STEDELIJK MUSEUM HEEFT GEWOO W Kor Kegel Geen Nederlander die het zou pruimen als de Nachtwacht een poos in het depot van het Rijksmuseum wordt geparkeerd. Zelfs wie erop uitgekeken mocht zijn, snapt dat je zo veel allure niet aan het oog van de drom men toeristen mag onttrekken. Maar Schiedam dan? Het Stedelijk Museum van Schiedam bezit een beroemde Cobra-collectie, maar waarom is het Oerbeest van Karei Appel niet permanent te zien? Omdat de Schiedammers het nu wel gezien hebben? Fout. Cobra verleent het museum identiteit en als het Stedelijk Museum zich in grote populariteit mocht verheugen, zouden de Schiedammers dan niet trots zijn om familie en kennissen uit den vreemde naar de Hoogstraat mee te nemen om ze het Oerbeest te laten zien? Maar hoe komt het dan toch dat pleidooien voor een (semi-)per- manente tentoonstelling van de collectie elke vijf jaar weer opnieuw afgestoken moeten wor den? En waarom is het om de paar jaar nodig om te herinneren aan wat vanzelfsprekend zou moeten zijn: dat het Stedelijk Museum een lokaal museum is, dat zich in hoge mate zou moe ten richten op de Schiedamse gemeenschap. Een lokaal muse um, dat zich in hoge mate moet verstaan met de lokale kunste naars en galerieën. Een lokaal museum, dat in hoge mate gebruik moet maken van het bezit van beroemde kunstwerken, alleen al omdat ze aangeschaft zijn met lokaal gemeenschaps geld. Laat dat Oerbeest brullen zodat je 't tot op de Appelmarktbrug hoort! Het Stedelijk Museum van Schiedam is te lang met rust gelaten. In 1994 werd een diep tepunt bereikt met 17.000 bezoekers, minder dan de helft van het aantal belangstellenden dat in 1992 nog kon worden geregistreerd. De eerste maanden van 1996 geven een nog droeviger beeld en eigenlijk verbaast het museumdirecteur Diana Wind niet. „Meer bezoekers hadden we niet ver wacht. Vorig jaar hadden we nog de Miró-tentoonstelling, maar dit jaar mis sen we zo'n knaller," zei zij tegen het Rotterdams Dagblad (9 september). Op verschillende manieren hoopt Diana Wind het bezoekersaantal op te krikken naar het voor een dergelijk museum hanteerbare gemiddelde van 31.000 per jaar. Een facelift moet het gebouw aan de Hoogstraat 112 bevrijden van een stoffig imago. Een andere remedie is: Musis 268

Musis | 1996 | | pagina 268