I SCHILLETJE VISSER& C°- :hiedam Jos Gunneweg DISTILLATEUR 1STE ML LANCÜ HAVSi - "wel, mm» eetbi A&cd<i Enig chauvinisme mag je als directeur van het in Schiedam gevestigde Nederlands Gedistilleerdmuseum best heb ben bij het doorbladeren van het kerstnummer van uitgever C.Misset N.V. Doetinchem's Vakblad voor de Handel in Gedistilleerd, Bier, Wijn etc., van dinsdag 12 december 1939. Ook nostalgie is toegestaan. Want, moet je zien..., de adver tenties, al die merken en firma's. Het is alsof je door oud Schiedam wandelt met al die namen in fris rood en zwart op de gevels, de rijen fusten, uitgestald op de kaden van de Lange- en Korte Haven, de kuiperij in de Elzensteeg in vol bedrijf evenals de mandenvlechterij van Bokhorst op de Korte Haven, nog gespecialiseerde etikettendruk- kers, de capsulefabriek met de meisjes op de Schie en de kur- kenfabriek van Vogelenzang op de hoek van de Roosbeek en de Korte Achterweg, de vuren onder de eestoven van de Goudsbloem en over de gehele stad die prikke lende geur van het vers gestook te gedistilleerd. Wandel, lezer, met mij mee door het blad, en in gedachten langs de grachten van de stad. De ene herinnering en verbazing na de andere! De kerstman op het omslag - de Duitsers waren in september Polen binnengevallen - is zich nog van geen schaarste of bezetting bewust, hij zit op een kist Martini. Veel Schiedams is daar niet aan, maar verder... Dl STILLEERDE-R IvJ TISAL SCHIEDAM DAT DE KERSTKLOK SLAAT Wat waren we toch groot in gedistilleerd in Schiedam. En dat alleen omdat we het kunstje van een rijk aromati sche drank te kunnen distil leren uit een vergist graanbeslag, hier al in het begin van de 17e eeuw zo aardig onder de knie hadden. En ook omdat we importeurs waren van wijn en de kunst verstonden om daaruit brandewijn te stoken. Waar we later ons graandistil- laat voor in de plaats stelden. Maar wijn- importeurs bleven we, naast branders en distillateurs, gisthandelaren en azijnma kers en zelfs mineraalwater en limonade waren ons niet te min. Als er maar han del in zat! Ook het Misset-vakblad draagt daar alle sporen van. ALPACA-Schilletje. Een pentekening van een paar schaapachtige dieren, met bergen in de achtergrond.'Zuid- Amerikaans bergschaap of kleine lama', zegt de Grote Van Dale, in Schiedam staat de Alpaca in de annalen als een handelsmerk met het beeld van het dier van die naam. Dat is precies wat 't is. Maar waarom 't nou werd gebruikt om 'Schilletje' van Visser Co mee te ver kopen? Zouden die Venezolanen en Brazilianen nu werkelijk zoveel van dat gele Schiedamse citroendrankje hebben gedronken? Misschien iets om in een lezing over etiketten op 26 januari het geheim van te onhullen. Maar lezer..., zegt de naam Visser Co nog iets? Het bedrijf was gevestigd aan de Lange Haven 52 op de hoek van de Taansteeg. Tegenwoordig is de 'Ontbijtservice' in deze voormalige dis tilleerderij gevestigd. Een heel ander verhaal al legde Robert Hennebo in zijn Tweede Lof der Jenever in 1716 een matineus verband tussen jenever en ont bijt toen hij te spreken kwam over de Amsterdamse dienstmaagden die in alle vroegte reeds een neutje namen: 'Onnooss'le Slooven, zacht van aard. Die vaak een stuyvertje bespaard, Om 's Morgens door Jeneever teugen Uw droeve zielen te verheugen, Wie heeft door onrechtvaardigheyd U Zulk een zoeten troost ontzeyd? Al wat Natuur u deê ontbreeken, Als Vechten, Kyven, kwaalyk Spreeken, En wat u meer tot Blydschap strekt Werd door Jeneever opgewekt'. Eens geprobeerd...steeds begeerd...! juicht P.Melchers van de Lange Haven 74-76 in een advertentie vlak daarnaast. Zijn 'Locomotief' op welks verkoolde resten wij ons museum 'De Gekroonde Brandersketel' hebben opgetrokken, komt in de advertentie niet in beeld. Pal daarnaast weer maakt Pollen z'n opwacht met zijn 'extra fijne O.V Musis 320

Musis | 1996 | | pagina 320