115 Musis de Heidemij zelf al heeft afgeschoten. Onrealistisch en onwen selijk noemde de stuurgroep het advies om aan de Westfrankelandsedijk in Schiedam (langs het Volkspark) op middellange termijn huizen te bouwen. Het bedrijfsleven rond de Wilhelminahaven (in Schiedam zónder de toevoeging 'Koningin') kwam bij wijze van spreken al in opstand voordat het advies was uitgelekt. Begrijpelijk. De meeste bedrijven zit ten er nog geen acht jaar. Verwacht geen drastische bestemmingsplannen, die het rivier front totaal van functie doet veranderen! Tijdens een workshop in 1996 werd door de Schiedamse ambtenaar Frans Griffioen geopperd dat de herstructurering kon worden aangewend om het Volkspark te vergroten - 'geef Schiedam zijn Sterrebos terug!' - maar op advies van de Heidemij heeft de stuurgroep de ambities binnen de perken gehouden. Dat is jammer, maar aan utopieën had men niks. Dat heeft direct te maken met financiële beletselen, want de rijksoverheid toont zich minder scheutig als bij de start van het ROM-project Rijnmond kon worden verwacht. Het ROM-project beoogt de Rotterdamse havenontwikkeling zo te geleiden, dat én de economie én het milieu erop vooruitgaan. De herstructurering van de rivierzone Schiedam/Vlaardingen is hier onderdeel van. Omdat de finan ciële onzekerheden tot stagnatie leidden werd een speciale commissie-Koopman opgericht die de herstructurering overal vlot moest trekken. In de commissie zit de Rotterdamse oud wethouder Pim Vermeulen en dat zal er ongetwijfeld mee te maken hebben dat Koopman c.s. de gemeenten Schiedam en Vlaardingen hebben geadviseerd om intensief bestuurlijk samen te werken en om er niet voor terug te deinzen de veel grotere expertise en know-how van enkele Rotterdamse gemeente diensten in te schakelen.

Musis | 1997 | | pagina 115