ostade b.v. bouw- en aannemingsbedrijf de werktijd van dertien tot zeventien uur per dag lijkt slechts lang in onze ogen. Voor (een hooggeschoolde) metaalbewerker gold twaalf tot veertien uur per dag als normaal, voor bouw vakkers twaalf uur evenals voor glasblazers, terwijl de bakkers vochten voor hun ideaal van een 66-urige werkweek. Hieruit mag met worden geconcludeerd dat de branders knechts het gemakkelijk hadden. Wel dat zij niet de enige arbeiders waren die 'savonds uitgeput neervielen. Het beeld van de vroegoude mens die met stramme benen langs de ver laten ochtendstraten strompelt, kon in 1909 van toepassing zijn op het overgrote deel van de industriearbeiders (de ellende des Volks zoals Multatuli het uitdrukte) in geheel Nederland. Meer dan een stad van misstanden was Schiedam ook een stad waar in tegenstelling tot elders kinderarbeid nauwelijk voor kwam en een opmerkelijk liberaal onderwijsbeleid werd gevoerd dat in scherpe tegenstelling stond tot het lang vast houden aan traditionele vormen van sociale zorg. Een gemeenschap die als één der eerste in 1854 een woningveror dening tot stand bracht, al sinds 1820 beschikte over een volksspaarbank, het initiatief nam tot de eerste arbeidsbeurs in Nederland en in het algemeen een loonpeil kende dat vaker hoger dan lager lag dan het landelijk gemiddelde, maar tot vóór 1890 geen arbeidersbeweging kende. Voor een nadere indicatie van de graad van armoede en ver paupering van de brandersknechts waaraan het beeld van Zwart Nazareth goeddeels werd opgehangen, geven de versla gen van het Burgerlijk Armbestuur enig houvast. Hier immers kwamen de gevallen terecht van armoelijders die niet voor bijstand door de charitas in aanmerking kwamen of steun van andere zijde ontvingen. Opvallend is dat de krepeergevallen, waarover Spiekman en Schotting aan het begin van de eeuw in Rotterdam berichtten in Schiedam nagenoeg ontbreken en dat in de stukken beduidend minder dan in andere steden een directe relatie kan worden gelegd tussen overmatig drankge bruik en armoede. In een gemeenschap waar de alcohol als het ware uit de stenen kon worden geknepen, kwam het bijvoor beeld volstrekt met voor dat de lonen in de kroeg werden uit betaald om direct te worden omgezet in drank. Het schrik beeld dat EW. Drijver opriep bij de beroemde prent van Johan Braakensiek waarop een kind haar vader toeroept; 'Ach vader, Niet Meer!', behoorde in Zwart Nazareth zelf niet tot de gewone taferelen. De Schiedamse brandersknecht dronk nagenoeg gratis en de glasblazer, de schilder, de metselaar, de kuiper en de kurkensnijder deden voor weinig geld vaak clan destien met hem mee. Schiedam mocht vooral in het land worden afgeschilderd als Zwart Nazareth; de van drank vergeven en rook spuwende onheilsstad, waar in spelonken de vuren gloeiden en nevels van stoom haast onafgebroken opstegen van het grachtwater, maar in eigen kooi was deze, gil en vuur spuwende draak, een braaf beest dat maar al te graag berustte in al zo lang bestaande ver houdingen Literatuur;Jan van Bergen en Henegouwen ea. Pennevmchten op brandewijn; P. de Bruin, Zwart SchiedamHoe wij werken, hoe wij leven; Enquête gehouden door de Staatcommissie krachtens de wet van 19 januari 1890; Han van der Horst, Geen ideaalmenschen; Nico Scheepmaker, Ach vader niet meer; H. Schmitz, Schiedam in de Tweede helft van de negentiende eeuw;J.C. van der Stel, Drinken, drank en dronkenschap Vijf eeuwen drankbestrijding en alcoholhulp verlening in Nederland; Gemeentearchief Schiedam, Verslagen gemeen teraad en jaarverslagen Burgerlijk Armbestuur t/m 1920. NIEUWBOUW RENOVATIE VERBOUWINGEN ONDERHOUDSWERK Willem Barentszstraat 131 24 LC Schiedam Tel. OIO - 471 50 00 35 Musis

Musis | 1997 | | pagina 35