lÉfll 113 Musis Hèt adres voor al uw zorg en andere verzekeringen 1 jr -s ZORGVERZEKERAAR DSW voor 'zorg'huisvesting, tegenwoordig worden 'broekies' van 55 ook toegela ten. Behalve dat de kwaliteit van de zorgverlening verandert door individu alisering wordt het ook weer leuk in de bejaardenoorden van nu. Nieuw is ook dat bouwimpulsen niet alleen vanuit de woningmarkt, maar ook vanuit de zorgsector zelf komen. Bijvoorbeeld in het geval waarin wordt gevraagd om te voorzien in een com plex van ver aangepaste woningen. Immers, waar de zorgverlener oog krijgt ook voor efficiency (dus bundeling van gelijksoortige vormen van hulpverle ning) is het de corporatie die kan voor zien in realisering en exploitatie op lange termijn. Want daarin biedt de cor poratie weer alle kennis, ervaring en kapitaal. En daarmee is niets mis, volgens de directeur van de Woningstichting. Integendeel. Het gaat er toch om dat vanuit het sociale perspectief optimaal huisvesting wordt geboden. Toch zal de werkelijke ontwikkeling niet in de richting gaan van de stichting van bejaardenoorden als Havenbogen en Marconihove of het bouwen van com plexen woningen voor het bijeenbren gen van hulpbehoevenden naar aard en handicap, want er is nog een andere taak waarvoor de corppraties zich zien gesteld en dat is namelijk het beheer van de uitgebreide contingenten huurwo ningen die voor en na de Tweede Wereldoorlog in Schiedam en Vlaardingen zijn verrezen. Daarop zal het samengaan tussen beheer, woning verbetering en -vernieuwing, stadsver nieuwing en hulpverlening zich eerder richten. Aanpasbaar bouwen strekt zich niet alleen uit tot nieuwbouw. Ook de vernieuwsector krijgt ermee te maken. Beide steden vergrijzen, al lijkt de top voor wat Schiedam betreft, gepasseerd. En dit maakt dat in de keuze voor ver nieuwing al direct rekening wordt gehouden met een aantal zorgaspecten. De ouderenzorg vestigt zich daarmee als een vast onderdeel in de gehele wijk volgens een patroon dat in hoge mate wordt bepaald door de individuele afne mers of een concentratie daarvan. Nieuwland en Groenoord, de Westwijk in Vlaardingen zullen straks niet meer gekarakteriseerd kunnen worden als stadsdelen waarbinnen zich een aantal ouderenvoorzieningen bevinden, maar als wijken waarin de zorg een geïnte greerd onderdeel is geworden van het leef- en beheerpatroon. En dit vanaf de meest beperkte schaal tot aan voedsel- en medicinale voorzieningen waar nodig. En dat alles binnen een patroon van aanpasbaar bouwen dat het mogelijk maakt om individueel ook een aantal fysieke voorzieningen te treffen die nu nog met geld apart moeten worden ingebouwd. Toekomst? In een aantal gevallen wel. Maar wie kijkt naar de nieuwe woningen aan de Watering in Schiedam, en in het algemeen naar de appartementencomplexen die door de corporaties (en in toenemende mate ook door particuliere ontwikkelaars) worden gerealiseerd zal opvallen dat er naar deze, op comfort gebouwde appar tementen, opvallend veel vraag is onder de jongere' ouderen. Juist omdat boven genoemde zorgfilosofie in deze meer luxueuze woningen op steeds geavan ceerde wijze in de praktijk wordt gebracht. Wie het nieuws wil zien zet de televisie aan, wie kontakt met de buiten wereld zoekt, pakt de telefoon, wie hulp verlangt drukt op de knop: in het SVP (Standaard Voorzieningen Pakket) rechts van de thermostaat Hoofdkantoor: 's-Gravelandseweg 555, 3119 XT Schiedam, Tel. (010) 246 64 66

Musis | 1997 | | pagina 113