l\l\l 0 l#l#l I lil fU 1 Ml M Margreet Feenstra 1 H jÈË H. EN DE PARTNEi Ooit was de jaarlijkse jeugduit wisseling tussen Schiedam en de verschillende partnersteden een gebeurtenis van de eerste orde. De kranten wijdden er lange artikelen aan: Over de bui tenlandse kinderen die Schiedam bezochten en hier te logeren waren bij de gastgezin nen die zich hiervoor al lang tevoren hadden opgegeven en natuurlijk over de steden waar mee Schiedam vrienschapsban- den onderhield. Ook de bezoeken die sportverenigingen, muziek korpsen en koren brachten aan steden als Udine, Neath, Esslingen en Vienne waren altijd goed voor een journalistieke beschouwing. Temeer daar voor de meereizende pers altijd uit stekend werd gezorgd. De hoogtijdagen van de uitwis selingen lagen in de jaren zeven tig. In die tijd dat buitenlanders hier voorzichtig al eens kwamen snuffelen of het er in Holland inderdaad zo tolerant en langha rig toeging. Daarna kwam de klad in de uitwisselingen. De jeugd liet het afweten. Er kwa men goedkopere wegen om het buitenland te ontdekken, nieuwe manieren van verbroedering en vermaak. De jeugduitwisseling legde het af tegen Lloret de Mar. Nadat ons land door de Duitschers onder den voet geloopen en bezet was, hebben in Engeland tal van landge- nooten gastvrijheid genoten, om daar op dat bastion van de vrijheid mede te werken aan de enorme opdracht, welke het neerslaan van de agressie beteekende.' Dit schrijft de voorzitter van de Engelsch-Neder- landsche Sport-organisatie (E.N.S.O.), de heer P. van Bochove, in het nog nas- meulendejaar 1946. Hij vervolgt:'Het vloeide uit de aard der dingen voort, dat al spoedig in het sportieve Engeland ggj&* allerlei sportontmoetingen werden geor ganiseerd, waarin Engelschen en Nederlanders elkander bekampten.' En nu komt het mooiste gedeelte uit het betoog van de heer Van Bochove: 'De sport bleek een machtig middel om in een aangename sfeer contact te maken met de zonen en dochters van een ander volk, van een geallieerd volk.' De sportieve contacten stonden destijds aan de wieg van terugkerende vriend schappelijke uitwisselingen tussen Schiedam en Wandsworth, een voorstad van Londen. De schone gedachte was dat vriendschap tussen inwoners van verschillende Europese landen een ver hitting van de Koude oorlog zou kun nen voorkomen. Toen mij voor het eerst de term 'part- nerstad' ter ore kwam, meende ik dat achter deze - mij op dat moment - onbekende term een wereld schuil moest gaan van vergaande internationale verbroedering, vriendschappen voor het leven en intensieve samenwerking op allerlei gebied. In de jaren die volgden, ontwikkelden mijn gedachten zich van uit dit vertrekpunt tot een idealistisch beeld. Positieve internationale contacten Musis 126

Musis | 1997 | | pagina 126