327 Musis Christus Pantokrator (14de eeuw) in de Chorakerk Behalve het feit dat de moeder van Jan van Avennes als Margaretha van Konstantinopel aan de stichting van Schiedam een Byzantijnse toets toevoegde, zijn de betrekkingen tussen deze stad en het tegenwoordige Istanbul ook op andere wijze meer bijzonder. Cornelis Haga, zoon van deze stad en hier rustend in de Grote of St. Janskerk was de eerste Nederlandse ambassadeur aan het Osmaanse hof en heeft daar een bijzondere bijdrage geleverd aan bevorderen van de relaties tussen Turkije en Nederland. In deze Musis wordt aandacht besteedt aan Haga en het func tioneren van de gezantschappen in het oosten zoals dit in de zes tiende eeuw al voortreffelijk werd beschreven door Ogier Ghiselin van Boesbeeck, Maar er is meer. Zo rond de tijd dat Aleida van Henegouwen, weduwe van Jan van Avennes voornoemd, het kleine Schiedam stadsrechten gaf, raakte vanuit de Islamitische wereld de kunst van het distilleren meer verbreidt. Natuurlijk is het toeval dat één van de oudste nog uit die tijd daterende 'liquori' de in de Haut Provence op bescheiden schaal verkochte 'genepy' is. Jawel..., een heilzaam drankje op basis van kruiden uit de Alpes-Maritimes waarin de jeneverbes een hoofdrol speelt. Maar, aardig om te weten is het wel. De likeuren die in Nederland werden gestookt hadden echter nog een merkwaardig -en in de wereld uniek- trekje; heel veel recepten zijn (mede) gebaseerd op kruiden die vanuit de oriëntaalse handel tot ons zijn gekomen. Later door toedoen van deVOC en WIC, de Nederlandse Handelscompagnie en particuliere organisaties, daarvóór echter waren het vooral de Turkse handelaars die als kruidenmakelaars de Nederlandse handelshuizen, likeurstokers en apothekers bevoorraden. Historisch gezien is daarom helemaal zo gek nog niet om 'ns een kijkje te nemen in die stad waarmee Schiedam op ver schillende manieren een relatie heeft. Temeer niet omdat Istanbul een ongelofelijk boeiende stad is met een schat aan cultuur waarin de ontwikkeling van zowel Byzantium als de Islamitische wereld zich weerspiegelen. Neem alleen de musea, die indrukwekkende verzamelingen bezitten, of de overblijfse len uit de oudheid, de Griekse en Romeinse bouwwerken, het nog herkenbare Hippodroom of de Aya Sophia. Misschien meer nog dan hoofdstad van het rijk van Suleyman de Prachtlievende, waarvan talloze overblijfselen bewaard zijn, is Istanbul een smeltkroes van culturen die elkaar op dit punt raakten en hun sporen achterlieten. Heel veel is daarvan bewaard gebleven in de oude stad tussen de Gouden Hoorn en de Bosporus. Zoveel dat de reizen en het verblijf van de westerse gezanten bijna volledig te volgen is. De kiosken, waarvan Van Boesbeeck reeds verhaalde staan er nog in volle glorie, evenals de wachtzaal voor de Divan waar Haga zijn eerste opwachting maakte om voor het gezicht van de hoogste raad in Turkije en de sultan te mogen verblijven. De redactie van Musis ging met kenners en specialisten, alsme de de directie van het Topkapimuseum, het Museum voor Islamtische kunst en het Ministerie van Toerisme 'ns na wat Istanbul aan belangstellenden in kunst en geschiedenis te bie den heeft. De schat van mogelijkheden is zo groot dat daarvan slechts een beperkte weergave kan worden geboden. We noe men dan ook slechts de beroemde cisternes (ondergrondse waterkelders) en het aquaduct van Valens, de Aya Sophia, de oude (gerestaureerde) muren van Byzantium, het Hippodrome MET MUSIS NAAR ISTANBUL en het Archeologisch Museum, de Chorakerk met z'n unieke mozaïeken uit de veertiende eeuw, de Grote- en Egyptische Bazar waar (mede de krui- den)handel zich concentreerde en die nog niets aan levendigheid hebben inge boet, de Prinseneilanden, als enige plaats waar de gezanten zich geheel zonder toezicht mochten bewegen, de verschil lende serails, de Blauwe Moskee waar ze elk voor zich vol bewondering melding van maakten evenals van de Suleymanmoskee, de Servius en Bacchuskerk, het Dolmabahpe Paleis en natuurlijk het uitge strekte complex van paleizen van de sultans; het tegenwoordi ge Topkapi-museum waarvan de directie het op prijs stelt om een gezelschap Schiedamse Musislezers met alle egards te ver welkomen. Zoveel aantrekkelijke perspectieven werden genoemd dat het de Musis-redactie een goede gedachte leek om de specialist in bijzondere- en cultuurreizen SEAC te vragen om een voorlo pig progamma te ontwikkelen. Gebaseerd op bijvoorbeeld een tiendaags bezoek in de eerste week van mei en gevuld met vele bezoeken aan de meest interessante plaatsen, musea, maar ook restaurants en stadsdelen. Een reis waarin de lezer onder zeer deskundige leiding wordt ondergedompeld in deze meer dan boeiende stad. Overigens ook aan rust is gedacht, want u zult verblijven in Pera Palas, het hotel dat speciaal door de Orient Expres voor haar reizigers is gebouwd en en dat tot de dagvan vandaag z'n oorpronkelijk inrichting heeft bewaard. Hier verbleven talloze beroemdheden verbleven, waronder Agatha Cristie die hier haar befaamde 'Moord in de Orient Express voltooide. Hebt u belangstelling voor deze unieke reis bel of schrijf dan voor nadere uitgebreide informatie. SEAC REIZEN: DE 'EGYPTE-SPECIALIST Steeds meer mensen besluiten hun vakantie in Egypte door te brengen. De zon schijnt altijd, het water van de Rode Zee is warm, men vindt er oud heidkundige schatten, de bevolking is vriendelijk, en het prijspeil is laag. Voor velen is het dan ook terecht een droombestemming. De tempel van Horus in Edfu De bijna perfecte manier om Egypte te bezoeken is om een combinatiereis te boeken: één week Nijl-cruise en één week strand. Tijdens de gezellige en informele cruise bezoekt u de steden Luxor en Aswan. SEAC reizen speurt voor u naar de leukste en voordeligste Egypte-reizen. SEAC reizen is al meer dan 12 jaar bekend met reizen naar Egypte en helpt u graag op weg. SCR Burg. Van Haarenlaan 782, SCHIEDAM tel. 010-4716777

Musis | 1996 | | pagina 327