Hans van der Sloot WELTERUSTEN Chris Coppens Musis 324 TURKSE BRIEVEN Tot de eerste en meest gelezen Latijnse literatuur die na de Middeleeuwen in Nederland zijn geschreven, hoort zeker 'Vier brieven over het gezantschap naar Turkije' van de Frans-vlaamse Ogier Ghislain van Boesbeeck. Tenminste twee belangrijke redenen zijn de uitmunten de en levendige stijl waarin de brieven zijn geschreven én de in deze regio opkomende belangstelling voor het Osmaanse rijk. Van Boesbeeck was diplomaat aan het hof van Ferdinand I en Maximiliaan II van Habsburg in Wenen en geleerde. Als gezant vertegenwoordigde hij de keizer met korte tussenpozen van 1555 tot 1562 aan het Turkse hof. Aan hem is mede de ont dekking en beschrijving van tal van vreemde dieren en planten te danken alsmede de introductie van een aantal daarvan in het noorden van Europa. Tenslotte was het Van Boesbeeck die aan zijn keizer de tulpenbollen zond die door zijn vriend en streekgenoot Carolus Clusius in 1594 voor het eerst in de Hortus Botanicus in Leiden tot bloei werden gebracht. Al voor die tijd was de nieuwsgierigheid naar de Osmaanse DE MEEST GESORTEERDE EN GROOTSTE BEDDENSPECIAALZAAK VAN HET WATERWEGGEBIED ALLE BEKENDE MERKEN Donderdag koopavond SLAAPCOMFORT Oranjestraat 64-3111 AP Schiedam - Telefoon: 010 - 426 87 17 "De slaapvoorlichter voor het Waterweggebied" cultuur in deze streken groot. Aan het eind van de zestiende eeuw stonden de Lage landen aan de vooravond van een periode die de geschiedenis als 'turcomanie'zou ingaan. Allang was het niet meer zo dat de Levanthandel, zoals het koop manscontact tussen westelijke en Turkse havens werd genoemd, het monopolie van Genuaanse enVenetiaanse han delaars. Het als handelsmetropool belangrijke Antwerpen en het snel in betekenis groeiende Amsterdam deden rechtstreeks zaken met Izmir en Constantinopel. In 1611 zou Holland hier een ambassadeur benoemen op verzoek van de sultan. Dit om de politieke- en handelsbetrekkingen tussen beide landen te bevorderen. Het werd Cornells Haga uit Schiedam, geen wetenschapsman maar een jurist/koopman die tientallen jaren in Constantinopel zou verblijven. Daar werkte hij ook mee aan het tot standbrengen van de landweg naar Indië, een min der bekende maar effectieve postverbinding over land tussen de Republiek en de Oost. Bekendheid maakt nieuwsgierig. Aanvankelijk verliepen de contacten met het nabije oosten en daarmee het verre oosten vooral via Italiaanse en Spaanse handelshuizen, maar hierin kwam in de tweede helft van de zestiende eeuw drastisch ver andering. De oorlog met Spanje was hiervan een belangrijke oorzaak, maar ook de vestiging van eigen handelsposten van de Republiek in het verre oosten speelde een rol. De handel met dit gebied verliep nadien direct. Hiermee werd Holland een concurrent van de Osmaanse en Perzische kooplui en ontwikkelde zich tot een natie die aanspraak mocht maken op zelfstandige contacten en vertegenwoordigingen aan het hol in Constantinopel. Dat de Osmaanse cultuur niet naliet om indruk te maken spreekt niet alleen uit het 'Liever Turks dan paaps' van de geu zen. Ook verschijnen er aan het eind van de zestiende eeuw afbeeldingen met Turken als onderwerp. Jan Swart uit Groningen (ca 1495-1555) wijdde er een serie houtsneden aan waarin Suleyman de Prachtlievende werd afgebeeld aan het hoofd van zijn troepen. Ook is een tegel bekend waarop Suleyman staat afgebeeld. Deze afbeelding is afgeleid van het in 1608 uitgegeven boek 'Historische Beschryvmghe ende Afbeeldinge derVoornaemste Hooft Ketteren' van Christoffel van Sichem (1546-1624). Ook werden er tegels gemaakt die zich baseerden op de hout sneden die de Nederlandse uitgave illustreerden van de beschrijving van het Osmaanse rijk door de Franse reiziger Nicolas de Nicolay's (1517-1583) en waren er afbeeldingen van Saracenen op tegels die terug te voeren zijn op de gravu res van Hendrik Goltzius (1558-1616).Vooral deze laatste tegels, die tussen omstreeks 1600 en 1625 in Rotterdam wer den vervaardigd, zijn met verve en zeer levendig beschilderd in blauw en oranje-bruin en geven vrij nauwkeurige details over kleding en bewapening. Opvallend is de verscheidenheid in Turkse verbeeldingen. Als zeevarende natie stond Nederland in kontakt met vele exoti sche volken en diende de verhalen hierover als motief voor volkskunst op tegels. De vroegste afbeeldingen van Indianen vinden we ook terug op tegels en ook doen grote aantallen kond van de kontakten met Chinezen. Toch ging de meeste aandacht naar de Ottomanen waarvan gedetailleerde portretten en hele costuumstukjes op tegels werden geschilderd. Ook de tulp verscheen al vroeg op de Hollandse tegels en vrijwel direct nadat in Holland in de tweede helft van de zes tiende eeuw de in Iznik ontwikkelde techniek van het engo- be-beschilderen en transparant glazuren was geïntroduceerd. De kunst van het aanbrengen van de witte engobe, de dunne laag van vloeibaar wit slib, de beschildering hiervan en het transparant glazuren verschaften de tegelbakker grote artistieke

Musis | 1996 | | pagina 324