HAN IS WEER THUIS 279 Musis Han van der Horst is een (bijna) geboren Nieuwlander en houdt van zijn wijk. Zijn terugkeer naar de Van Haarenlaan, na een jarenlang woonverblijf elders, ervaart hij dan ook als een thuiskomst. Wie kan dus beter deze speciale Musis openen, waarin alle aandacht wordt gegeven aan deze bijzondere wijk, waarin het elan van de jaren vijftig ondanks alles nog steeds springlevend is. Fenny de Graaf maakt zich spin(huispad)nijdig over de ontwikkeling rondom het 'Erskine'complex dat de binnenstad met Nieuwland moet verbinden en waarbij de Woningbouwvereniging Schiedam buitenspel is gezet. In deze Musis geeft ze haar visie. Het gaat niet zozeer om het geld als jvel de visie hoe het Spinhuispad zou moeten zijn. Nieuwland staat voor een ingrijpend revitaliseringsproces. Wethouder Reijnlwut, ver antwoordelijke voor het Wijkbeheerplan Nieuwland en Woningstichtingdirecteur Feijtel, de grootste huisbaas in dit gebied hebben elk zo hun opvattingen over de aanpak. Carel van der Velden ging bij milieucontroleur Mari Dingenouts achterop de scooter en constateerde dat, waar de ene straat in Nieuwland het opzoomeren tot uitgangs punt heeft gemaakt de andere de rotzooi nog gewoon op de stoep dumpt. Nieuwland heeft drie monumenten van de eerste orde. Veel steden zouden er trots op zijn om binnen een straal van een kilometer drie bouwwerken te bezitten van LelieveldtNix en Bakema. Wim de Wagt. - toch wel wat gewend op monumentaal gebied - verbaasde zich. Aan Ben Loerakker wijdt het Nederlands Architectuur instituut een tentoonstelling. Cees Straus liet zich dit interessants niet ontgaan en spreekt erover hoe het Amsterdamse architecten trio Loerakker, Rijnbout en Ruijssenaars in Schiedam met elkaar in relatie staan. Je zou er als Schiedammer rode oren van krijgen. Tonny Spuij dient het tegengif op overmatige trots toe. Spuij ging op zoek naar tus sen I960 en 1980geplaatste kunst in de openbare ruimte in Nieuwland. Wat ze er nog van terug vond staat er meer dan verwaarloosd bij. Verder Kegel met het verkeer in Nieuwland, Veldman over wonen en woningverbete ring, De Nolenslaan als winkelgebied van stedelijk belang, KunstWerkt met de Kunstbeurs en weer een pittige agenda van Marlies Dingenouts. MUSIS/'n nieuw elan november 1996, jaargang 2, no 10 Verschijnt 11 maal per jaar en informeert onafhankelijk over cultuur, stadsontwikkeling en -vernieuwing, beeldende kunst, literatuur, maatschappelijke vraagstukken en sport in Schiedam en de regio. Uitgegeven door Stichting MUSIS/'n nieuw elan/ Schiedam. Produktie: de Hollandse Onderneming VOh 'Schiedam Redactie: Aart J. Tijhof, voorzitter Diana Wind Charles jeurgens Sjef 1 lenderickx Kor Kegel Herman Noordegraaf Luc van I luijgcvoort I lonk Slechte Eindredactie: Hans van der Sloot Aan dit nummer werkten mee: Marlies Dingenouts, Han van der Horst, Tinka Hurkmans (research). Kor Kegel, Ahmed Karapinar, KunstWerkt, Hans van der Sloot,Tonny Spuij, Cees Straus, Carel van der Velden, Bert Veldman, Wim deWagt Fotografie/illustraties: Nederlands Architectuur instituut, jan van der Ploeg, Foto Van der Waal Agenda: Musis/'n nieuw elan aanvaardt geen aan sprakelijkheid voor programma-gegevens zoals vermeld, wijzigingen, afgelastingen etc. Redactiesecretariaat: p/a Frans Rietveldpad 34 3123 CD Schiedam. Abonnementen: Door overmaking van Hfl. 47,50 (jaarabonne ment 1996) op rekeningnummer 81.33.79.555 onder vermelding van 'Musis'. Losse nummers: I lil. 5,25 Advertentie-exploitatie: de Hollandse OndernemingVOF Frans Rietveldpad 34 3123 CD Schiedam 'telefoon/fax 010 - 4701474 Zetwerk en lithografie 7. Work Prepress/Gouda Druk: Drukkerij Mercator/ Schiedam Bijzonder aan de kerk van St. Jan de Doper aan de Mgr. Nolenslaan is de manier waarop architect Lelieveldt tot uitdruk king bracht hoezeer een kerk het werk moet zijn van vele individuele handen. Elke steen is door de metselaars met opzet zo geplaatst en elk detail staat in betrekking tot een ander. Foto van der Waal legde de muren des geloofs in Nieuwland vast.

Musis | 1996 | | pagina 279