Hèt adres voor al uw zorg en andere verzekeringen thie voor bepaalde vrijheidsideeën en trok jeugd die naar pop muziek luisterde, lang haar had, soms wat met drugs experi menteerde en in de tuin van moeder een wietplant cultiveer de. De jeugd was op zoek naar geluk'. Toch zegt hijiVoor ons was het deels een sombere tijd.Veel jonge mensen van toen waren op zoek naar het niet-materiële geluk. Maar we hadden de tijd om ernaar te zoeken, want er was geld genoeg. We waren ontevreden met de bestaande situ atie, omdat we ons die luxe konden permitteren. En we had den het idee, dat we in een soort eindperiode leefden, waarin wij het nieuwe vertegenwoordigden. We hadden wel macht. We hadden de macht van de verbeelding. Je zag toen voor het eerst dat een kleine groep jongeren politiek bewust werd. We stelden de thema's vast, waarop de gevestigde orde wel moest reageren. En een aantal mensen heeft van die macht gebruik gemaakt. Want de meesten zijn in hun verdere leven best behoorlijk terechtgekomen'. Deze mening deelt ook Hans de Ruiter. 'Het was natuurlijk nog nooit vertoond: de regenten moesten eraan wennen dat bewoners ineens voor hun buurt opkwamen. Dat ze inspraak eisten. Roelfsema heeft daar geloof ik nooit aan kunnen wen nen'. Wout Putter: 'Je ging naar het zakkendragershuisje of naar de Ster. (Tegenwoordig om onverklaarbare redenen steeds 'Sterretje' geheten)'. 'Dan sloeg je boute taal uit, maar daar bleef het wel zo'n beetje bij, alhoewel er natuurlijk wel tegen een paar heilige huisjes geschopt werd'. Vincent Broeke beleefde de bewegingen mee als begeleider in het Weeshuis der Hervormden aan de Lange Achterweg. Als directe buurman dus. 'We spraken er veel over', herinnert hij zich, 'maar meer uit een zijdelingse betrokkenheid. Politiek juichten we de gebeurtenissen aan de Laan toe en bespraken ze 's avonds bij een glas wijn. We dronken er ook weieens thee. Achteraf kun je zeggen dat er bepaalde overeenkomsten bestonden tussen die beweging en de veranderingen die we als jeugdwerkers binnen onze eigen organisatie tot stand wilden brengen. Ook daar werden bestaande en overerfde structuren ter discussie gesteld en bestond er verzet tegen gevestigde opvattingen. Belangrijke raakpunten waren natuurlijk de anti- autoritaire opvattingen, de opkomende milieubeweging en de Vietnambeweging die net zo goed bij ons wortelde als een stuk verderop in de gekraakte panden'. Op de vraag of het wel een goede keuze is, die het SCHAT heeft gemaakt, zegt Wout Putter direct: 'Daar heb ik geen mening over.'. Maar later komt er toch nog wat. 'In feite was de Maagdenhuisbezetting veel belangrijker. Er was natuurlijk wel een strijd, maar de invloed daarvan wordt vaak schromelijk overtrokken. Dat zie je ook in het lokale nieuws uit die tijd. Er werd wat gescholden op de autoriteiten, maar dan heb je 't wel gehad.'. Hoorde hij bij de Schaper-groep? 'Tja... Ik ging naar de bijeenkomsten in het zakkendragershuisje, omdat het gezellig was. Gewoon aardige mensen. En er waren er veel als ik. Daarom heb je het ook over een heel wisselend gezel schap'. Is de geschiedenis niet een beetje gemythologiseerd? 'Ja.'. Zonder aarzeling. Ook Hans de Ruiter laat zich niet uit over de keuze van het SCHAT. 'Je kan voor een toneelstuk alles als thema gebruiken. Je kan van een slecht verhaal een goed toneelstuk maken - en omgekeerd. Maar als het aan mij lag zou het een musical wor den - beter nog: een rock-opera met zang en dans'. ZORGVERZEKERAAR DSW Hoofdkantoor: 's-Gravelandseweg 555, 3119 XT Schiedam, Tel. (010) 246 64 66 Musis 10

Musis | 1997 | | pagina 10