EEN ANDER VERHAAL TENTOONSTELLINGEN Musis 26 heeft aan het eind van de 20e eeuw de meeste aardebewoners uitgeroeid. Overlevenden heb ben zich teruggetrokken in sta len holen onder de grond. Een team van wetenschappers houdt mensen gevangen en stuurt één van hen, James Cole, terug naar de tijd van vlak voor de ramp, om meer informatie te krijgen over het virus. Er gaat echter een en ander mis en Cole belandt 111 een psychiatrische inrichting. Groots opgezette sf-film van de animator van M onty Python. Stadsgehoorzaal Vlaardingen (Harmonie) Jan Rot Hans Breetveld - Dans met mij Aanvang: 20.00 uur Toegang: f 20,-/f 17,5(1 ZATERDAG 1 FEBRUARI Filmhuis 12 Monkeys (VS, 1996) Regie: Terry Gilliam Met o.a. Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt Aanvang: 20.30 uur Toegang: f 9,-/f 7,- Zie vrijdag 31 januari. Stedelijk Museum Schiedam Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag van 11.00 uur - 17.00 uur, zon- en feestdagen 12.30 uur - 17.00 uur. Toegang: f 3,-/f 1,50, gratis toe gang op woensdagen en voor k-inderen t/m 12 jaar, Museumjaarkaart, Rotterdampas en leden van de Vereniging Vrienden van het Museum. Tot en met 12 januari: Unisono 1, schilderijen van Koen Vermeule. Tot en met 9 februari: Het Stationsplein en omgeving. Artotheek/ Gemeentearchief Schiedam Bachplein 581 en Korte Haven 133, Artotheek dinsdag en don derdag van 13.00 -20.00 uur, zaterdags van 10.00 tot 16.00 uur, Archief maandag t/m vrij dag van 9.00 - 17.00 uur. Toegang gratis. Tot en met 8 februari: Nico van Welzenes en Leo de Kruis 'Plekjes uit de directe omgeving van Schiedam'. Galerie Distanza I lam 1, gratis toegang. Openingstijden: woensdag t/m zaterdag 13.00 - 17.00 uur. Tot en met 31 januari 1997: Gemengd gecomponeerd. Keramiek van Nesrin During. Paulien Ploeger, Ellen Rijsdorp en Janme van der Wel. Martine Knoppert exposeert glas en Diana van Hal grafiek. Nederlands Gedistilleerd Museum De Gekroonde Brandersketel Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag van 11.00 uur - 17.00 uur, zondag 12.30 uur - 17.00 uur Toegang (inclusief 1 consump tie): f7,50, kinderen t/m 16 jaar f6,50. Nationaal Coöperatie Museum Openingstijden: donderdag en vrijdag van 13.30 uur - 17.00 uur, donderdagavond van 19.00 uur - 21.00 uur, zaterdag van 11.00 uur tot 17.00 uur. Toegang gratis. Filmhuis Van 10 januari t/m 7 maart werk van Nikolaj Dielemans. Met de kunst in Nieuwland mag het er dan slecht voorstaan, de gebrandschilderde ramen die Frits Henderickx in 1956 voor de voormalige RK. Huishoudschool 'Liedewijde' ontwierp en uitvoerde, zijn gerestaureerd en terug aangebracht in de voort zetting van die school: Het Maascollege. Vier jaar heeft de restauratie die werd uitgevoerd door de Rotterdamse kunstenaar Henk van der Kooij geduurd. Ook Frits Henderickx zelf was - zij het vooral in adviserende zin - bij het karwei betrokken. De vierentwintig ramen dateren uit een periode waarin het kunstenaarsduo André en Frits Henderickx zich nog maar kort bezighielden met het maken van gebrandschilderd glas. Waarschijnlijk zouden ze zich daarin ook nooit hebben bekwaamd als zich niet in een overgenomen schildersinventaris een brandoven en een partij glas en lood hadden bevonden. Dat noodde tot experimenteren en na een eerste - meteen al forse en overtuigend uitgevoerde - ruit die zich nog altijd in café 't Vierkantje bevindt, volgden meteen de bestellingen voor glas in lood. In het Schiedam van die dagen speelden de distilleerderijen nog een rol van betekenis en vrijwel elke had een eigen ont vangst- en proefruimte die vroeg om een kunstenaarshand. Schilderijen van Doop Wiegman, muurschilderingen van Schmiermann en Sey, prenten van DeConinck en ramen van André en Frits Henderickx waren zeer gewild, evengoed als tal van Schiedamse en niet Schiedamse kunstenaars een aardige bijverdienste hadden in het ontwerpen van etiketten, flessen, posters en verpakkingen, schrijven van teksten en meer. In dit opzicht zou een tentoonstelling van 'distillerie-art', zeker geen slecht idee zijn voor de Gekroonde Brandersketel en weieens onvermoede namen kunnen verbinden aan het Nederlands gedistilleerd op teksten en muziek van bijvoorbeeld drs. P., Carmiggelt, Van Kooten en Andriessen. Voor een aantal kunstenaars opende de betrekkingen met Schiedamse distillateurs ook de weg naar grotere opdrachten en vaak op kerkelijk of educatief gebied. Veel distillateurs immers hadden ook bestuurlijke functies. En dat soms tot ver op het internationale vlak. De ramen die Frits Henderickx vervaardigde voor de 'katho lieke huishoudschool' bevinden zich op het breekpunt van een dergelijke ontwikkeling. En daarmee zijn ze behalve artistiek typerend voor hun tijd ook tekenend voor de sfeer in het Schiedam van die dagen. Want het is natuurlijk geen toeval dat in het glas in lood in 't Vierkantje een metershoge kruik 'echte Schiedamsche' is verwerkt, Henderickx een eervolle opdracht kreeg van het bestuur van het RK. Noletziekenhuis, ramen brandschilderde voor een Liduina-kerk op Aruba en de ramen maakte voor Liedewijde aan de Nolenslaan. Regelmatig duikt in de opdrachtgevende besturen de naam op van Jan Wittkampf. Jawel, degene die in de jaren zestig als nog enige distillateur de onvervalschte Schiedamsche moutwijnjenever stookte. Ook in dit opzicht valt aan de gerestaureerde ramen in Nieuwland een historisch-monumentale waarde toe te kennen. Maar hoe zit het dan met die geweldige muurdecoratie die Frits Henderickx ontwierp voor het zover van Schiedam ver wijderd Bolscomplex in Nieuw Vennep zult u vragen. Welnu, daar zat brander-distillateur Jan de Koning achter, maar dat is weer een heel ander verhaal.

Musis | 1997 | | pagina 26