ostade b.v. De nieuwbouw op het stadserf nadert zijn vol tooiing. Dat betekent dat binnenkort de Openbare Bibliotheek en het Gemeentearchief hun schitterende maar onpraktisch geworden monumentale panden aan de Lange en de Korte Haven zullen verruilen voor hightech onderkomens in de schaduw van het stadskan toor, het Proveniershuis en de ruïne van het Huis te Riviere. Als twee zo belangrijke gemeentelijke monumenten vrijkomen, dringen zich een paar voor de hand liggende vragen op. Wanneer komen de panden vrij? Worden ze verkocht? In welke staat verkeren ze? Als ze te koop komen, wat kosten ze dan? Is gesubsi dieerde restauratie mogelijk? Zijn er beperken de voorwaarden aan een eventuele (ver-)koop verbonden? Of wordt ernaar gestreefd ze weer een publieke bestemming te geven? Kortom, allemaal vragen voor een lokale makelaar met een reputatie op het gebied van monumentaal onroerend goed. Anke Bodewes is zo'n makelaar die gretig en goed, en daardoor ook steeds vaker, bemiddelt bij de koop en verkoop van monumentale pan den. Ze heeft zich in de afgelopen 11 jaar ont wikkeld tot en geprofileerd als een makelaar met een eigenzinnige visie op het plaatselijke monumentenbeleid, maar ook op de rol die de makelaar kan spelen bij het zoeken naar een nieuwe functie voor een monument en het vin den van een eigenaar die bij die rol past. Ze geeft haar mening over het stadsbeheer in Schiedam, toegespitst op nieuwbouw en monumentenzorg vrijmoedig, maar dat de pan den van de bibliotheek en het archief wellicht te koop komen, weet ze ook alleen maar van horen zeggen. Door de gemeente zijn de Schiedamse makelaars in ieder geval niet benaderd. Henk Slechte bouw- en aannemingsbedrijf Anke Bodewes was kind in Oldenzaal en Utrecht, mid delbare scholier aan het Onze Lieve Vrouwe Lyceum in Breda, student aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding (HALO), gymnastieklerares aan een opleidingsschool voor kleuterleidsters in Leiden en student bewegingswetenschappen aan de universiteit van Amsterdam, kortom een cosmtjpolitica op z'n Nederlands, totdat ze verliefd werd óp een medestudent uit Schiedam, wiens vader hier een beniiddelingskantoor in onroerend goed had. Toen werd alles snel anders. Vader A.J. Terlouw dreef van uit zijn woonhuis aan de Burgemeester Knappertlaan liet Woningbemiddelingsbureau Dake dat vooral bemiddelde bij de verkoop van huurwoningen voor de 'huizenhandel', een vorm van makelaardij waarvoor vooral sociale en administra tieve vaardigheden vereist zijn. Als Anke een weekend met vriend Tom meeging naar Schiedam, sprong ze graag bij. F.n toen ze medio 1983 het verzoek kreeg het bureau drie maan den waar te nemen, zei ze overmoedig ja'. Ze liet zich voor die periode uitroosteren op de school waar ze gymles gaf en kroop achter het sbhoonvadcrlijk bureau. Kennelijk beviel dat over en weer goed, want in het yöotjaar van 1984 koos ze definitief voor de makelaardij toen haar schoonvader haar een aanlokkelijk voorstel deed, uitgetekend op het moment dat haar leuke, progressieve school in Leiden moest fuseren met de conservatiefste school van Den Haag. Hij prees de makelaardij MAKELAAR IN SCHIEDAM aan als een vak met grote persoonlijke vrijheid en benadrukte dat het een unieke kans was al op je 26ste je leven in eigen hand te kunnen nemen. Anke vond de makelaardij echter niet het respectabelste aller beroepen en ze wist inmiddels ook dat binnen dat toch al dubieuze beroep een woningbemidde lingsbureau als beunhaas beschouwd werd. Toch liet ze zich door haar schoonvader verleiden en trad in diens bureau in met voor zichzelf twee duidelijke premisses: ze zou haar studie afmaken en ze wilde NVM-makelaar worden. De combinatie van studie en makelaardij duurde precies een week. Het vak bleek vrijwel onmiddellijk zuigend. Je ging met iemand een woning bekijken, die deed een bod, jij ging onderhandelen, en NIEUWBOUW RENOVATIE VERBOUWINGEN ONDERHOUDSWERK Willem Barentszstraat 131 24 LC Schiedam Tel. 010 - 471 50 00 317 Musis

Musis | 1996 | | pagina 317