bgs TiiimmG en onderhoud Alles voor uw tuin Willemskade aan de overkant van het water al geheel aan afbraak en nieuwbouwdrift ten slachtoffer is gevallen, lijkt nu ook de Westerkade onder druk te staan. Het is vrijwel zeker dat ook het pand Liverpool op de hoek van de Westerkade en de Nieuwe Haven tegen de grond gaat en door een apparte mentengebouw vervangen zal worden. Aan de andere kant, tussen de Stadhouderslaan en de Nassaulaan staat een drietal karakteristieke bedrijfspanden uit het midden van de 19de eeuw. Ze grenzen aan het pand van decorbouwer Jan van der Steen die graag wilde uitbreiden en daarvoor Bodewes Makelaardij inschakelde. Die besefte dat alle drie de panden zouden kunnen overleven en dat de kwaliteit van de omge ving zou verbeteren, als ook voor die panden een nieuwe functie met bijpassende kopers gevonden werd. De gemeente werkte mee door alle drie panden de status van gemeentelijk monument toe te kennen. Bodewes vond voor ieder pand een gegadigde, waaronder een architect en een video- en geluids studio, bedrijven met een kwalitatieve uitstraling en bewoners die goed passen bij de karakteristieke panden en bij een buur man die decors' bojj^t,,jZfc vindt het een uitdaging om niet alleen een b|jtifage,,teJléveren aan het behoud van zulke histo rische ook gebruikers te vinden die niet alleen bij dèipandéff maar ook bij elkaar passen. Een transajljlt als deze laat goed zien dat makelaars die de acteurs op ën de psychologie van de markt kennen een posi tieve bijdrage kunnen leveren aan het behoud van kwetsbare bebouwing. Dat blijkt ook uit de samenwerking tussen Anke Bodewes en de Stichting Beschermd Stadsgezicht. Ooit bemiddelde zij met succes bij de verkoop van de laatste woning van het restaura tieproject Lange Haven 95, waarvoor een Rotterdamse make laar was ingeschakeld. Sindsdien wordt haar kantoor door de Stichting ingeschakeld als voor een gerestaureerd pand kopers gezocht moeten worden. Als Anke Bodewes (een maand en niet langer) wethouder zou zijn, zou ze beginnen alle smeulende problemen met monu mentaal onroerend goed te inventariseren. Daarna zou ze met de in Schiedam ruimschoots aanwezige deskundigen naar oplossingen gaan zoeken. Daar zouden de makelaars zeker bij zijn, omdat die als eerste door de gegadigden voor zulke pan den benaderd worden-eiLkungijtj zorgen voor bewoning en gebruik dat commercieel vefijiöVoord is en continuïteit in pand en omgeving garandeert/Als de gemeente dat zelf moet doen, moeRer meestal geld bij, syanfjje kunt toch niet einde loos KunstWerkt huisvesten'. Ze noemt de Opstandingskerk. Virtueel wethouder Bodewes zou voor dat gebouw niet de zoveelste onrendabele, gemeenschapsgeld vretende oplossing zoeken, maar een makelaar vragen een goede gebruiker te zoeken. Dat zou dan wel eens tot een onverwachte, creatieve en trendsettende oplossing kunnen leiden. Zi| vindt dat make laars beter dan een gemeentelijk monumentenbureau toegerust zijn om commerciële cultuur of culturele commercie aan te trekken; kleinschalige maar hoogwaardige ondernemingen die geld opbrengen en het niveau van de omgeving verbeteren. Bovenaan haar lijst sthat ook de Korenbeurs. Dat probleem schuift de gemeente al jaren voor zich uit. Ze vindt het bela chelijk dat zo'n gebouw op die plek alleen gebruikt wordt door een tafeltennisvereniging omdat een paar buurtbewoners kans zien ieder gebruik met een horeca-achtig karakter te blokkeren. De functie van de Lange en de Korte Haven veran dert in positieve zin. De komst van het Gedistilleerd Museum en een aantal galeries, de stadswandel-activiteiten van de VVV en alle evenementen