EEN ILL fQlatnhi Jef X'A Slijterij - Wijnhandel tc Jansen Cornells Haga, <ch ilderij toegesch reven aan Mierevelt. Paneel 69 x 57 cm ie in de Nederlandse geschiedenis op zoek is naar grote namen van hen gebo ren of getogen in Schiedam, Ilf WË zal niet tevergeefs maar dan toch met enige moeite deze zoektocht volbrengen. Natuurlijk, wij mogen prat gaan op namen als Franpois HaverSchmidt, Liduina, de zeventiende eeuwse schilder Adam Pijnacker, op Jan van Riebeeck en een aantal niet nader te noemen mindere goden. Maar toch, als wij het vergelijken met het nabij gelegen Delft, heeft Schiedam geen ver gelijkbare grootheden als Hugo de Groot, Jan Vermeer of Anthony van Leeuwenhoeck voortgebracht. Deze ver gelijkingen zijn natuurlijk nooit hele maal eerlijk. Ieder personage dient op zijn eigen merites te worden beoor deeld. Wanneer we bovendien de waar dering laten meespelen van iemands tijdgenoten, een waardering die vaak opmerkelijk verschilt van die van de huidige tijd, dan krijgen we een heel ander beeld. Een voorbeeld van zo iemand, die in zijn tijd maar ook daarna nog, hogelijk gewaardeerd werd is Cornelis Haga. Haga werd in 1578 te Schiedam gebo ren als zoon van de schepen en wees meester Dirck Haga. Na alhier de Latijnse school bezocht te hebben, liet hij zich in 1595 inschrijven aan de nog zeer jonge universiteit van Leiden voor de rechtenstudie, waarna hij enkele jaren later zou promoveren. Wellicht bedoeld als 'grand tour', de gebruikelijke post academische vorming voor jongens van goede huize, maakte hij na zijn studie een reis die hem uiteindelijk naar Konstantinopel bracht. Hier legde hij contacten die hem vele jaren later nog van pas zouden komen. Terug in zijn moederstad moeten zijn kwaliteiten als jurist zijn opgevallen. Een der burge- meesteren deed namelijk aan het college van de vroedschap, als belangrijkste col lege der stad, het voorstel hem 'een goet jongman, een rechtsgeleerde' als pensio naris van de stad te benoemen, een vacature die vele jaren onvervuld was gebleven. Deze functionaris, de rechtsge leerde adviseur van het stadsbestuur, had vooral tot taak de afgevaardigden van de Hoogstraat 139 - 141 - 3111 HE Schiedam Telefoon OIO - 4270867 stad Schiedam in de Staten van Holland met raad en daad terzijde te staan. Of het de aan financiële eisen van Haga lag of aan het feit dat Schiedam voor een dubbeltje op de eerste rang wilde zitten, deze benoeming ging echter niet door. De meerderheid van de vroedschap vond dat de stad zich een dergelijke functionaris niet kon permitteren, gezien de financiële achteruitgang van die jaren. Bovendien, zo redeneerde men, had men het reeds vele jaren zon der pensionaris gedaan. De benoeming ging dus niet door, maar zelfs als dat wel het geval was geweest dan was het de vraag of Haga, gezien zijn ambities, hier lang gebleven zou zijn. In hetzelfde jaar namelijk werd hij mede voorgedragen als advocaat-fiscaal van de Admiraliteit te Rotterdam. Een jaar later zette Haga zijn eerste stappen op het diplomatieke pad, toen hij door de Staten Generaal werd uitgezonden om te onderhandelen over de teruggave van twee Nederlandse schepen die tij dens de Zweeds-Poolse oorlog waren geconfisceerd. De provinciën die de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden uitmaak ten waren in deze jaren in oorlog gewikkeld met Spanje, de Tachtigjarige oorlog. In deze strijd was het voor Nederland van belang zich te voorzien van de steun van bondgenoten. Daarom had men reeds in 1604 getracht de sul- k\ Musis 322

Musis | 1996 | | pagina 322