i C\ove.t\ Visset1 TUINVORMGGV N G Oostsingel 8 3112 C\& Sckiedcmi 010-4260921 I Sim 159 Musis In mei wordt in het Singer Museum in Laren een grote ten toonstelling van de Vlaardingse geopend. Deze expositie beschouwt ze als een hoogtepunt, precies als - nog tamelijk recent- een expositie in Museum BoijmansVan Beumngen, waar vooral de strakke driehoekige elkaar overlappende vormen en het spaarzaam gebruik van kleur aan spraken. Ruim vier jaar later tref ik haar aan in een opgetogen stem ming. Een monteur is bezig om de elektriciteitskast aan te pas sen aan de vraag van haar verschillende glasovens en de man doet meer dan van hem verwacht mag worden. Ze is daar zeer geestdriftig over. Op de verbouwde zolder boven haar atelier met uitzicht over de weilanden staat een gedeelte van het werk dat wacht om ingepakt te worden voor de reis naar het Singer Museum. Op de strak vormgegeven objecten, is nu de versiering die voor heen als kleurig glasdraad rond of langs de oppervlakte werd aangebracht, weggelaten. Winnie werkt nog steeds aan de verfijning van haar technie ken en zoekt naar mogelijkheden om onderdelen als blazen en optisch slijpen samen te brengen in een enkele sculptuur. De slanke flesachtige objecten van ruim 75 cm hoog, met in de voet een geslepen lens en goudpoeder in het glas zijn daar een voorbeeld van. De verandering in benadering van materiaal en vorm is opval lend als deze wordt vergeleken met de eenvoud van de (fruit)schalen die tot stand kwamen in samenwerking met een glasblazer in Bath (Zuid-Engeland)Deze kommen worden in het Singer Museum als één object in een cirkel geplaatst met in het midden een witte schaal, daarmee verwijzend naar een kleurenspectrum. Een goed vormgegeven schaal wordt daar mee op een hoger plan getild. Een opwaardering die min of meer voortkomt uit reacties van haar publiek - onder andere galeriehouders - die weieens opmerkten dat wat hen betrof de grens tussen design en kunst in het werk van Winnie Teschmacher lang niet overal even zeker te trekken valt. Teschmacher maakt zich over de dsicussie op dit punt met al te veel zorgen. Zeker niet tegen de achtergrond van de prach tige en intrigerende kunstwerken die onder meer in landen als Denemarken, Italië en Nederland tot stand komen. Ontwerpen van spraakmakende Nederlandse glaskunstenaars als Richard Meitner en Bert Frijns doen bovendien beseften dat de werkenmet glas bijna onbegrensde mogelijkheden biedt. Voor Winnie Teschmacher bestaat er geen twijfel. Zij is kun stenaar en ontwerpt en maakt umca's en voert daarnaast ook opdrachten in grote oplagen uit voor fabrieken. De Bijenkort verkocht bijvoorbeeld een vaas van haar. En daar is niets mis mee meent de Vlaardingse omdat op die manier een goed vormgegeven artikel betaalbaar wordt voor een geïnteresseerd publiek. De geblazen kommen (binnenkant wit) en de ruimtelijke sculpturen van gebogen glasplaten laten zien dat Winnie Teschmacher haar oorspronkelijke ideeën niet heeft losgelaten. Dat tonen onder meer de fragiele driehoekige platen, die zon der elkaar geen evenwicht vinden, maar getweeën een stabiel en ruimtelijk object vormen. Toch lijkt het erop dat haar aan dacht op dit moment meer uitgaat naar optisch geslepen glas. Voor kunstenaar Teschmacher heeft een optisch geslepen lens een meditatieve waarde en een magische uitstraling. Het appelleert voor haar aan een bepaalde manier van kijken en dat boeit haar. Een geslepen lens kan bol lijken maar het vol gende ogenblik hol. Zij verwondert zich erover dat een simpe le vorm dit fenomeen kan oproepen. De geslepen objecten van Winme Teschmacher zijn dominant aanwezig, stoer en ijdel. Ze eisen het licht op en staan het met moeite af. Die karaktertrek is duidelijk af te lezen aan de lange optisch geslepen pendel die schittert als een ster en zich koes tert in aandacht. Een blikvanger waarin kleuren zich bundelen. Overigens wordt die geaardheid in de grote schalen van gebo gen vensterglas (1.50 m) met als middelpunt een lens van 25 cm doorsnee nog meer benadrukt door de reflectie van een smalle tussenliggende 'goud'laag. De grote kom-vormige schij ven rusten op een half ronde onbewerkte houten sokkel. Daarentegen ontvangen de sculpturen van de gebogen dunne glasplaten licht en geven dit weer af aan de omgeving waarin zij staan. Op die manier ontstaat een grootse ruimtelijke archi tectuur op het kleme vlak. Al eerder werden deze ontwerpen van Winme vergeleken met de bijzondere architectuur van het Operagebouw in Sydney, Australië. Hoewel van het meeste werk vooraf een ontwerp wordt gete kend, komen soms toch sculpturen tot stand die niet als zoda nig bedoeld waren. Dmgen die je volgens glaskunstenaar Teschmacher eigenlijk niet kunt bedenken, ontstaan zo nu en dan bij het blazen of slijpen uit toeval en omdat het uitgangs punt al goed was levert dat dan soms een spannend en func tioneel object op. Ook combinaties met verschillende glasvor men en andere materialen komen soms zoekenderwijs tot stand. In Boymans had het optisch geslepen glas een meer pro minente plaats gekregen ten opzicht van de kleurige detaille ringen, in het Singer Museum zet deze lijn zich voort, maar toch weer anders en uitsluiten doet Winnie Teschmacher in haar werk niets. Ook geen innige verbintenis tussen glas, kera miek en wellicht staal. Tussen licht, concrete materialen en constructieve elementen. Precies die waaruit ook de horizon van haar polder is samengesteld De tentoonstelling in drie zalen van het Singer Museum in Laren, loopt van 17 mei tot en met 22 juni 1997. m Co co en 3:

Musis | 1997 | | pagina 159