die daar gehouden worden, smeken om een grand-café achtige voorziening. Ze vindt het hoog tijd worden dat het gemeentebestuur een publieke discussie hier- 319 Musis over start. Dan zou ongetwijfeld blijken dat de paar 'nimby's' die al jaren kans zien een positieve culturele en toeristische ontwikkeling van misschien wel het mooiste stukje Schiedam tegen te houden, alleen staan. Gelukkig neemt ze signalen waar dat het tij keert. De nimby's (not in my backyard) die momenteel in het oude stadscentrum elke discussie oyer1 de toekomst van de Korenbeurs blokkeren, zijn net zo destructief,als de tegenpar- tijcrs ten stadhuizc. Natuurlijk verzetten mensen zich tegen hoogbouw die het gebruik van een balkon onmogelijk maakt, maar in het gebied rond de Lange Haven is het uitgangspunt van velen: ik woon hier lekker en met de rest heb ik niets te maken. Neem de ontwikkeling in de omgeving van de Westmolenstraat, een gebied waar van oudsher ambachtelijk werken en wonen op natuurli|ke wijze samengingen. Eerst heeft de gemeente alle industrieën uit dit gebied verdreven door zulke strenge milieu-normen te stellen dat vrijwel geen bedrijf daaraan kon voldoen.Voor de nimbyis was dat kennelijk nog niet genoeg, want nadat een architecten-wedstrijd een goed plan had opgeleverd om de rehabilijjjlie van de buurt goed en snel te kunnen aanpakken, kojhèïi'ze opnieuw in het geweer. Zo de gemeente ooit zorgvuldig plannen heeft gemaakt, dan is het toch wel hier. Een zorgvuldigheid die trouwens ook gehanteerd is bij het plan voor de aanpak van het Dudok-gebouw aan de GerritVerboonstraat, beter bekend als de HAV-bank. Het pand heeft lang te koop gestaan en steeds bleek het onmogelijk een rendabele invulling te vinden. Door er nu een verdieping op te zetten en appartementen in te maken, is een redelijk compromis gevonden. Natuurlijk heeft de Welstandscommissie kritiek op de extra verdieping die, zo onopvallend mogelijk, op het gebouw gezet wordt, maar soms is het kiezen of delen. Zij is blij dat dankzij een klein beetje water in de wijn dit monument kan blijven bestaan. Bodewes wil er geen misverstand over laten bestaan: zij heeft niets tegen het maken van appartementen in monu mentale panden die zo een nieuw 'leven' kunnen krijgen; haar bezwaren richten zich tegen te pas en te onpas neerzetten van hoge appartementengebouwen op stedebouwkundig verkeerde plekken. Bij het maken van plannen voor het bouwen van appartemen ten in bedrijfsmondiffehten worden makelaars steeds vaker in een vroeg vadium jjjtrokken, want iedereen is erbij gebaat dat deze monumenten bi%rlev^n. Dat kan door ze een andere bestemming te geven. Étfkêjjs Anke Bodewes terug bij het begin: makelaars kunnen een positieVS*rol spelen in het plaat selijk monumentenbeleid. Zij kériftefi de mark; en zij hebben er belang bij dat het gebruik van een monument positief uits traalt op de omgeving. Zij kunnen zich Ook, gemakkelijker dan de gemeente, een onverschrokken houding permitteren tegenover nimby's en andere tegenpartijers: je kunt veel zelf kiezen maar nu eenmaal nietje buren!' Schiedam is een stad met veel monumentale panden die recht en kans hebben op een nieuwe functie. Makelaars kunnen en willen in het behoud daarvan graag een positieve rol spelen. Voorjaarsbeurt Onderhoudscontract op jaarbasis Voor de doe-het-zelf-tuinier kunnen wij een tuinontwerp verzorgen en leveren wij materiaal aan huis: tuinaarde, zand tuinhuisjes en schuurtjes tegels, klinkers e.d. graszoden schuttingen, pergola's, vijvers planten Fokkerstraat 510, 3125 BE schiedam, Telefoon (010) 462 1904, Fax (010) 415 2037

Musis | 1996 | | pagina 319