OM EEN BEVAEREN SCHIP TE MAECKEN De Vlaardingse werven bouwden niet alleen nieuwe schepen voor lokaal gevestigde rederijen. Vlaardingen was tot ver in de twintigste eeuw een 'voorzieningscentrum' voor de Noordzeevisserij. Talloze Maassluise en vooral Scheveningse schepen overwinterden in de Vlaardingse haven of kwamen daar voor reparatie en onderhoud. Het laatste visserschip dat in Vlaardingen gebouwd werd was de motortrawler VL 110 'Michiel Jan' voor Vlaardings laatste visserij reder Willem Kwakkelstein. Het schip liep op 7 november 1957 van stapel bij scheepswerf A. de Jong aan de Kortedijk. (Foto: G. Burg). koopvaardij, visserij als binnenvaart te bouwen? Hoe reageerden de Vlaardingse werven op de revolutie in de scheeps bouw die de invoering van ijzer als bouwmateriaal betekende? Welk aandeel had de scheepsbouw in de lokale werk gelegenheid?, ontbreken. Al lezende pikt de lezer hier en daar iets op dat verband houdt met mogelijke antwoorden op dit soort vragen, maar expliciet wordt het nergens. 'Om een bevaeren schip te maecken' mist analyse en een historisch kader waarin de individuele geschiedenissen van de Vlaardingse werven thuishoren. Het uitgangspunt van het boek is geweest om een Vlaardingse geschiedenis te schrijven vanuit een Vlaardings gezichtspunt. Hierdoor mist de lezer het inzicht in het niet geringe belang dat de Vlaardingse scheepsbouw en scheepsre- paratie had in regionaal en zelfs landelij ke opzicht gedurende een lange reeks van jaren. Dat is jammer. Het standaardwerk over de Vlaardingse scheepsbouw is niet uit gegroeid tot een werkelijke geschied- c-j schrijving. Men zou anders verwachten, Frj gezien het tweede deel van de titel van ~o het boek, 'Geschiedenis van de Vlaardingse scheepswerven'. tg Houdt bovenstaande nu een negatief oordeel in over het resultaat van een prachtig initiatief? Wat mij betreft geens zins. 'Om een bevaeren schip te maec ken' is een boek, dat tot een bepaalde categorie behoort. Het is als het ware een 'bronnenboek'. Het niet geringe belang van het werk van Matthijs Struijs en zijn mede-auteurs is, dat zij een ter rein hebben ontsloten voor zowel geïn teresseerde lezers, als voor historici. Het vele feitenmateriaal dat consentieus en professioneel is gerubriceerd en geanno teerd, is een uitstekend vertrekpunt voor een toekomstige, meer analytische studie in een minder lokaal kader. Ondertussen hebben veel 'Vlaardingen liefhebbers' een degelijk en goed geïllustreerd boek in de kast staan dat zijn prijs ten volle waard is Om een bevaeren schip te maecken Geschiedenis van de Vlaardingse scheepswer ven. Auteur: Matthijs A. Struijs co-Auteurs: M.P. Zuijdgeest en D. van Os Vlaardingen, 1997, uitgegeven door Drukkerij Stout te Vlaardingen (geen ISBN vermelding) 348 pagina's, A4 formaat, rijkelijk zwart /wit geïllustreerd met foto's, kaarten en prenten Prijs: 79,90 121 Musis

Musis | 1997 | | pagina 121