M Facilicom V|ff/ Bedrijfsdiensten Voor informatie: 's-Gravenlandseweg 258 3125 BK Schiedam 010 - 462 33 33 Schoonhouden Beveiliging/Bewaking Institutionele Catering Bouw, Renovatie en Technisch Onderhoud Intergom Uitzendbureau Musis 106 dies voor evenementen als dit worden zoveel treurige voor waarden verbonden dat elke kunstzinnigheid, originaliteit en spontaniteit moet zwemmen aan de haak van de politiek. Kunst mag immers niet gewoon kunst zijn, neen, kunst moet toegankelijk, laagdrempelig en educatief, opvoedend zijn. Dat maakt van de kunstenaar een populist en schoolmeester, ja zelfs badmeester. Kunstenaars, die vroeger niet zelden stamel den of stotterden, moeten tegenwoordig praten als Brugmannen en schrijven als Dorknopers. Kunstestafette in 't Kolpa, wat moet ik mij er in hemelsnaam bij voorstellen? Schilderijen die wedstrijdzwemmen, beelden onder de douche? 'Het duel, water en vuur' brainstormde de werkgroep. Er zou al eeuwenlang een vete bestaan tussen Schiedammers en Vlaardingers, waarbij over en weer met klui ten gegooid werd en klappen vielen. Er zijn inderdaad zulke ethnische twisten en botsingen beschreven. Ook ik herinner mij de vechtpartijen tussen Schiedammers en Vlaardingers op de grens van Holy en Groenoord. Maar als Kethelaar was ik buitenstaander. Ik vond die knokpartijen ook onzinnig en pri mitief. Eerder een kwestie van vallende blaadjes, verveling en betonmoeheid dan dat er sprake was van echte rivaliteit, een echt conflict. Grenzen vervagen, ook tussen steden en plaatselijke culturen. Zelfben ik van geboorte Schiedammer, Gorzenees. Recht tegenover de stokerij van Nolet stond mijn wieg. Mijn eerste indrukken van de buitenwereld waren jenever. Kan het Schiedamser? Door toeval werd ik Vlaardinger. Binnenkort hoop ik mijn 25-jarig jubileum als inwoner van de oude haringstad te vieren. (De feestelijkheden zullen in stilte plaats vinden). En last but not least ben ik getrouwd met een echt Vlaardingse, met de echt Vlaardingse achternaam Carmona Venegas. En dat haring en jenever, zeker als het Corenwijn mag zijn, elkaar goed verdragen heb ik ervaren als lichtmatroos onder schipper Arie Wapenaar. Met vuile baard, een flinke zes Beaufort en buiswater dat gutste uit mijn mouwen voer ik als lichtmatroos op Frigga, d'ouwe, van schipper Wapenaar de Boontjes door. Stavoren achteruit, Enkhuizen voor stond hij te kankeren op alle vrouwen die hem bedrogen, nog wel bellen zouen... Zijn vloeken gingen in de wind teloor. Mijn pet woei in 't Vrouwenzand en later viel ergens onder de Enkhuizer kust mijn blikje tranquillizers in het water. En zie, niet langer ging de zee tekeer. De woel'ge baren vonden diepe rust. Daarom heet Zuiderzee nu IJsselmeer. Van de uitstekende maatjesharing die Arie zelf al pruimend en zingend schoonmaakte werden mijn zenuwen weer gezond. Die oude vete wordt nu weer uit de kast gehaald en afgestoft om nog iets spannends te maken van de Kunstestafette. Boeren en buitenlui, laagdrempeligen en cultureel gehandicapten wor den op de opening van de Kunstestafette 97 uitgenodigd om de kunstsalon te bezoeken en de badmeesterwerken van Vlaardingse en Schiedamse kunstenaars te bewonderen. En te kopen, neem ik aan, want een kunstenaar moet ook eten. Ik zie op de foto in Groot-Vlaardingen cultuur-wethouder Van der Windt al met zijn Schiedamse collega in zwembroek met badmuts de natte expositie openen. Neem een duik in de kunst, maar verzuip niet. Daarna, zo lezen wij, volgt een reeks sportieve ontmoetingen op de grens van beide gemeenten waar ooit de kluiten vlogen en de klappen vielen wanneer de kalender de herfst inblader- de.We krijgen een wedstrijd te zien voor volkstuinders om 'het grootst, het mooist, het dikst, het langst en het zwaarst.' Wat hiermee bedoeld wordt blijft duister. De peen van de tuinder, de bloemkolen van de tuindersvrouw? Ik weet het niet, maar ik denk wel dat er massa's Vlaardingers en Schiedammers op deze bizarre derby zullen afkomen. En dan is er, alsof we intussen nog niet genoeg in de kunst verdronken zijn, nog een polemisch duel tussen Schiedamse en Vlaardingse schrijvers en politiek tekenaars. We zouden de jeugd, het kind bijna vergeten. Maar nee, speci aal voor kinderen, bijzonder spannend en aantrekkelijk gemaakt door 'lesbrieven' en met veel, heel veel 'leermomen ten', is er onder meer een jeugdsalon en een edel balspel. De braafheid druipt eraf. Met medelijden denk ik weer aan het geplaagde meisje van acht dat niet naar het zwembad mocht op zondag zoals ik niet naar het voetbal, waardoor verre voetbalgeluiden en de geur van een voetbalveld nog alle hunkering en weemoed van weleer oproepen. Wanneer zij eindelijk eens door haar cultureel gereformeerde ouders wordt meegenomen naar het zwembad, dan valt zij, o, deceptie, als nog in het museumwater. Dat is het materiaal waaruit jeugdtrauma's gemaakt worden. Wie na de estafette nog gewoon een duik wil nemen in het Kolpabad komt te laat. Want dan gaat tot grote vreugde van Wim Kerkhof het complex dicht en plat. Zoals zoveel histori sche of karakteristieke gebouwen in Vlaardingen, waar het altoos slopersbal is en eeuwig de heimachines geilen op de kaalslag. Met mijn dochtertje van anderhalf voorop in het zitje fietste ik vorige week terug naar mijn geboorteplaats. Zij was helemaal verrukt en stil toen zij onder achttiende-eeuwse luchten drie molens tegelijk zag draaien. 'Mole, daaie.' zegt ze steeds maar. En zo is het en zo moet het zijn. Molens die draaien, het paard in de wei en de kunstenaar in zijn atelier. En als nu ook het zaterdaggewicht van de Volkskrant en de heilige plicht die in Nederland op museumbezoek drukken verdwijnen, dan verwacht ik dat kunst aan honderden, ja dui zenden meisjes van acht een beetje vreugde zal schenken. In plaats van diepe teleurstellingen. Misschien dat ik dan ook weer eens een museum binnenwandel

Musis | 1997 | | pagina 106