EEN ZO eenvoudig s Het Stadsef is nieuws. Politiek nieuws. De raad maakt zich zorgen over de kostenstijgingen die de realisering met zich meebrengt. Gekrakeel is er ook over het hoge architec tenhonorarium, hoewel dat gezien de totale bouwkosten ruim binnen de gebruikelijke marges blijft. Gemeente raadsleden vragen zich af of de kosten wel in verhouding staan tot het uiteindelijke resultaat. Beducht voor een 'bonnetjesaffaire' na het nog vers in het geheugen liggende 'sloopschandaal'wordt gezocht naar schuldigen, die uit eindelijk in een verkeerde tijd en foute hoek worden aange wezen door raadslid M. Houtkamp. Th. Schoenmakers plaatst vraag tekens bij elke kostenstijging en komt tot de conclusie dat het Stadserf niet anders dan een fiasco kan worden en een plan wordt gelanceerd om een tekort van een slordige tweeënhalf miljoen uit spon sorgelden bijeen te krijgen. Het lijkt alsof Schiedam allang niet meer blij is met de realisering van het Stadsef dat in het Schiedam van de toekomst een binden de stedelijke en culturele functie moet vervullen. Of..., o, is er misschien iets anders g aan de hand? Verliest Schiedam 't elan dat nodig is c om een dergelijk project van j de grond te tillen? Zijn de -o bestuurders die het waagden a om een vooraanstaand archi- u- tect als Ruijssenaars in huis te halen, anderen dan die deze keuze nu moeten verantwoorden? Of zijn we gaande het project het gezicht op de visie en doelstellingen kwijt geraakt en maken we ons alleen nog maar zorgen om de centen? Het heeft er alle schijn van wanneer we ons niet alleen bepalen tot de politieke discussie, maar ook eens kijken wat er zich binnen het project zelf afspeelt. En zien hoe de opdrachtgever bij stukjes en beetjes aan het oorspronkelijke ontwerp knaagt in de hoop om daar door besparingen de kosten te verminderen. Ook al loopt Schiedam daarmee de kans dat het uiteindelijke resultaat van aanzienlijk mindere kwaliteit zal zijn, dan het Stadse f dat ons oorspronkelijk voor ogen stond. Geen cen trum van allure maar een uiterlijk mooi complex dat van binnen niet meer is dan de optelsom van samengebrachte functies. Een bolide met een ladamotor. Wim de Wagt Musis 18 Uj 00 Q 00 Architect Hans Ruijssenaars is nog steeds erg enthousiast over de nieuwbouw die hij voor het Stadserf heeft ontworpen. Dat enthousiasme hoopt hij uiteindelijk toch over te brengen op de Schiedammers, voor wie het theater, de bibliotheek, de stadswinkel en het gemeentearchief uiteraard bedoeld zijn. Hij is een architect die naam heeft gemaakt door in de eerste plaats vanuit de behoef ten van de stad en haar bewoners te ontwerpen. Toch wil hij niet verhullen dat hij de afgelopen tijd wel eens met de han den in het haar heeft gezeten over Schiedam. Zijn twijfel over de goede afloop betreft vooral de uitwerking van sommige onderdelen van het interieur, alsook het buitengebied. Door een nogal gebrekkige communicatie met de verschillende betrokkenen bij de gemeente, heeft hij het gevoel dat deze finishing touch hem door de vingers glipt. Hoe een architect moet knokken voor iedere vierkante centimeter van zijn ont werp. Ruijssenaars had de vaste inrichting van het theater, de biblio theek en de stadswinkel graag helemaal zelf willen doen, ten-

Musis | 1997 | | pagina 18