nieuwbouw renovatie restauratie NIEUW J.J. Petit b. Broersveld 135/137 Schiedam Groeneweg 52 Schiedam is de schitterende collectie designhorloges. Een prachtig geschenk en uniek sieraad. Musis-lezers profiteren van een uitzonderlijk kennis makingsaanbod van maar liefst 10% korting. opdracht van TNO en ontdekte toen dat andere afdelingen van TNO proef dieren gebruiken en militair onderzoek ten behoeve van het leger doen. Munnik tekent ook voor de Dierenbescherming en voor Kritisch Faunabeheer. Wat te doen? Hij besloot voor TNO te blijven tekenen, maar opdrachten van TNO-organisaties die dierproeven en militair onderzoek doen, te weigeren. Echt principieel vindt hij dat zelf ook niet, maar zijn wereld kent nu eenmaal iets meer kleurschakeringen dan alleen zwart en wit. Kiezen, aldus Len Munnik, blijft moeilijk, vooral waar het opdrachtge vers voor illustratief werk betreft. Een illustratie is een 'tekening in opdracht' en heeft indirecter met je geweten te maken dan een politieke prent die recht uitje hart komt. Voor hem bete kent dat dat hij TNO wel als opdracht gever kan accepteren, maar geen enkele concessie kan doen in zijn politieke prenten. Die zijn de uitlaat voor zijn agressie over het vreselijke nieuws dat hij iedere dag leest, hoort en ziet, maar ze zijn ook zijn middel om de krante lezer wakker te schudden en te waar schuwen voor de glijbaan richting afgrond. Koos van Wering zei het de dag na de prijsuitreiking in Trouw mooier dan de tekenaar het zelf kan zeggen: 'Len Munnik is op zoek naar een betere wereld, waarin niemand honger hoeft te lijden of onderdrukt hoeft te worden'. Len vult aan: 'en waarin niet alle kwetsbare waarden worden opgeofferd aan het belang van de geldzak.' Politiek tekenaar Daumier streed in de jaren 1830-1835 tegen de liberale juli monarchie in Frankrijk, een soort voorloper van ons paarse kabinet, en kwam daardoor in de gevangenis. Albert Hahn bestreed van 1902 tot zijn dood in 1918 in de Notenkraker, het wekelijks bijvoegsel van het socialisti sche dagblad Het Volk, de uitwassen van het in Nederland toen nog jonge kapitalisme. Intussen is de wereld ingrijpend veranderd. Len Munnik sig naleert en commentarieert, meestal fel, maar dat kan in een land met een gega randeerde vrijheid van meningsuiting. In Algerije of Irak is een politiek teke naar nog steeds een strijder die grote risico's loopt, in Nederland is hij iemand die met beelden inzichtelijk maakt wat hij vindt dat er mis is, en daarvoor de klassieke methode van de overdrijving gebruikt. Zo'n tekenaar, of hij nu links of rechts denkt, moet een gevoelige antenne hebben voor onrecht en dat is er genoeg. Len vindt een poli tiek tekenaar een bevoorrecht mens, omdat hij de gevoelens van duizenden medemensen kan en op een publiek forum mag verbeelden. Dat is een grote verantwoordelijkheid. En waar het alle maal toe leidt? Len Munnik hoopt dat hij zijn 'lezers' een helpende hand toe steekt bij hun dagelijkse tocht door een gecompliceerde wereld en als hij ooit een politicus tot betere gedachten zou mogen brengen, heeft hij niet voor niets getekend. Hij vindt zichzelf ook een strijder, maar wel een die zichzelf en zijn resultaten kan relativeren. Boven zijn briefpapier pronkt dan ook trots Don Quichotte, de klassieke karikatuur van de onhandige, maar idealistische strijder tegen het onverslaanbare onrecht! _r~i_ LOODGIETERSBEDRIJF V. V.N.I.-installateur div. merken c.v.-ketels Telefoon nummers. Winkel Broersveld 135/137 010-4267736 Loodgietersbedrijf 010-4714879 Mobiele Riolerings Dienst 010-4701132 Bouw- en Aannemingsbedrijf v/h D. J. Salm Zoon Geervlietsestraat 11 3114 VC Schiedam Telefoon: 010 426 12 40/473 10 53 Vormgever in goud en zilver Rob van der Ham hedendaagse modieuze sieraden, accessoires en objecten. Restauratie en reparatie. nam *»73715^ Musis 42

Musis | 1997 | | pagina 42