LOODGIETERSBEDRIJF J.J. Petit b.v Broersveld 135/137 Schiedam Groeneweg 52 Schiedam tan van het Ottomaanse rijk, het huidi ge Turkije, gunstig te stemmen door uit handen van de Spanjaarden bevrijde Turkse galeislaven over te dragen. Zowel het Turkse rijk als de Nederlanden zagen in Spanje hun grootste vijand. Maar er was nog een belangrijke reden om de banden met het Turkse rijk aan te halen. Behalve dat men wellicht nog de strijdkreet 'Liever Turks dan paaps' in gedachten had die in een eerdere fase van deze oorlog vaak werd gehanteerd, ging het vooral om economische motieven. De handel met de landen in het Middellandse Zeegebied nam in de eerste jaren van de zeventiende eeuw een zodanige vlucht, dat een eigen diplomatieke vertegenwoordiging van de noordelijke Nederlanden in Turkije gewenst was. Dat juist de Schiedammer Cornelis Haga als eerste Nederlandse ambassa deur in Turkije werd benoemd was niet zonder redenen. Ten eerste was Haga in Istanboel bekend door zijn reis in 1602. De contacten die hij toen gelegd had, onder andere met een aantal gezanten van andere mogendheden en met de Turkse autoriteiten, met name met admiraal en staatsman Khalil Pasha, zouden van grote waarde kunnen zijn. Dat Haga bovendien over diplomatieke kwaliteiten beschikte was al gebleken tijdens de Zweeds-Poolse oorlog. Haga werd dus door de Staten-Generaal in 1611 als ambassadeur benoemd en hij vertrok met een aantal medewerkers over Duitsland via Venetië naar Istanboel. Alleen al deze reis, tijdens welke Haga werd tegengewerkt door Spaanse obstructie, arrestaties en zeero vers, leverde de stof op voor een avon turenroman. Nadat hij uiteindelijk in het voorjaar van 1612 was gearriveerd, lukte het hem binnen een paar maan den een handelsverdrag af te sluiten waarbij aan Nederlandse kooplieden werd vergund onder eigen vlag de Turkse havens aan te doen. De vrije handel in dit hele gebied stond nu voor ons open. In de belangrijkste havenste den kwamen consulaten, Nederlandse slaven werden vrijgelaten en tegen zee rovers werd bescherming verleend. Hoewel Haga's missie oorspronkelijk als een tijdelijke was bedoeld, werd al spoedig het belang ingezien van een permanente vertegenwoordiging, een belang dat alleen maar groter werd na het uitbreken van de Dertigjarige Oorlog in 1618 en zeker na het aflopen van het 12-jarig bestand in de Tachtigjarige Oorlog in 1621. Een eventueel bondgenootschap met Turkije zou voor Nederland in deze oorlogen van grote waarde kunnen zijn. Hoewel Haga in 1619 ontslag vroeg, werd hem dat niet toegestaan. Haga ging daarom in ondertrouw met de handschoen met Aletta Brasser uit Delft en liet haar naar Istanboel komen, waar hij in 1623 met zoveel pracht en praal met haar trouw de, dat de gezant van Engeland hierover met afgunst rapporteerde. Haga had door zijn behoedzame diplo matie een duidelijke invloed op het beleid van de sultan. Zo was het Haga die een dreigende oorlog tussen Turkije en Venetië wist te voorkomen en ook het Turks standpunt ten opzichte van de verkiezing van de koning van Hongarije kan op zijn conto worden geschreven. Haga wist ook de sultan te bewegen de protestantse en Grieks- orthodoxe christenen een aantal voor rechten toe te staan, dit ten nadele van de rooms-katholieken. Dat de sultan grote waardering voor Haga had bleek toen de Republiek de diplomatieke voorrang kreeg boven de republiek van Venetië. Haga was een 'modern' diplo maat in de zin dat hij zowel voor de politieke als de economische belangen van ons land oog had. Hierdoor bleef de handel zich uitbreiden. Op advies van Haga ook werd de 'Directie van de Levantse Handel en de Navigatie in de Middellandse Zee' opgericht. door een witmarmeren portiek voor zien van de familiewapens van de ech telieden. Schiedam mag trots zijn op deze grote zoon; zoals Haga's eerste biograaf, K. van Hardewijk, reeds opmerkte, Haga verdient het om 'zoveel mogelijk de eer en den roem, de erkenning van zijn verdiensten te handhaven'. Literatuur: K.J.R. van Harderwijk, Levensschets van Mr. Cornelis Haga, in Jaarboekje voor de stad en het kanton Schiedam 1848; K. Heeringa, De eerste Nederlandsche gezant bij de Verheven Porte, Utrecht 1917;]. Romein, Cornelis Haga in Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, deel 10 kol. 316 e.u; P.J.T. Endenburg, Het grafschrift van Cornelis Haga en Aletta Brasser, in Scyedam VI 1980 pag. 9 e.v. Niet alleen de sultan maar ook de Staten-Generaal hadden grote waarde ring voor Haga. Toen hij na 20 jaar diplomatieke dienst het wel genoeg vond en zijn ontslag aanbood werd hem dat weer geweigerd. In 1636 vroeg hij nogmaals ontslag en om zijn ver zoek kracht bij te zetten liet hij dit ver gezeld gaan van bittere klachten: hij en zijn vrouw hadden heimwee naar het vaderland, zijn traktement werd onre gelmatig uitbetaald, hij moest schulden maken om steekpenningen te betalen om zijn politieke invloed te behouden etc. Dit ontslag wordt hem pas een jaar later verleend. Pas in 1639 kwam Haga in Nederland aan. Hier bleef hij enkele jaren zonder functie, totdat hij in 1645 tot voorzitter van het hoogste rechts college, de Hoge Raad van Holland en Zeeland werd benoemd. Deze functie zou hij tot zijn overlijden in 1654 blij ven vervullen. Niet lang na zijn overlij den zou zijn vrouw hem volgen. Hoewel zij in Den Haag waren overle den, werden zij in Schiedam in de Grote- of Sint Janskerk begraven. De erven lieten aldaar een waardig grafmo nument aanbrengen op een der pilaren, namelijk een tufstenen epitaat omgeven V.N.I.-installateur div. merken c.v.-ketels Telefoon nummers. Winkel Broersveld 135/137 010-4267736 Loodgietersbedrijf 010-4714879 Mobiele Riolerings Dienst 010-4701132 323 Musis

Musis | 1996 | | pagina 323