NIEUW kracht daarmee de woorden van de woordvoerder Brouwer. Deze is van mening datVelenje, een voormalig Joegoslavische stad, graag in economisch opzicht met Westerse steden als Schiedam zou samenwerken. Velenje heeft door de oorlog het land Joegoslavië als afzetgebied verloren en bevindt zich nu in een moeilijke positie omdat het de concurrentie moet aan gaan met Westerse producenten. Maar hoe pasje zoiets nu in in een steden band die oorsponkelijk het heen en weer zenden van zangkoren en sportver enigingen als hoogste doel stelde. Scheeres acht de invloed van politiek en bedrijfsleven op de internationale con tacten beperkt. Tot nog toe is nauwelijks sprake van economische samenwerking. Wanneer Schiedamse bedrijven de behoefte hebben in zee te gaan met bedrijven in een partnerstad, zal Scheeres in faciliterende zin optreden. Schiedamse ondernemers zijn op de hoogte van de mogelijkheden en indien zij verlangen dat hun burgemeester deu ren voor hen opent in het buitenland, zal hij dat niet nalaten. De burgemeester beschouwt de kring van partnersteden eerst en vooral als een mogelijkheid burgers met elkaar in con tact te brengen. Brouwer ziet dat trou wens ook zo. Maar Scheeres voegt er aan toe dat de contacten Schiedam niet op een hoger plan zullen brengen, te meer daar de uitwisseling in de praktijk beperkt blijft tot een kleine groep Schiedammers. Formeel heeft Schiedam trouwens geen enkele partnerstad in de zin waarvan andere steden getuigen in hun alliantiebordjes bij de stadstoegan- gen.Voor de relaties die Schiedam onderhoudt, zijn geen protocollen opge steld. De ondertekening van het Document of Friendship and coopera tion heeft volgens Scheeres dan ook louter een symbolische betekenis: 'Mijns inziens zijn papieren relaties niet zoveel waard, al markeert het ondertekenen van een document een moment in de geschiedenis. Het is belangrijker dat de verbondenheid met partnersteden leeft in de stad.' En dat moet gezien de reac ties van het publiek worden betwijfeld. Slechts een kleine groep binnen politiek en verenigingsleven heeft kennis van Schiedamse internationale contacten en is min of meer behulpzaam om deze - min of meer incidenteel- inhoud te geven. Luisterend naar de woorden van Scheeres kom ik tot de ontdekking dat mijn ideeën te hoog gegrepen waren. Het veronderstelde maximum aan inte resse en vitaliteit ligt ergens beneden de minimumgrens en wordt slechts uit de kast gehaald wanneer daartoe een direc te en voor de hand liggende aanleiding is. De internationale contacten blijken vooral te bestaan uit reisjes vice versa tussen scouts, amateurvoetballers en muziekliefhebbers. Dit lijkt op een basis, maar daar blijft het dan ook bij. Er groeien prettige intermenselijke contac ten uit voort, die overigens ook tijdens reguliere vakanties in het buitenland kunnen ontstaan.Veel méér dan dat lijkt er niet te zijn en de overige blijken van wederzijdse betrokkenheid die hier bui ten vallen kunnen slechts worden beschouwd als prettige extraatjes. Als één van die extraatjes geldt de semi nar die Schiedam in 1995 organiseerde omtrent 'het milieu'. Een unicum. Voor het eerst stond informatie-uitwisseling tussen de partnersteden op het program ma. Brouwer: 'De ambtenaren van Neath en Velenje hebben hun ogen uit gekeken op het gebied van energiebe sparing en over de wijze waarop het huisvuil in Schiedam verwerkt wordt. De ruimtelijke ordening in Spaland was een eye-opener voor Velenje. Het spaar zame gebruik van de beschikbare grond door de verdeling van rijtjeswoningen en hoogbouw, vonden deze stedelingen fascinerend.' Schiedam speelde de rollen van gastheer en docent met verve. Ook was er die Schiedamse blijk van medeleven aan Velenje ten tijde van de oorlog in Slovenië.Velenje stuurde een noodkreet uit voor de opvang van vluch tingen in de stad. Schiedam zette een actie op touw met als gevolg dat vele levensmiddelen hun weg vonden naar de gevluchte oorlogsslachtofiers in Velenje. Deze extraatjes stemmen hoopvol na de ontgoocheling van een burgervader die er maar niet aan ontkomt om aan de vele lovende woorden evenzoveel nuch ter voorbehoud te knopen; de tweestrijd van de bestuurder die trots is op zijn stad en dat plaatselijk en desnoods natio naal wil uitdragen, maar zich realiseert dat je daarmee internationaal politiek en economisch niet zo gek ver mee uit de voeten komt. Toch wil Scheeres de opgebouwde vriendschappelijke relaties op burgerlijk en ambtelijk niveau koes teren. Ook overweegt hij om in de nabije toekomst eveneens banden aan te gaan met een Hongaarse stad en heel misschien zelfs met een Chinese. Scheeres wil de aanwezige mogelijkhe den op het oude en vertrouwde pad van uitwisselingen tussen burgers zo veel mogelijk benutten, al ontbreekt aan de contacten een iormele status en worden onderwerpen als milieu, economische samenwerking en jeugd- en jongeren werk in de eerstvolgende jaren slechts benut wanneer het de deelnemende partnersteden zo uitkomt. Zoveel is daarmee duidelijk dat in de kring van partnersteden geen beleid bestaat voor het aanpakken van ingewikkelder onderwerpen dan sport en cultuur. De uitwisseling is niet een uitwisseling van kennis, cultuur en ervaring, gesteund door een breed pubhek, de politiek en het bedrijfsleven. Integendeel, wie de relatie tussen Schiedam en z'n partners vanuit deze perspectieven wil beschouwen, ziet z'n optimisme veranderen in een desillusie. Aan de woorden van Van Bochove uit 1948 is nooit een vervolg gegeven, hoe wel dat toch zeker voor de hand had gelegen en blijven de stedenuitwisselin- gen slechts 'een machtig middel om in een aangename sfeer contact te maken met de zonen en dochters van een ander volk, van een geallieerd volk'. Leuk, maar meer ook niet Vormgever in goud en zilver Rob van den Ham hedendaagse modieuze sieraden, accessoires en objecten. Restauratie en reparatie ■*73715^ is de schitterende collectie designhorloges. Een prachtig geschenk en uniek sieraad. Musis-lezers profiteren van een uitzonderlijk kennismakingsaan bod van maar liefst 10% korting. Musis 128

Musis | 1997 | | pagina 128