kleinschali ge theater bezien niet zonder zorgen hoe het frêle theater nu ten dienste wordt gemaakt van de verleden en toe komstige grote broer. Deze rol levert een spanningsveld op in de programmering van voorstellingen. Enerzijds wil Deborah Lens ook in de overgangsperiode in haar voorstellings keuze het specifieke karakter van de Teerstoof behouden. Dit steunt op de oorspronkelijke doelstellingen van de oprichters. Deze wilden destijds een kleinschalig en gevarieerd aanbod bren gen. Hun idee was het 'brengen van evenementen die in Rijnmond niet of incidenteel voorhanden zijn: het pop pentheater, chansons, een bepaald soort voor vestzaktheater bedoeld cabaret, experimentele films, klein ballet.' Al spoedig kwamen daar de, door een actief en breed georiënteerd bestuur gewor ven, try-outs bij van nu bekende en zeer bekende namen. De Teerstoof is daar mee nogal uniek in de regio. Het gezicht is altijd in hoofdzaak bepaald door muziektheater en cabaret. De huidige programmering wijkt daar in zoverre van af dat de Stichting Schiedamse Theaters in een nota over de overbruggingsperiode (De 'stilte' voor de storm, januari 1995) heeft aangegeven dat tegemoet moet worden gekomen aan de wens om het publiek uit het Passage theater in de Teerstoof op te vangen. Deborah Lens, die nu voor het derde seizoen het theaterprogramma heeft samengesteld, moet dus schipperen. Ze wil tot op zekere hoogte tegemoet komen aan de vraag van het publiek: "Met een paar trekkers, zoals Hans Liberg, Jules Deelder of Theo Maassen trekje mensen over de streep die anders niet naar de Teerstoof waren gegaan." De keuze voor dergelijke laagdrempelige voorstellingen heeft positieve gevolgen voor de bezoekerscijfers en het aantal abonnementhouders. Grote artiesten zoals Hans Dorrestijn, Paul Haenen en Angela Groothuizen verkopen goed.' Deborah Lens is nogal 'nuchter' over vraag en aanbod in de stad: 'De Schiedamse theaterbezoeker wil geen experimentele voorstellingen en het past ook niet bij het gezicht van de Teerstoof. Ik zal niet zeggen dat ik geen experimentele voorstellingen zal pro grammeren, maar ik zal het niet laten overheersen.' Maar..., de interim mana ging director wil het publiek toch ook een beetje opvoeden: 'Ik zou het kwalijk vinden om volledig aan de vraag van het publiek te voldoen. Je moet mensen ook kennis laten nemen van iets dat net bui ten hun gezichtsveld ligt.' Dit is een mooi streven dat in woorden overigens beter wordt verdedigd dan in de praktijk. Er is veel vermaak, weinig controverse en dan spreken we niet eens over het experiment, want dat daaraan in de overgangsfase nauwelijks aandacht wordt besteedt, valt te billijken vanuit de bijzondere doelstellingen van dit moment. Daardoor, maar ook door financiële beperkingen, de geringe capa citeit van de Teerstoof en smaakkwesties is de interim managing director genoodzaakt concessies te doen bij het boeken van voorstellingen. De gemeen telijke subsidie in de overgangsperiode verdeeld over de programmering van de Teerstoof en de kosten van de nieuw bouw aan het Stadserf. Het is dus niet zo dat de Teerstoof navenant meer geld te besteden heeft, terwijl verlangd wordt meer bezoekers binnen te halen. Voor een deel boekt Deborah Lens voorstel lingen omdat ze goed verkopen. En dit betreft dan laagdrempelige voorstellin gen. Lens: 'Al is het niet allemaal RTL 4 en het Rad van Fortuin waar het publiek om vraagt. Er is gelukkig een wetmatigheid te vinden tussen de eigen schappen 'populariteit' en 'kwaliteit'. Hans Liberg is in zijn soort natuurlijk goed. Alleen, humor verschilt. Wat de een ontzettend leuk vindt, vindt de ander vreselijk. Bij de keuze van voor stellingen probeer ik mij te laten leiden door wat goed is in het genre. Dat wil niet zeggen dat ik er zelf van houd.' Deborah Lens tobt daarnaast met het volgende 'eeuwige dilemma': 'Ik zou méér experimenteel toneel kunnen pro grammeren. Op dergelijke toneelstukken komen vervolgens vier mensen per voorstelling. Gaat het dan beter met de maatschappij dan wanneer met een andere voorstelling alle 104 plaatsen uit verkocht zijn? Daar ben ik zelf nog niet uit.' Theater de Teerstoof was het onderge schoven kindje ten tijde van de glorie dagen van het Passage theater. Momenteel staat 'de kleine' volop in de schijnwerpers, al is het unieke karakter van de Teerstoof daarmee tijdelijk gepar keerd. De Teerstoof wordt incestueus bejegend ten faveure van de twee grote re broers, zijnde het Passage theater en het nieuwe theater in aanbouw. Deze periode kan voor de Teerstoof echter ook blijvende positieve gevolgen heb ben. Het vestzaktheater heeft nu de kans zich te presenteren aan een nieuwe publieksgroep, zodat, wanneer met de opening van het nieuwe theater de schijnwerpers weer uitgaan, deze men sen misschien nog eens terug zullen keren. De interim managing director hoopt op een eye-opener bij deze nieu we groep bezoekers: 'Slimme mensen realiseren zich dat ze in de Teerstoof altijd een goede zitplaats hebben, dicht bij het toneel. Het blijkt ook gezellig te zijn in de foyer en de entreeprijs is laag. Ik zou daar gebruik van maken!' Na de stilte zal de aandacht van het grote publiek weer verschuiven naar het Stadserf, alwaar de Schiedamse theater- liefhebber zal kunnen genieten van zijn favoriete amusement. Maar misschien blijft er iets hangen van de periode waarin de Teerstoof het enig beschikbare theateramusement bood. En kan de Teerstoof opnieuw gaan wachten op de komst van Godot.

Musis | 1996 | | pagina 267