■I KIES THUIS DE MOOISTE KLEUREN VOOR UW HUIS! Vips I.Oi;iVI:IV piration de beste in verf...de beste in behang Dam 37-45, Schiedam, Telefoon: 010-4266192 45 Musis is dat we iemand vinden die hem ver voert. En trouwens, vind je het torentje niet leuk?'. Hetgeen me, voorzichtig gezegd, een wat onpraktische benade ring leek van het vraagstuk hoe een compleet gebouw naar Schiedam te ver voeren en als ruimtelijke versiering in te passen in bestaande en nog te ontwer pen plannen. Natuurlijk moest ik toege ven dat het torentje als bouwwerk bij zonder was en stiekem dacht ik ook al na over een plekje in Schiedam. De Plantage misschien, of mogelijk een vij ver in het Beatrixpark...Vol rijzende plannen pakten we de trein terug naar Schiedam. Het verhaal van het torentje begon voor de dienst Gemeentewerken al zo'n twee maanden daarvoor. Opeens stond Yvon binnen in mijn kamer in het stadskan toor en vertelde dat ze zoiets bijzonders had, 'echt iets voor jullie'. Een torentje dat ze had zien staan op het Academisch Ziekenhuis en dat naar haar idee het bewaren waard was. Alleen zag de gemeente Leiden er niets in. Sterker nog,Yvon kon het meteen meenemen als ze wilde. Zonder betaling en zonder andere tegenprestatie.'En', vertelde ze in ontwapenende argeloosheid, 'toen dacht ik meteen aan de Schiedamse groen mensen. Jullie zijn vast wel in voor een nieuwe uitdaging'. Nu waren we inderdaad al wat gewend van deze Schiedamse kunstenares. Ik kende haar van de voorbereidingen aan de kunstestafette driejaar geleden.Toen maakte ze een groot drijvend boeket in een vijver bij de Heijermansflat in Woudhoek; een ruiker van jewelste. Opnieuw dook ze op toen ze een boomstam nodig had om daarvan een gietmal te maken voor bronzen paaltjes. Ook dat leek ons in alle eenvoud een leuk idee en bovendien een bijzondere manier om anti-parkeerpaaltjes te reali seren. We spraken daarom af, dat deze bij een speciaal project zouden worden toe gepast. Uiteindelijk zijn er zo'n dertig van gekomen op het vorig jaar aange legde dr. Willem Dreesplein in Nieuwland. Nu is iedereen er weer aan gewend, maar toen ze er pas stonden gaven voorbijgangers luidkeels commen taar: 'wat belachelijk' en 'welnee, juist leuk, moetje voelen'. De bovenkanten zijn intussen glad van het betasten, ter wijl de onderkanten groen uitgeslagen zijn van de plassende honden. En dat het idee op z'n minst oorspronkelijk mag worden genoemd werd nog eens onderstreept doordat Yvon Koopman met haar 'stronkies' genomineerd werd voor de Nederlandse uitvindersprijs en dat inmiddels enkele gemeenten belang- stelling hebben getoond voor het plaat sen van deze paaltjes in historische stads centra. Een bronzen stronkie is immers heel wat anders dan weer zo'n Amsterdammertje die met miljoenen tegelijk het Nederlands stedelijk histo risch bezit vervuilen. En het torentje? Dat staat inmiddels in Schiedam. Dankzij de vasthoudendheid van Yvon, het geregel van collega Ron Kervezee en gratis vervoer door de firma Zwatra, die als gespecialiseerde transporteur op dit gebied als vrijwel enige in staat was om dit even omvang rijke als kwetsbare transport te realiseren en er alle mankracht en apparatuur voor ter beschikking heeft gesteld om het torentje, goed ingepakt en degelijk ver ankerd op de speciale Zwatra-dieplader de reis van Leiden naar Schiedam te laten maken. Inmiddels staat het op het terrein van de afdeling Groen voorziening Natuur van de dienst Gemeentewerken. Nog steeds stevig ingepakt de de Zwatra-reisverpakking en met de leien in aparte dozen. Daarna kon het zoeken en plannenma- ken beginnen. Na een speurtocht per fiets door de stad, hebben we een lijstje aangelegd van favoriete plekken. Hoog genoteerd staan de Swammerdamsingel in Oost en een plek in Nieuwland. De keuze hangt vooral af van de financiële mogelijkheden (dus inwoners van Oost en Nieuwland, wat bieden jullie?). Want het torentje moet natuurlijk op een ste vige wijze geplaatst worden. Ook wordt het nog 'bewerkt': net als bij de andere objecten van Yvon wordt er van alles aan toegevoegd waardoor het een nieuw uiterlijk krijgt. Ze noemt dat 'bescherm de gebiedjes' maken. Dus, als het goed is, komt u binnenkort ergens in Schiedam een heel bijzonder bouwwerk tegen. Het torentje vanYvon

Musis | 1997 | | pagina 45