Musis 134 anders dan je verwacht. Zo zijn belangrijke zaken in de wetenschap ontdekt, de penicilline bijvoorbeeld. In mijn werk speelt het toeval een grote rol, want in de kunst gaat het - net als in het leven, vaak anders dan je verwacht. Het materiaal, je vaardigheid, het beheersen van het proces, stellen hun eigen grenzen. Als je de regie kunt overnemen, kun je de ontwikke ling mee vorm geven. Op die manier ben ik ook aan die roes tige blikken gekomen. Ik probeerde om de klei met poeder een bepaalde structuur te geven door er eerst water op te spat ten en het vervolgens met de föhn te drogen. Wat toen onder mijn handen ontstond, was een heel roestige huid. Daar heb ik de vormgeving bij aangepast, de blikken waren het gevolg. In mijn werk ben ik steeds benieuwd naar het moment waarop het mis dreigt te gaan, maar ook in het moment waarop ik de regie kan overnemen over mijn eigen lijden'. Verklaart zijn behoefte aan 'toevalsfactoren' ook het feit dat er schijnbaar zo'n grote chaos heerst als hij midden tussen zijn oude werk met nieuwe objecten bezig is? 'Ik heb het gevoel van ordening wel in me. Maar het is ook een voeding om er juist tegen in te gaan. Ordening zie ik als een vertrekpunt om er bewust chaos in aan te brengen. Waar het op neer komt in mijn beelden, zoals ik die sinds de jaren '80 maakt, is toch vooral de constructie van de chaos. Kijk maar naar de scha duw- en lichtprojecties. Daar is het beeld met zo zeer een chaos, al lijkt het daar wel op, maar meer een anamorfose. Met contourlijnen en door bepaalde zaken af te dekkken wordt de voorstelling zichtbaar gemaakt. Ik ben daar op een simpele manier achtergekomen. Ik liep op straat langs een vuilnishoop waar bovenop een porseleinen beeldje van een vogeltje stond. Dat beeldje wierp een schaduw die er precies als een kat uit zag. Het vogeltje werd als het ware door zijn eigen schaduw belaagd. Zo zitje met een metafoor die je natuurlijk mooi kunt gebruiken. Daaruit is, vanaf 1983, de Davidsserie ont staan. Net als de Venus van Milo is Michelangelo's David een over de hele wereld bekend beeld. Je ziet hem overal afgebeeld, in talloze boeken, in de reclame, in bijna elke pizzeria is'ie te vin den. En altijd wordt hij afgebeeld vanuit dezelfde houding. Het is een driedimensionaal beeld, maar het wordt altijd tot een enkele contourlijn teruggebracht. Tegelijk zijn er aan dit beeld sterke clichés gekoppeld: het is met de Venus het meest geprezen en verkrachte beeld dat er bestaat. Ik vind het een uitdaging om er een nieuw, maar nog steeds herkenbaar beeld van te maken. Ik doe dat vanuit een sentiment, maar ook van uit beeldhouwkunstige aspecten en uit steeds verschillende invalshoeken. Overigens merk ik daarin ook dat je al heel snel aan de grenzen komt van wat nog kan. Ik wil niet terechtko men in de sfeer van het kunstje, dan stop ik met de serie, net zoals ik ook gestopt ben met de tassen, want wat ik wil beperkt zich niet tot een materiaal ot tot een techniek, het gaat erom om de werkelijkheid te kneden tot een verhaal of het cliché net zo lang te gebruiken tot er een nieuwe werke lijkheid ontstaat.' In Leerdam komt over enkele maanden een groot project van acht polychroom beschilderde beelden van Diet Wiegman gereed, dat 'Westbeelden' heet. Tevens neemt hij deel aan de tentoonstelling 'Deltawerken, 35 jaar Galerie Delta' van 21 maart tot en met 15 juni in de Kunsthal in Rotterdam en vanaf eind april in een tentoos- telling in Arti et Amicitiae in Amsterdam. 'Achteraf gezien is mijn werk met klei toch iets heel inciden teels geweest. Ik wilde in die jaren na de academie ook hele maal geen outillage hebben, ik ging naar de academie om mijn werk daar in de oven te stoken. Wel heb ik in die tijd veel geëxperimenteerd. Zo ben ik er achter gekomen hoe je in klei een mooie textuur kunt ontwikkelen. Daar heb ik op den duur mijn vormgeving aan aangepast. Op een gegeven moment zag ik toen ik thuiskwam de tas van mijn vrouw staan. Niet die tas raakte mij, maar het feit datje uit het al of niet aanwezig zijn van een voorwerp een gebeurtenis of een verhaal kunt afleiden. Ik heb toen haar tas in klei gemaakt, ook voorzien van die textielprint. Dat is het begin van een serie objecten geworden, waarin ik in schijnbaar willekeurig gekozen voorwerpen liet zien hoe het verhaal in de materie voortleeft. Wiegman ging zijn tassen exposeren, waardoor ze gaandeweg heel populair werden. 'Iedereen dacht dat ik een tassenfabriek had, omdat je ze zo veel zag. Maar uiteindelijk heb ik er toch maar een beperkt aantal van gemaakt.' Zowel in het werken met klei als met andere materialen, ont staat bij Wiegman veel werk op basis van toeval, vanuit seren- diptisme. 'Je bent op zoek naar iets, maar er gebeurt iets heel de beesten. Daar heb ik altijd affiniteit mee gehouden, ik ben graag met de aarde bezig.'

Musis | 1997 | | pagina 134