VERBORGEN KUNST IN NIEUWLAND Tonny Spuij a a Van Stuivenberg; onder het mos, Van Roode; door nieuwbouw aan het zicht onttrokken, Padmos; essentie verscholen in het struikgewas. Musis 298 en de dichter schreef 'Alles van waarde is weerloos'. h- Iedereen die deze woorden van Lucebert leest, zal dit beamen. Vooral omdat het ook de bedoeling van de dichter was door te dringen tot zijn lezer. Hem tot nadenken te stemmen en over te halen om de dingen in hun waarde te willen zien. Heelt Nieuwland dan dingen van waarde, zult u zich afvragen. Dingen van zodanige waarde dat ze daardoor weerloos zijn. Een andere waarde vertegenwoordigen dan de meeste herken bare als huisvesting en verkeer, scholing en bedrijf. Leefwaarden die, als ze worden aangetast van nature verzet oproepen. Zoals in het geding zijn in een buurt die vanwege de metro moet worden gesloopt, waar een vijver een herbe stemming krijgt, een leefomgeving zover achterop dreigt te raken dat ingrijpen door de bewoners noodzakelijk wordt. Nieuwland heeft bewezen deze laatste waarden te herkennen. De opknapbeurt van de Goeman Borgesiusstraat en omgeving is daar een voorbeeld van. In samenwerking werd daar het herstel bereikt van een woonomgeving die door de bewoners als te waardevol werd gezien om zomaar aan verpaupering ten onder te laten gaan. Het werk van de Bewonersvereniging Nieuwland is een ander voorbeeld. Meedenken en meebeslis sen door bewonersgroepen, anticiperen op het gemeentelijk beleid, overleg voeren en zo nodig initiatieven nemen of een actie ontketenen blijken voor de bewonersvereniging juiste middelen om bestaande waarden (h) erkend en verdedigd te krijgen. De waarden die hier in het geding zijn blijken aller minst weerloos. Integendeel. Dat zijn waarden die juist weer baar maken. Toch heeft de dichter gelijk. Naast dit alles heeft Nieuwland ook veel elementen die passen binnen zijn beschouwende regels over kunst en cultuur. Helaas leiden veel daarvan een verborgen bestaan. Kunstwerken die ooit officieel werden ver welkomt als bijzondere aanvullingen op de bouwkunst en het leefkimaat van de wijk. Besprenkeld met champagne, onthuld door hoogwaardigheidsbekleders, geroemd door de pers en met trots verwelkomt door de buurt of een koor van zingende schoolkinderen die in het geschonken kunstwerk terecht een onderstreping zagen van het belang van hun wijk. De meeste ervan zijn in de jaren vijftig en zestig aangebracht met een kleine maar echte hausse halverwege de jaren zestig waarin maar liefst acht sculpturen, mozaïeken of wandplastieken in Nieuwland werden onthuld. Ze verfraaiden de gebouwen, stemden tot nadenken en onderstreepten dat de samenleving in die tijd de waarde van kunst in de openbare ruimte had herkend. Sommige daarvan zijn geheel verloren geraakt zoals de natuur stenen beeldengroep (1956) van Kees van der Laan die ooit de ingang van de Dominicus Savio-school aan de Dr. Schaepmansingel sierde. Niemand kan meer zeggen waar de jongen en meisje met bok gebleven zijn. Misschien zijn ze ooit ergens in een tuin beland, liggen ze in delen opgeslagen ot heeft de sloper, niet wetend wat te doen met die brokken steen ze tot puin geslagen. Ook het siermetselwerk van Thomas Nix aan dezelfde school is verdwenen, maar alla...., metselwerk is nu eenmaal gedoemd te verdwijnen met het pand dat ermee was versierd, een enkele uitzondering daarge laten. Bijna verdwenen door verwaarlozing en verval is ook de in 1982 in opdracht van de Spoorwegen door A. Benninga gemaakte wandversiering nabij het station Schiedam- Nieuwland. Het mos groeit in grote plakken over het ver weerde en vermolmde hout en het erin verwerkte spoorweg materiaal is al grotendeels verloren geraakt.Verdwijnen zal ook het wandreliëf (1965) van Dick Bos aan de voormalige Lagere Technische School aan de Nolenslaan, terwijl gevreesd mag worden voor de vijf reliëfs (1965) van J.F.L. van Berkel boven

Musis | 1996 | | pagina 298