Kor Kegel We willen dat mensen zich thuis voelen wanneer ze in Schiedam zijn. Dat bewoners trots zijn op hun stad. De openbare ruimte, de buitenkant van gebou wen inbegrepen, heeft daar een grote invloed op. Gebouwen zijn het gezicht van de stad. Ze bepalen voor een deel de sfeer die er hangt.' Deze zinnen staan in een brochure die op Monumentendag verscheen. Titel: 'Werken aan het gezicht van de stad'De Welstands- en Monumentencommissie Schiedam schetst in de brochure haar uitgangspunten en regels voor bouwzaken. Het is een vriendelijke brochure en wie na lezing meer wil weten, kan bij de gemeente de welstandsnota 'Zorg voor het uiterlijk van de stad' bestellen - of inzien bij de bibliotheek of bij de bewonersverenigingen. Nee, de commissie staat aardig in de rails, daar geen zorgen over. Maar nu eens zien of het spoor wel daarheen leidt naar waar wij willen: een stad om trots op te zijn, een Schiedam waar mensen zich thuis voelen. Het veelbelovende beleid moet dan toch voorzien worden van enkele kanttekeningen, maar vrees niet: ze zijn bedoeld om het gezag en de uitstraling van de Welstands- en Monumentencommissie te vergroten. Musis 330 Ineens stonden er twee gifgroene telefoonzuilen voor historische gebouwen: pal voor het Stedelijk Museum en café Van Diggelen. Ultramoderne zuilen voor beeldbe palende monumenten. De wethouder voor stadsvernieuwing en architectuur was niet te genieten. 'Mijn mond viel open van verbazing. Dat is niet de manier om met je stad om te gaan,' zei Adri Reijnhout. De onvrede maakte deel uit van zijn toespraak bij de ope ning van Monumentendag, op 14 sep tember in de Korenbeurs, waar een leuke expositie van oud Schiedam te zien was. Nog afgezien van de vorm van die PTT-zuilen: 'Aarde- en pasteltinten heb ben de voorkeur,' staat in de spelregels van de Welstands- en Monumentencommissie Schiedam. 'Kleuren kunnen hooguit gebruikt wor den om accenten te benadrukken, niet om een slecht ontwerp te verhullen. Primaire kleuren op grote vlakken zijn taboe.' Nu gaat het hier om gebouwen en we moeten hierbij in acht nemen dat veel nieuwbouw de laatste jaren van onmo gelijke kleuren zijn voorzien. Schuimpjesgeel en -rose, maar te vies om trek van te krijgen. Schelblauw, en een bedorven soort paars, dat zijn de dominante kleuren bij enkele nieuwe woonblokken her en der in de stad. Mislukte pogingen om een grauwe herfst een zomers tintje te geven. Het is nodig dat het welstandsbeleid hier korte metten mee maakt - en dat hoeft zich dan heus niet te beperken tot gebou wen. Elke gifgroene telefoonzuil behoort van hoorn tot kaartautomaat messcherp ontleed te worden door de Welstands- en Monumentencommissie. Elke grijze parkeermeter, iedere beton- kroket op het wegdek, de feestverlich ting van de winkeliers, alle achtertuin hekjes en alle balkonzeildoeken, geen rieten scherm uitgezonderd, behoren door de commissie van een doorslagge vend advies te worden voorzien. Dat kunnen we de commissie toever trouwen. De commissie telt leden die enthousiasme, visie en deskundigheid combineren, zoals beeldend kunstenaar Sjet Henderickx, architect Henk Klunder en restauratie-architect Peter van Velzen. Voorzitter is Gerard Schoenmakers, oud-wethouder van Middelburg. Hun takenpakket behelst de zorg voor de kwaliteit van oude en nieuwe gebouwen en verder zo veel mogelijk wat met het uiterlijk van Schiedam te maken heeft. De onlangs uitgebrachte brochure laat zien dat het traditionele welstandstoezicht op moderne leest geschoeid is, waarbij de verantwoordelijke commissie zeer aan respect en gezag kan winnen, indien ze verstandig met conflicten omgaat. Die conflicten zullen er geregeld zijn. Als de bewoner van een straat een gro tere dakkapel wil dan zijn buren, is er vanaf heden een redelijke kans op wei gering. En wanneer een ondernemer een rolluik of reclamebord wil aanbren gen, wordt er nauwlettend op toegezien dat het straatbeeld niet verstoord raakt, want dichte etalages en een wildgroei aan uithangborden versterken in hun combinatie het unheimische karakter van een winkelstraat bij avond. De Welstands- en Monumenten commissie zal over smaak moeten twis ten: een prikkelende uitdaging, omdat de massa ervan uitgaat dat dat niet valt te doen, en het dus ook niet probeert. Het verdient warm aanbeveling dat een esthetische benadering van de stad een draagvlak krijgt op wijk- en buurtni- veau. Het zou nuttig zijn als de actieve burgerij in een communicatieve Welstands- en Monumentencommissie haar voorpost ziet in de strijd voor een stad om trots op te zijn. Niet alleen nut tig. Zelfs noodzakelijk. Als we het er namelijk over eens zijn dat de gifgroene telefoonzuilen vlak voor een historisch gebouw niet aan redelijke eisen van welstand voldoen, en als we het er dus over eens móeten zijn dat de commissie niet alleen over gebouwen moet advise ren maar ook over al die details die ont sierend in de gevelwand of het straat- OVER SMAAK VALT WEER TE TWISTEN

Musis | 1996 | | pagina 330