ill: ¥A Ahmet Karapinar vorige Imam was zo'n zes jaar in Schiedam geweest en dat is Musis 54 Erïr Diikhlli7Pn volgens de Turkse regering meer dan genoeg. De nieuwe Turkse Imam in Schiedam is relatief jong (42 jaar), getrouwd en heeft vier kinderen. Drie van hen wonen bij hem in Schiedam en gaan naar een Internationale school om zo snel mogelijk Nederlands te leren.Voordat hij naar Schiedam kwam heeft hij enkele jaren als Imam voor de Turkse gemeen schap in Duitsland gewerkt. Meer dan de vorige Imam heeft hij dan ook oog voor de problemen van Moslims in een wes terse samenleving. Een van zijn eerste daden was om zich bij het Educatief Centrum in Schiedam in te laten schrijven om Nederlands te leren. Hij is een groot voorstander van een aktiever en opener beleid van de Moskee richting Schiedamse samenleving. In Schiedam wonen ongeveer 6000 gelovige Moslims. Daarmee is de Islam waarschijnlijk één van de grootste of misschien wel de grootste religieuze groep in Schiedam. Moslims zijn ook trouwe Moskee-gangers. Het overgrote deel gaat regelmatig naar de Moskee, ook de jongere groep, de tweede generatie migranten is regelmatig in de Moskee te vinden. De Moskee van de Turkse gemeenschap in Schiedam is ook meer dan alleen een gebouw mét een religieuze func tie. Het is tevens een soort buurthuis waar jongeren en oude ren elkaar ontmoeten, waar cursussen gegeven worden en waar u in het winkeltje ook op zondag voor uw boodschappen terecht kunt. De religieuze leider van de Moslims is de Imam, een functie die qua opleiding en inhoud te vergelijken is met een domi nee en een pastoor. Qua invloed en status verschilt de Imam echter nogal flink van zijn Nederlandse vakgenoten. Het gezag van een Imam in de lokale gemeenschappen is groot. Vandaar ook dat Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken (coördine rend minderhedenbeleid) onlangs heeft laten onderzoeken of er ook in Nederland een opleiding voor Imam's gestart kan worden. De Imam's in Nederland worden tot nu toe uitslui tend in Turkije opgeleid in door die regering gecontroleerde instituten. Want ondanks de officiële scheiding tussen kerk en staat in Turkije, heeft deze regering veel invloed op de Imam's, met name ook omdat zij door hen betaald worden. Met een groeiende groep hoger opgeleide tweede generatie Moslims in Nederland is er, volgens minister Dijkstal, behoefte aan een opleiding in Nederland. Bovendien is een hier opge leide Imam, die uiteraard de taal goed spreekt en op de hoogte is van de Nederlandse regels en gebruiken, uitermate nuttig bij het streven naar integratie en participatie van (Moslim)migran ten in de Nederlandse samenleving. De Turkse regering is ech ter vooralsnog niet van plan aan het idee van Minister Dijkstal mee te werken. Zij willen dat de Imam's uitsluitend in Turkije opgeleid blijven. Overigens geldt dit ook voor Marokko. Hoe zit dat met de Imam van de grootste migrantengroep in Schiedam, de Turkse gemeenschap? Wat zijn zijn ideeën en denkbeelden over integratie, de rol van de Islam in Nederland en de participatie van migranten in de Nederlandse samenle ving? Eric Dijkhuizen en Ahmet Karapinar van de Stichting Medelanders spraken met de nieuwe Imam in Schiedam. In het voorjaar van 1996 is FazliTatli, de nieuwe Imam voor de Turkse Moskee aan het Raam naar Schiedam gekomen. De In Turkije heeft hij ter voorbereiding op zijn werk in Schiedam een cursus van 15 dagen over de Nederlandse samenleving gevolgd. Verder heeft hij veel met Turken gepraat die in Nederland hebben gewoond. Zijn beeld van Nederland was dat van een land met een grote welvaart, uitstekende sociale voorzieningen en een goede gezondheidszorg. ImamTatli is opgegroeid, in Yozgat een stadje in het midden van Turkije. Zijn vader en enkele ooms waren ook Imam en die achtergrond is zeker van invloed geweest op zijn persoon lijke keuze. Imam Tath heeft in Istanbul een universitaire opleiding gevolgd. Naast veel studie over de Koran en de geschiedenis van de Islam, heeft hij zich verdiept in tal van sociale weten-

Musis | 1997 | | pagina 54