de gossiemijne - want er daagt een ande re aannemer op, de Bokx Groep uit Schiedam, voorheen bekend als de SSN. De Bokx Groep heeft bijzondere interes se voor de rivierzone van Schiedam en Vlaardingen. Directeur Cees Bokx zou graag bouwen op het braakliggende ter rein van de vroegere scheepswerf IHC- Gusto en hij werkt met succes aan de realisatie van twee heel betamelijke flat gebouwen op het Hoold van de Gorzen. Bokx woont in Vlaardingen en wil ook in eigen stad bovenop de herstructure ring van de rivierzone zitten. Luxe appar tementen in De Pelmolen beschouwt hij als onhaalbaar. Bokx denkt aan sociale woningbouw en omdat Geluk Treurniet het gebouw door en door ken nen, krijgen ze de opdracht. Het resul taat: 36 woningwetwoningen, in een schitterend gesitueerd pakhuis met een wijds uitzicht: aan de zuidzijde vormt de Maas het panorama, aan de noordzijde de Vlaardingse binnenstad. Het is een spec taculair plan, dat het karakter van De Pelmolen aanzienlijk meer in tact laat dan het eerdere ontwerp voor luxe woonap partementen. Na de voltooiing zal woningstichting Samenwerking het com plex overnemen; met de uitgifte van de woningen is al begonnen. 'Niet één woning is hetzelfde,' zeggen twee vrouwen, als ze op de eerste verdie ping architect Paul Peeters ontmoeten. Hun kleren zitten onder het grijswitte bouwstof, want de werkzaamheden zijn nog in volle gang, maar de dames mogen alvast een kijkje nemen. Eén van beiden heeft zich voor De Pelmolen ingeschre ven en ze mag van Samenwerking een keus maken uit vijf woningen op ver schillende etages. De vrouw heeft wel een voorkeur: voor de zuidzijde, niet omdat het daar vanwege een verbouwing in 1883 breder is, maar omdat je zo mooi uitkijkt op de plek waar de Buitenhaven op de Nieuwe Maas uitkomt. Paul Peeters heeft ongemakken willen vermijden, maar aanvaardt dat ze hier en daar onvermijdelijk waren. Identieke woningen creëren in een oud pakhuis betekent nu eenmaal datje concessies moet doen. Peeters hoopt vurig dat de toekomstige huurders heel bewust voor De Pelmolen kiezen, want dan zullen de voordelen het gemakkelijk winnen van enkele nadelige details. 'Wat zijn die vensters hier diep!' zegt een van de vrouwen. Peeters legt uit dat De Pelmolen een oude stoommeelfabriek is, waar een meelmolen stond voor de tarwe- en rijstpellerij. Met tien paar molenstenen en een stoommachine van 60 pk. Het gebouw kent een fundering met eeuwigheidsduur: diep in de bouw put liggen grote gewelven, het schijnt dat de gebroeders Adriaan en Corstiaan van Dusseldorp telkens als ze kwamen inspecteren nog handenvol extra cement door de specie gooiden, je kon maar niet weten! Bij de restauratie stuitte de aanne mer enkele maanden geleden op een enorme laag graniet, waarvan de sloop ondoenlijk zou zijn geweest. De natuur steen is handig verwerkt in de bergingen op de begane grond, net alsof er een zitje is gemaakt voor het geval je je fietsband moet plakken. Bovenop de fundering werden bijzonder dikke muren gebouwd, op de eerste verdiepingen een meter dik, dat verklaart de diepe vensters, waarvan je met gemak knusse leeshoekjes kunt maken of een speelbox voor een kind. Naarmate je hoger komt in De Pelmolen, neemt de dikte van de wanden af - waardoor de kamers ruimer worden, 't scheelt zeker een halve meter. Eikema en Neleman hebben nauwkeuri ge research verricht. In het Historisch Jaarboek 1984 beschrijven ze de ont staansgeschiedenis van stoommeelfabriek De Maas, later herdoopt tot De Pelmolen, hoewel in de volksmond ook lange tijd 'de bloemfabriek' gangbaar was. De bloemfabriek was één van de eerste industrieën in Vlaardingen, in een tijd van kwijnende visserij. Molenaar Johannes van Dusseldorp uit Schiedam kocht in 1841 een molen. De Bonte Os, wat het begin was van verwerving van meer gebouwen tussen de Galgkade en het Westerhoofd (later alle uit het stadsbeeld verdwenen).Voor het pellen van rijst en gort werd nog een tweede molen gebouwd, De Hoop in 1849, die hoger was dan de andere in de omgeving en waartegen dus bezwaren binnenkwamen omdat molenaars vreesden voor windaf- vang. In De Hoop wilden de twee zonen van Van Dusseldorp mout en granen ver werken voor een dubbele korenwijn- en jeneverstokerij, maar dat feest ging niet door. Die combinatie van economische activiteiten werd door gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland niet toegestaan - wat kan leiden tot de aardige theorie dat, gezien de ambities van Adriaan en Costiaan van Dusseldorp, Vlaardingen hier noodgedwongen een kans heeft gemist om ooit de jeneverstad Schiedam naar de kroon te kunnen steken. Goed, geen stokerij, dan een stoompel- molen, dachten de broers. Want zelfs in het winderige Holland draaien windmo lens maar 150 dagen, met onregelmatige snelheid, en ze vonden een door stoom aangedreven pelmolen wel zo efficiënt en betrouwbaar. Na de Frans-Duitse Oorlog in 1872 ont bonden de broers hun van vader overge nomen bedrijf. Corstiaan bleef handelen m rijst en pellerij, maar Adriaan zag nieu- 163 Musis

Musis | 1997 | | pagina 163