MUZIEK- EN MOLENFESTIVAL Joke Winkelman 3 I 3 3 Het jaarlijkse cultuurhistorische festival in het hart van branders- en molenstad Schiedam presenteert u een bruisend programma met veel onderdelen speciaal voor kinderen. Rondom de vijf grootste molens ter wereld is er veel interessants te zien en beleven in nostalgische sfeer. Meedoen staat deze keer centraal op het festival...., zorg dat u er bij bent! Zaterdag 24 mei vindt het festival plaats bij de molens en Lange Haven in het oude centrum van Schiedam van ca. 11.30-16.30 uur. Dit programma is niet definitief. De Walvisch neemt op de Muziek en Molenfestiviteiten een be langrijke plaats in. De net gerestaureerde Walvisch werd in de vroege ochtend van 14 februari '96 een prooi van de vlammen; de molen brandde volle dig uit. Dankzij de steun van vele Schiedammers is de aktie voor het herstel van de Walvisch een succes. Toch is er nog veel geld nodig om de molen in oorspronkelijke staat terug te brengen. Bij de molen vinden een aantal activiteiten plaats. Te gast is GREEN PEACE met hun actie Redt de walvis. MUZIEK Op het festival treden vele musici en ensembles op in alle delen van de binnenstad. Lokaties zijn Café De Unie, verschillende optreden vanaf 12.00 uur, de Vismarkt met 12.00-12.20 uur Harmonie OBK, 12.30-12.50 uur Slagwerkgroep Ambrosius, 13.00-13.20 uur Orkest uit partnerstad, 13.30-13.50 uur Dansgroep Barbara Fleischmann, 14.00-14.20 uur Harmonie Ambrosius, 14.30-14.50 uur Orkest uit partnerstad, 15.00- 15.20 uur Dansgroep Barbara Fleischmann 15.30-15.50 uur Harmonie St. Radboud, Oude Sluis/De Schie, 12.05-12.25 uur Slagwerkgroep Muziekcentrum Opmaat, 14.05-14.25 uur Musical Kinderkoor Muziekcentrum Opmaat, 15.05-16.05 uur Big Band Schiedam, Molen De Drie Koornbloemen/Vellevest 12.00 en 14.30 uur accordeon en mondharmonica. Muzikale rondvaart 11.30 enl4.30 uur met The Steamblowers Combination en het Woodwind Ensemble, de Vrijheid, 13.00 uur The Steamblowers, 15.00 uur Met Zak en As, volksmuziek, de Noord, 13.45 uur Orkest uit partnerstad, over het gehele circuit, van 12.00 tot 15.30 uur Tamboer- en trompetterkorps Gusto, Jeugd Rijnmondband, Rijnmondband, Muziekvereniging OBK, Tamboer- en Trompetterkorps Juliana, Trio Met Zak en As (de gehele middag) Koren in de Korenbeurs Negen Schiedamse koren in de Korenbeurs. Een uniek gastoptreden wordt verzorgd door het Japanse Vrouwenkoor Tokyo Josei Gasshodan olv dirigent Shm Sekiya. Tot slot van ieder optreden kan uit volle borst worden meegezongen met een speciaal voor het festival door Ton Vermeer geschreven lied. Op verschillende locaties treden dansers op. Vismarkt 13.30 en 15.00 uur Barbara Fleischmann, Beursbrug 12.30 tot 14.50 Spaanse dansgroep "Coraje Andaluz" en Portugese dansgroep.'Fitas-do- Guadiana", de Noord 12.00 en 14.15 uur demonstratie en meedan sen seniorengroep, 12.45 en 13.30 kinderdansles (ook voor kleuters). KINDEREN Deze aflevering van het festival is extra gastvrij voor kinderen. Speciaal voor jeugdige bezoekertjes zijn er veel aktiviteiten om aan mee te doen of om naar te kijken. Speciaal voor kinderen zijn: de Palmboom, 12.00 uur'Poppen zonder kast', 12.30 en 14.30 uur Kindercircus Atleta, 13.30 uur Mr.Tarcarius' Magische Show, gehele middag: Schminken en knutselen met SCRAP de Noord, 12.30 em 14.30 uur kleuterdans, de Drie Koornbloemen, koekjes versieren (er is ook een terrasje voor koffie/thee.) de Walvisch, spelletjes en meeknutselen met SCRAP, Lange Haven, gehele middag clowns, ballonnen en schminken en Gouden Eeuwsspel voor kinderen. OPEN HUIS EN STADSVEER Molen De Drie Koornbloemen De DrieKleur Grutterij in de molen verkoopt een heel assortiment overheerlijke molenprodukten voor de thuisbakker. Molenkoekjes versieren en terras. Molen De Vrijheid. Uitgebreide restauratie. De molenmakers zijn hier bezig met o.a. de kap. Branderij De Tweelingh. Tot 16.00 uur kunt u zien hoe op traditionele manier de befaamde Notaris jenever wordt gemaakt. Stadsveer/bezoek Distilleerderij Nolet. Tot 16.00 uur opstappunt direct naast de molen. Bezoek aan de gloednieuwe gloednieuwe bottelhal en de videofilm over Ketel I jenever kunt bekijken. Molen De Noord. Bezichtiging met de molenaar die met de smid aan het werk is bij de molen. Bij de molen is een terras en maakt de fotograaf foto's in his torisch kostuum. De Nieuwe Palmboom. Buiten geven de mole naars een demonstratie met molenprodukten. Tevens verkoop meel. Op de begane grond is een koffiehoek en winkeltje. AMBACHTEN EN SCHEPEN Bij het historische centrum van Schiedam passen oude ambachten en schepen. Deskundige ambachtslieden en schippers vertellen u er graag alles over. Bezoek in het centrum de sigarenmaker, de tingieter, de glasblazer, de houtdraaier, de mandenmaker etc. Hier en daar wordt geladen en gelost op de traditionele manier door de Zakkendragers van het St. Anthonisgilde. Om 13.00 uur bij het Nederlands Gedistilleerd Museum, om 14.30 bij molen deVrijheid. THEATER/KUNST/PROZA De route van het festival gaat langs tal van, ook in kunstzinnig en literair opzicht, historische plekken. Bijvoorbeeld het woonhuis van schrijver/dichter Piet Paaltjes, Musis Sacrum het 19e eeuwse vroegere toneel- en concertgebouw of het fraaie pand van Drij. Roelants. Verder vindt u langs en in de buurt van de Lange Haven een aantal sfeervolle galerieën en winkels. GEDISTILLEERDMUSEUM Hassebassie, neut, pikketanissie of een Schiedammertje. In binnen- en buitenland is de Hollandse jenever een bekend genotmiddel. Het Gedistilleerd Museum is een beleving voor alle zintuigen. Zien kun je er een keur aan oude etiketten, miniaturen en oude reclamefilm pjes en ruiken de pure ouderwetse zoete geur van het roggebeslag en het fris tintelen van de moutwijn.Verder is hier het grootste assorti ment Nederlandse jenevers, likeuren en bitters 'onder de kurk' H co C: i O 157 Musis

Musis | 1997 | | pagina 157