1 I w,. Musis 116 De gevolgen zullen vooral merkbaar zijn op het Gusto-terrein in Schiedam (formeel: bedrijvenpark Nieuwe Maas), het enige bedrijventerrein langs de Maas dat niet van de gemeente Schiedam is. Er ligt nog een deel braak, maar de particuliere eigenaar ziet de uitgifte van grond stagneren. Tien jaar nadat de bewonersvereniging pleitte voor woningbouw op het Gusto- terrem, is nu ook het college van burgemeester en wethouders zo ver dat het woningbouw wil nastreven. Een lokale aannemer diende al geruimte tijd geleden een plan in. Woningbouw vraagt echter om wettelijke experimenteerruimte: het indus- trielawaai, afkomstig van onder meer de Waalhaven en de Eemhaven, komt ver boven het aantal decibel uit waarbinnen woningbouw nog aanvaardbaar wordt geacht. Het experimenteerproject is aangemeld bij het ministerie van VROM, dat dan een ontheffing zou moeten verlenen. Woningbouw tussen de Maasdijk en de Nieuwe Maas heeft vooral zin, als via de Buitenhavenweg de band met de binnen stad wordt versterkt door ook hier een combinatie van wonin gen en bedrijven toe te staan. Uiteraard zou het een aantrekke lijke route tussen Schiedam-Centrum en de rivier kunnen worden, te meer omdat er langs de Buitenhaven veel cultuur historisch waardevolle gebouwen en pakhuizen staan. De situatie is analoog aan die in Vlaardingen. Ook hier ont breekt het aan een toeristisch attractieve uitloper naar het havenhoofd, ofschoon de Oosthavenkade en de Westhavenkade over een behoorlijk potentieel aan historisch erfgoed beschik ken. Wethouder Van der Windt wil in de as tussen 't Hof en 't Hooft meer vliegen in één klap slaan. De omgeving van het station Vlaardingen-Centrum verdient een oppepper en in de nabijheid van de Unilever-kantoren wordt de woningdichtheid vergroot (een binnenstedelijke Vinex-locatie). De recreatieve waarde van de Maasboulevard moet meer gaan omvatten dan het Deltahotel, de steiger voor de veerboot naar Pernis en het uitzicht op de Shell aan de overkant - want al zullen sommige Vlaardingers dat niet met droge ogen kunnen lezen, het zicht op de industrie blijkt wel degelijk een publiekstrekker te zijn. Centraal in de rivierzone ligt Vijfsluizen. Het is een plek die finaal op de schop gaat. De Beneluxtunnel wordt tweemaal zo breed, inclusief rijksweg A4, die dan volledige op- en afritten krijgt. Na 2001 komt de metro erlangs (de Beneluxlijn die via wijk Nieuwland tussen het Marconiplein en Spijkenisse loopt) en ook is via de tweede Beneluxtunnel een doorgaande fiets route gepland, die Midden-Delfland ineens dichter bij de Rhoonse Grienden brengt. Op het traject BK-laan, Vlaardingerdijk en Mr L.A. Kesperweg wordt tevens rekening gehouden met een TramPlus-verbinding. Deze samenballing van infrastructuur maakt van het knooppunt-Vijfsluizen een regionale toplocatie, die volgens economen nog interessanter wordt als de A4 in beide richtingen wordt verlengd (de inter nationale corridor Amsterdam-Antwerpen). Het Heidemij-rap- port raadde aan om er transport- en distributiebedrijven te ves tigen, maar dat staat haaks op de plannen van Schiedam 0111 Vijfsluizen te reserveren voor plaatselijke bedrijven die aan uit breiding toe zijn. De stuurgroep ziet meer in logistieke dienstverlening: kantoren (van bovenlokale betekenis) in een groene omgeving. Om de potenties van het gebied maximaal uit te buiten beveelt de commissie-Koopman aan dat Schiedam en Vlaardingen nauw samenwerken. Er kan desondanks gerede twijfel bestaan of er wel ruimte overblijft voor 'groen', want de economische druk op Vijfsluizen zal zo opgevoerd worden dat het Shell-sportpark en de schooltuinen aan Schiedamse zijde in hun voortbestaan bedreigd worden. Per saldo levert dat meer steen dan groen op. En dat is toch al de makke van de vorderingen tot dusver. Wanneer in het project Herstructurering Rivierzone wordt gesproken van versterking van recreatieve functies, gaat het zel den om het creëren van verblijtsgroen. De verbeteringen voor het milieu schuilen uitsluitend in de milieumaatregelen die het bedrijfsleven toch wel had moeten treffen. En als er wordt opgemerkt dat het woonmilieu erop vooruitgaat, betekent dat feitelijk: méér woonmilieu. Maar méér is niet noodzakelijk beter. Wat nog het meest voor woningbouw pleit, afgezien van de structuurversterking tussen stadscentra en rivierfront, is dat daardoor de verouderde en vaak verwaarloosde bedrijventerrei nen intensiever worden gebruikt. Sterker nog, Schiedam en Vlaardingen zouden bij een gezamenlijke acquisitie het niveau van de verschillende bedrijventerreinen kunnen opkrikken. De stuurgroep doet de suggestie om elk terrein een helder etiket te geven, bijvoorbeeld: kleinschalige bedrijvigheid in De Vergulde Hand, gemengde bedrijvigheid in Het Scheur en langs de Deltaweg waar Lever, Mostert en Hydro Agri domineren en grootschalige bedrijvigheid langs de Vulcaanhaven. Het bedrijfs leven komt er met dat al niet bekaaid vanaf. Bij de herstructu rering van de rivierzone worden behoorlijke infrastructurele voorzieningen inbegrepen. De meest imposante ervan is natuurlijk de verkeersbundel op Vijfsluizen, maar ook valt te denken aan een ongelijkvloerse kruising van de Marathonweg in Vlaardingen met de spoorlijn naar Hoek van Holland. De reconstructie van het Giessenplein in de Spaanse Polder zal op termijn een belangrijke verbetering zijn voor de bereikbaarheid van het industriegebied Mathenesse, waarvan vooral de oost kant kan worden betrokken bij de Fruit- en Foodport Merwehaven. Het is een zinnige suggestie geweest van de Heidemij om de Havendijk af te sluiten voor transportverkeer, om te voorkomen dat vrachtwagens via een woonwijk hun weg gaan zoeken tussen Mathenesse en Vijfsluizen. Maar, het oog wil ook wat, ook in een omgeving van bedrijven en fabrieken, ook als het een verouderd gebied is. De stuur groep pleit voor een actief beheer, waarbij vooral een groene aankleding moet zorgen voor een vriendelijker klimaat in de oude havengebieden. Dat is voor de gemeenten Schiedam en Vlaardingen bepaald nieuw en zelfs zo ongewoon, dat toen er bij de inspraak op het Groenstructuurplan Schiedam door de bewonersvereniging Schiedam-Zuid aandacht werd gevraagd voor de omliggende bedrijventerreinen, de gemeente nul op rekest gaf. De herstructurering van de rivierzone biedt nu een nieuwe kans. Wonen aan de Maas, werken aan de Maas en spe len aan de Maas, het moet straks allemaal kunnen Foto's Arie Wapenaar met dank aan de Schiedamse meiersvereniging Vooruitgang Is Ons Streven.

Musis | 1997 | | pagina 116