I zouden leiden tot een diepgaand begrip van eikaars cultuur. Contacten onder houden met partnersteden behelst nogal wat, was mijn overtuiging en de ideeën van de hierboven geciteerde Van Bochove, bevestigden dit. Van Bochove onderstreepte dit met een vertoog over ernstige zaken als oorlog en vrede en de noodzaak van vriend schappelijke uitwisselingen teneinde een Derde Wereldoorlog te voorkomen. En hij was de enige niet.Veel stadsgrenzen in Nederland zijn opgeluisterd met bor den met namen van geallieerde buiten landse steden. Dat liegt er toch niet om. Stadsbesturen en burgers zo dacht ik, geven zich met reden in grote getale over aan internationale contacten met zuster- of partnersteden. Zo ook Schiedam. De eerder genoemde voorstad van Londen, Wandsworth, hoort anno 1996 niet meer thuis in het kringetje van partnersteden waartoe Schiedam zich als actief lid mag rekenen. De contacten zijn een stille dood gestorven. Maar, onderlinge uitwisselingen vinden heden ten dage nog volop plaats binnen de partnersteden die in oktober 1996 een Document of friendship and coopera tion ondertekenden in het Sloveense Velenje. De vriendschap met Engeland wordt tegenwoordig gebotvierd op de stad Neath. De kring bestaat voorts uit het Duitse Esslingen am Neckar.Vienne, het Noorditaliaanse Udine en Velenje (Slovenië). De partnersteden treffen elkaar in ambtelijk verband op de jaar lijkse conferentie die elke keer in een andere stad van de kring wordt gehou den. Dit terugkerende evenement vormt de basis voor verdere contacten. Onlangs heeft de Spaanse stad Albacete zich min of meer in het gezelschap geparachu teerd, maar tot werkelijke uitwisselingen hiermee is het nog met gekomen. Want, wat Schiedam in Spanje uit te wisselen, te verbroederen of te onderstrepen heeft, speelt zich nog hoofdzakelijk af aan de zonovergoten costa's met de patat evenzeer in de nabijheid als op onze plaatselijke Koemarkt en een koele Hollandse pils onder handbereik. Espana por favor. Schiedam is actief in de kring van part nersteden en is zodoende uitermate geschikt als toetssteen voor de hoogdra vende ideeën die ik jarenlang heb gehad. Reden om twee experts in het Schiedamse ambtelijke circuit aan de tand te voelen, zijnde Jan Brouwer, werkzaam bij het bureau Communicatie en externe betrekkingen van de gemeente Schiedam, en burgemeester Reinier Scheeres. Brouwer neemt de relaties met partnersteden serieus en zwaarwichtig op, terwijl Scheeres geneigd is de betekenis van de interna tionale relaties te relativeren. Jan Brouwer en Reinier Scheeres brachten verheldering ten aanzien van mijn sprookjesachtige ideeën. En het overgro te deel ging daarmee aan scherven. De eerste barst in mijn voorstelling werd overigens niet door hen geslagen maar door een paar stadsgenoten bij wie ik - zelf geen Schiedamse van geboorte- te rade ging. Slechts een enkeling had wel eens van (jeugd)uitwisseling verno men en dat meestal uit de krant of uit het vroegere magazine 'De Schiedamse Gemeenschap'. Deze 'Gemeenschap' had de uitwisseling ooit als een zorgelijk, maar door gratis meereizende journalis ten luidkeels geprezen kind onder haar hoede genomen. De oorspronkelijke doelstelling van de uitwisselingen was de verbroedering van 'gewone mensen' en dat is zo gebleven. Schiedammers gaan nog steeds, net als decennia terug, met bussen tegelijk fana tiek sporten in den vreemde. Jan Brouwer van de gemeente Schiedam: 'In de jaren '60 en '70 lag de nadruk van de activiteiten op sport en cultuur. Voor dergelijke uitwisselingen kunnen burgers een aanvraag indienen bij de gemeente. In bepaalde gevallen wordt deze geho noreerd met een subsidie in de reiskos ten.' De doelstelling in de internationale uitwisselingen tussen burgers is ongewij zigd, bevestigt ook burgemeester Scheeres. De idee is om jeugdigen en overige Schiedammers kennis te laten maken met leden van andere Europese volkeren. Ondanks de geruststellende woorden van de burgemeester, lijkt ten tijde van de Koude Oorlog een inhoudelijke ver schuiving in de internationale contacten geslopen te zijn, die het hoofddoel van de ongedwongen, vriendschappelijke sfeer tussen Europese burgers onderling, min of meer bedreigt. Deze dreiging bestaat uit een verbreding van onder werpen die op de agenda van de part- nerstad-conferenties terecht komen. De uitwisselingen blijven niet meer beperkt tot de gebieden sport en cultuur. Brouwer:'De laatste jaren komen de onderwerpen onderwijs, milieu, jeugd- en jongerenwerk en zelfs economische samenwerking op de agenda.' Deze ont wikkeling kan leiden tot een verontrus tende situatie, gezien de oorsprong van de internationale uitwisselingen. Al vin den Brouwer en Scheeres beiden dat een verbreding van de onderwerpen de oprechtheid van de vriendschap niet in de weg hoeft te staan. De schoen wringt wanneer Brouwer toevoegt dat de nieuwbakken onderwerpen niet gemak kelijk bespreekbaar zijn op internatio naal niveau. Hij schuift het op een taal probleem: 'Er wordt, met de cultuurver schillen in het achterhoofd, voorzichtig gemanoeuvreerd.' Uit deze woorden maak ik op dat in de kring van partnersteden grotere belan gen op het spel staan dan een bezoekje van een groep schoolkinderen. Ha.., de relaties met partnersteden gaan waarach tig over grote zaken als Economie, Milieu en Welzijn. Tevens vermoed ik dat de internationale relaties op ambte lijk niveau in het verlengde van Brouwers woorden nogal breekbaar zijn. De relativerende Scheeres deelt mijn nieuw verworven inzicht niet.Volgens hem is in de internationale relaties niets meer taboe. Beperkte financiële midde len en gebrek aan tijd belemmeren dat alle mogelijkheden van internationale samenwerking worden benut. Hij ont- 127 Musis

Musis | 1997 | | pagina 127